Bakacak Köyü Merkez Balıkesir

'Balıkesir Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 23 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Bakacak Köyü Merkez Balıkesir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  bakacak köyü bilgileri - bakacak köyü resimleri - bakacak köyü tanıtım  Bakacak Köyü, Balıkesir ilinin merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün kuruluş tarihi kesin olarak bilinmemektedir; ancak yapılan araştırmalar 1071 Malazgirt Zaferi’nden sonra Selçuklu İdaresi tarafından Anadolunun Uçlarına yerlerştirilen en eski Türk köylerinden biri olduğunu göstermektedir. Köyün günümüze ulaşmış gelenek ve görenekleri; doğum, düğün ve ölüm ile ilgili adet ve törenler, köyde konuşulan arı Türkçe tüm Orta Asya Türk kültür motiflerini içermektedir. Köyün eski kuruluş yeri bugünkü Kadıköy denilen mezradır. Bu bölgede eski köy mezarlığı ve diğer kalıntılar hala mevcuttur. Köy 15. yüzyılın ortalarında karşılaştığı bir felaketten dolayı ( sel felaketi veya salgın hastalık olduğu rivayet edilir) göç etmiş ve ikiye bölünmüştür. Rivayete göre; göç edilirken halkın bir kısmı batıya doğru giderken diğer kısmı köyün şimdiki bulunduğu yere yerleşme kararı almış ve gidenlere de haber ulaştırılmaya çalışılarak “Güngörmez Deresini geçmedilerse dönsünler buraya yerleşelim” denilmiş fakat giden halk dereyi geçip gitmiş olduğundan geri dönmemiş ve İvrindi İlçesi Geçmiş Köyünü kurmuştur. Kalanlar ise bugünkü Dede Tepesinin güney yamaçlarına köyü kurmuşlardır. Köyün adı ise tepenin üzerinden manzaranın çok güzel olması nedeniyle bakılacak yer (bakacak yer) sözünden gelmektedir. I. Dünya Savaşı’na 23 gencini yollamış, bunlardan sadece 3 tanesi geri dönebilmiş geri kalan kısımı vatan uğruna şehit düşmüştür. 93 gencide Çanakkale Savaşı’nda şehit düşmüştür.
  Kültür

  Köyün ünlü yemekleri tarhana çorbası,sütlü ovmaç çorbası,tirit ve keşkek ve ev yapımı baklavadır. Köyün peynirleri ve ekmekleri de meşhurdur. Özel günlerde hayır yapılır. En çok yapılan tatlılardan biri de höşmerimdir.
  Coğrafya

  Bakacak köyü, Edremit yolunun 10. kilometresinden çengelyolu mevkiinde anayoldan ayrılır. 5 kilometre kuzey batı yünündedir. Bakacak Köyü Balıkesir'e 15 km. uzaklıktadır. Başlıca coğrafi yerleri: Dede Tepesi, Mağra, Köpürderesi, Tayadın, Un Tepesi, Kürtül Ardı, Kadıköy,Karapınar ve Çal`dır
  İklim

  Köyün iklimi, bozulmuş Akdeniz İklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2008 1114
  2000 1091
  1997 1145
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Köyde yetiştirilen kavunlar marmara bölgesinde oldukça rağbet görmektedir.Sadece marmara da değil BAKACAK KAVUNU diye tüm türkiyede ün salmıştır. Köyde ayrıca hayvancılık, bağcılık, bahçe ürünleri yapılmaktadır. Tarım ileri seviyededir.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  ALTYAPI BİLGİLERİ

  Bakacak'ta 1949 yılında ilkokul, 1977 yılında ortaokul açılmış,bu okullar 8 yıllık öğretime geçilmesiyle birlikte ilköğretim okuluna dönüşmüştür. Elektrik 1974 yılında gelmiştir.Köyde 1984 yılından beri her eve içme suyu şebekesi vardır.( Ancak içme suyunun elektrik borcundan dolayı kesik olması köy halkının mağduriyetine neden olmaktadır.Aynı zamanda köyümüzde 90'lı yılların başlarından beri kanalizasyon şebekesi mevcuttur. Köyün ana yollarının bir kısmı parke taşı döşelidir. Bakacak Köyünde 500 hat kapasiteli telefon santrali bulunmakta olup, evlerin çoğunda telefon vardır. 1980 li yıllarda açılan Sağlık ocağı halen bir doktor ile köy halkına ve çevre köylere hizmet vermektedir. Balıkesir'e 18 Km. olan köyümüze ulaşımı sağlayan yol asfalttır. Köye ulaşım düzenli olarak çalışan minibüsler ile sağlanmaktadır.Bakacak'ta iki yıldan beri Cuma günleri kurulan ve her geçen hafta yeni esnafların katılımı ile daha da gelişen pazar ileride sadece köyün değil çevre yerleşim birimlerininde ihtiyaçlarına cevap vermeye hazırlanmaktadır).
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bakacak Köyü Merkez Forum Tarih
Bakacak Bucak Merkezi Köyü Biga Çanakkale Marmara Bölgesi 25 Nisan 2010
Bakacak Köyü Hendek Sakarya Sakarya Tanıtımı 8 Mayıs 2010
Bakacak Köyü Pamukova Sakarya Sakarya Tanıtımı 8 Mayıs 2010
Türkbakacak Köyü Biga Çanakkale Çanakkale Tanıtımı 1 Mayıs 2010
Bakacaklıçiftliği Köyü Biga Çanakkale Marmara Bölgesi 25 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş