"Bak Şimdi" Tiyatro Ötekiyüz

'Tiyatro ve Skeçler' forumunda KaRDeLeN tarafından 22 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  "Bak Şimdi" Tiyatro Ötekiyüz konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  "BAK ŞİMDİ" Tiyatro Ötekiyüz...

  Kara Ana oyunu ile birlikte şiddet konusu ve türlerini tartışmaya başlamıştık. Sosyal şiddet konusu konuşulurken “Kentsel Dönüşüm” programımıza girdi. Konu ile ilgili araştırmalar yapmaya başladık. Hukuksal boyutundan, ekonomik, sosyal ve kültürel boyutlarına kadar pek çok konuda araştırmalar yaptık. Yaşanan örneğini görmek için Dikmen Vadisine gittik. Dikmen Vadisi Barınma Bürosunda incelemeler yaptık. Vadide yaşayan kadınlar ile sohbet ettik. Konu ile ilgili sorunlarını dinledik. Böylece Ankara Dikmen vadisinde yaşayan kadınlar ile şehirlerde yürütülen kentsel dönüşüm çalışmalarının kadınların yaşamına etkileri konusunu ilk ağızdan dinlemiş olduk. Bu konuşmalar üzerine hazırlanan “Gecekondu” konulu sokak oyunu ile Haziran 2009’da gerçekleştirilen Dikmen Festivadi Festivaline katılım sağladık. Vadili kadınlar kendi oyunlarının oynandığını görünce keyifle izleyip hatta oyuna dahil oldular.

  Bu birikimler üzerine doğaçlama çalışmalarına devam ettik. Doğaçlamalarda çok fazla malzeme çıktı. Grup içinde yazım çalışmalarına başlandı. Yazım çalışmalar devam ederken doğaçlamalarda çıkan malzemelerin bir kısmını elemek zorunda kaldık. Konu çok zengin ve geniş boyutlu idi, uzun bir oyunda bile hepsini kullanmak mümkün değildi.

  Keyifli bir yazım süreci geçirdik. Hatta yazarken kurguladığımız sahnelerin heyecanına kapılıp birden sahneleri oynamaya bile başladık. Kalemi bırakıp oynamaya, oynamayı bırakıp yazmaya geçtik. Nerdeyse rejiyi bile yazarken yaptık. Yazı tekrar tekrar elden geçti, kıyamadığımız pek çok bölümü içimiz cız ederek çıkarmak zorunda kaldık.

  Yazım çalışmaları derlendi toplandı “Bak Şimdi” adlı oyun çıktı.

  OYUN ÖZETİ

  Oyun farklı zamanlarda farklı karakterlerin öykülerinden oluşuyor. Karakterlerin yaşadıkları dönemlerdeki dönüşüm göç gibi öyküler Tarihi Ölünün ağzından günümüze kadar canlanıyor. Kentsel dönüşüm sürecinde yaşanan doğanın tahribatı, çevre kirliliği, rant kavgası, kültürel bütünlüğün bozulması gibi konular öykülerde yer alıyor.

  EMEK VERENLER:

  Ayfer KOÇ
  Aynur MERMER
  Aysel ÇAKICI
  Ayten SAÇIK
  Belma Avcı NAMDAR
  Elif GÜNEŞ
  Eser BİRKAN (Afiş tasarımı)
  Gülay AYGÜN(Çingeneler müziği beste ve ses)
  Gülsen BİRKAN
  Hanife BACI
  Hatice SOY
  Hülya ALTUN
  Hilal Sarıkaya AVCI
  Hilal FIRAT
  Hülya DEMİREL
  Kozet ŞAHİN
  Meral DÖVER (dans koreografi)
  Muhterem POLAT
  Nurten MÜRŞİTPINAR
  Oğuz Ceyhan (Yönetmen) Özge Başak ARSLAN
  Seyhan ÇOBAN
  Sultan ELMAS (Dekor resimleri)
  Türkan YILDIRIM
  Yurdagül TANRIVERDİ
  SERGİLENEN TARİH VE YERLER ​
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Şimdi Tiyatro Ötekiyüz Forum Tarih
Şimdiye kadar yapılan en önemli buluş nedir neden? Sorular ve Cevaplar 4 Şubat 2017
Eskiden Konuklara İkramlarla Şimdiki Konuklara İkramlar Arasındaki Farklar Nelerdir Seviyeli-Ciddi Konular 23 Şubat 2014
Mezhep nedir, kaç kısımdır? İman ve İslam Forumu 24 Ocak 2013
Şimdiki Zaman Örneği - Şimdiki Zaman Örnekleri Konu Dışı Başlıklar 10 Mart 2012
Atatürk'ün Okuduğu Okulların Şimdiki Adları Nelerdir? Atatürk Hakkında Herşey 22 Ocak 2012

Bu Sayfayı Paylaş