Bakan Çelik'e 240 katrilyon lazım!

'Eğitim Haberleri' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 27 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Bakan Çelik'e 240 katrilyon lazım! konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, ''Tam donanımlı eğitim için bütçemizin 240 katrilyon olması lazım. 2008 yılı bütçemiz 27 katrilyon. Bu açığı hayırseverlerle kapatıyoruz'' dedi.

  Bakan Çelik, Hatay'da hayırsever Kemal Behzetoğlu tarafından yaptırılan 30 derslikli Yüksel-Kemal Behzetoğlu Anadolu Lisesi'nin açılışında yaptığı konuşmada, Hatay'da kendilerinden önce 10 Anadolu lisesi bulunduğunu, 2003 yılından bu yana 8 yeni Anadolu lisesi yaptıklarını belirtti.

  Türkiye'nin dünyanın 17'nci büyük ekonomisine sahip olduğu olduğunu, çağdaş medeniyet seviyesine ulaşmanın yolunun eğitimden geçtiğine dikkati çeken Çelik, şöyle konuştu:

  ''Tam donanımlı eğitim için bütçemizin 240 katrilyon olması lazım. 2008 yılı bütçemiz 27 katrilyon. Bu açığı hayırseverlerle kapatıyoruz. Bazen bize 'devlet neden iş adamlarından, kuruluşlardan okul yapmaları için yardım istiyor' diye soruyorlar. Bunun çok yönlü cevabı var. Genç nüfusu yoğun olan bir ülkeyiz. 15 milyon öğrencimiz var. Devletin sağlığa, otobana, köprüye diğer bakanlıklara da bütçe ayırması gerekir. Ayrıca eğitim herkesin ihtiyacı olduğu bir kurum. Çok kazananlardan bazılarının kasaları, cepleri ve gönülleri kapalı. Mezarlarının yanı sıra isimlerini okullarda yaşatmaları en kutsal hayırdır. Özel sektör, büyük kuruluşlar ve hayırseverler sayesinde son 5 yılda 2 bin 300 derslik kazandık. Ayrıca bunları vergilerinden de düşüyorlar.''

  Hüseyin Çelik, İskenderun'da fen lisesi bulunduğunu belirterek, büyük şehir statüsünde olmamasına rağmen, Hatay'da ikinci fen lisesi açılacağının sözünü verdi.

  Bakan Çelik, Yüksel-Kemal Behzetoğlu Anadolu Lisesi'nin laboratuvarına 21 bilgisayar göndereceğini sözlerine ekledi.

  Hatay Valisi Nusret Miroğlu da kente bir ay içinde 2 kez gelen, derslik, araç-gereç konusunda destek veren Bakan Çelik'e teşekkür etti.

  Hayırsever iş adamı Kemal Behzetoğlu ise yakın gelecekte ikinci bir okul yaptıracağını söyledi.

  Konuşmalardan sonra, Bakan Çelik, hayırsever iş adamı Kemal Behzetoğlu ile eşi Yüksel Behzetoğlu'na plaket verdi.

  Çelik, Ana-Kız Okuldayız Kampanyası kapsamında okuma yazma öğrenen Meryem Yılmazoğlu ile kızı Zübeyde Bozkurt'a cumhuriyet altını takarak, herkese örnek oldukları için teşekkür etti.

  -''ÖĞRETMEN OKULLARI, BAKANLIĞIN GÖZDE OKULLARI''-

  Bakan Çelik, daha sonra, Karlısu beldesi Anadolu Öğretmen Lisesi'nin açılışını gerçekleştirdi.

  İzmir, Adana gibi büyük illerde Anadolu öğretmen lisesi bulunmadığını belirten Çelik, ''2003 yılına kadar 103 tane Anadolu öğretmen lisesi vardı. Biz geldikten sonra 194 oldu. Öğretmen okulları, bakanlığımızın gözde okullarıdır. Çünkü burada çocukları eğitecek öğretmenler yetişiyor. Ayrıca okulları artık tek tip yapmıyoruz. Çini işlemeli ve farklı renklerde, albenisi olan okullar yapıyoruz'' diye konuştu.

  Bakan Çelik, öğrencilerin spor salonu isteklerine de yakın gelecekte destek vereceğini kaydetti.

  Öğretmen Yetiştirme ve Eğitimi Genel Müdürü Ömer Balıbey de 304 öğrencinin öğrenim gördüğü okulun lojmanı ve yurdu ile kampüs durumunda olduğunu belirterek, arsayı veren Karlısu Belde Belediye Başkanı Abdulkadir Akçay'a teşekkür etti.

  Törene Antakya Belediye Başkanı Mehmet Yeloğlu, AK Parti Grup Başkanvekili Sadullah Ergin, AK Parti Hatay Milletvekili Abdülhadi Kahya, Hatay Milli Eğitim Müdürü Nazmi Bozoğlan, muhtarlar ve vatandaşlar da katıldı.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bakan Çelik'e katrilyon Forum Tarih
Asil Çelik'te Bakan Çelik'e rağmen uzlaşma sağlanamadı Ekonomi Ve Borsa 11 Mart 2009
Başbakan nasıl olurum hangi okullara gitmeliyim kısaca Meslekler Rehberi 26 Ocak 2017
Kalkınma Bakanlığı görevleri maddeler halinde kısaca Konu Dışı Başlıklar 26 Ocak 2017
Osmanlıda davalara bakan kişilere ne denirdi Tarihi Bilgiler 18 Ocak 2017
Maliye bakanı görevleri madde madde Diğer Mesleki Bilgiler 26 Aralık 2015

Bu Sayfayı Paylaş