Bakırköy İstanbul Hakkında Bilgi

'İstanbul Tanıtımı' forumunda NeslisH tarafından 13 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Bakırköy İstanbul Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Koordinatlar: 40°59′15 28°51′42
  Bakırköy İstanbul
  Bakırköy'ün İstanbul'daki konumuBilgilerBağlı olduğu il:İstanbulYüzölçümü:35 km2Nüfus: (2007)214.821 (TÜİK)Nüfus yoğunluğu:5954 kişi/km2Mahalle sayısı:15Köy sayısı:0Koordinatlar:40°59′15″K 28°51′42″DBelediye başkanı:Ateş Ünal ErzenKaymakam:Dursun Ali Şahin
  Bakırköy İstanbul'un Avrupa yakasında yer alan ilçedir.

  Konumu

  1989'a kadar İstabul'un en büyük yüzölçümlü ilçelerinden olan Bakırköy 1989 ve 1992 yerel seçimleri ile önce Küçükçekmece daha sonra Bahçelievler Bağcılar ve Güngören ilçelerinin ayrılması ile hem nüfus hem de alan olarak küçülmüştür. Ama ondan önce 1954'te Zeytinburnu ilçe olarak Bakırköy'den ayrılmıştır.
  İlçe sınırları kuzeyindeki E-5 Karayolu sınırı olup Güngören ve Bahçelievler ilçeleri; güneyinde Marmara Denizi doğusunda Çırpıcı deresi sınır olup Zeytinburnu ilçesi batısında ve kuzey-batısında ise Küçükçekmece ilçesi bulunmaktadır. Bu sınırlar içerisinde Bakırköy ilçesi 35 km² alana kuruludur.Toplam 15 mahalleden oluşmaktadır. 1926'da ilçe olan Bakırköy'den; 1957'de Zeytinburnu 19872'de Küçükçekmece ayrılarak ilçe olmuştur. Daha sonra Bağcılar Bahçelievler Esenler ve Güngören Bakırköy'den; Avcılar ise Küçükçekmece'den ayrılarak ilçe olmuştur. İstanbul'un gelişmiş ve eski ilçelerinden biridir.

  Tarihi


  Bakırköy - Yenimahalle sahili


  Bakırköy' ün tarihi İstanbul'un tarihidir. Bakırköy Bizans döneminde eski önemini koruduğu gibi aynı zamanda askeri ve siyasi bir merkez olan Hebdomon ismiyle anılmaktaydı. Bakırköy zamanla Jeptimun Makrohori Makriköy 1925'de de bugünkü Bakırköy adını almıştır. İlçe sınırları içinde bulunan Yeşilköy (Ayastefanos) 1877-1878' de Rus işgaline uğramış 3 Mart 1878de Ayastefanos Antlaşması da burada imzalanmıştır. II. Abdülhamit burada tahttan indirilmiştir. Bakırköy'ün tarihi gelişiminde Fransız işgali'nin pek çok etkisi görülmüştür.
  İşgal daha sonra İstanbul' un kurtuluşu ile ortadan kalktı. Cumhuriyet dönemine adım atıldı. İstanbul 12. yüzyılda Latin İmparatorluğu' nun bir parçası olunca Hebdomon da İstanbul' un kaderini paylaştı. Hebdomon adından başka Jeptimum adıyla anılan Bakırköy Bizans'ın son dönemlerinde Makrohori (Uzunköy) olarak adlandırılıyor. 14. yüzyılın ortalarında Osmanlıların eline geçmesiyle adı Makriköy'e dönüştü. Türklerin Bakırköy'e yoğun olarak yerleşmeleri 15. yüzyıllara rastlar.
  II. Abdülhamit döneminde gelişen ve köşklerle donanan Makriköy 19. yüzyıl sonlarından beri İstanbul'un bir ilçesi durumundaydı. 1925'te ulusal sınırlar içindeki yabancı kaynaklı adların değiştirilmesi sırasında adı Bakırköy olarak belirlendi. İlçe sınırları içinde yer alan Yeşilköy (Ayastefanos) tarihsel bakımdan önem taşımaktadır.
  Bir başka önemli olay da 31 Mart Olayını bastırmak için Selanik'ten yola çıkan Hareket Ordusu'nun 1909'da Ayastefonos'a gelmesidir. Burada toplanan Meclis-Milli II. Abdülhamit'in tahttan indirilmesine karar vermişti. I. Dünya Savaşı'nın sonlarında Fransız askeri işgali altında bulunması Bakırköy'ün tarihi gelişmesinde ayrı bir olaydır. İstanbul'un kuruluşu ile işgal ortadan kalkarak Cumhuriyet dönemine geçildi. Tarihi gelişmesi içinde Antik Çağ'dan günümüze çeşitli tarihi eser bırakan Bakırköy'ün önemli tarihi eserleri olarak Bizans döneminden kalma Fildamı (Fildamı Sarnıcı) 17. yüzyıl Osmanlı mimarisini yansıtan Baruthane aynı dönemde yapılan ancak 1875'de Sultan Abdülaziz tarafından yeniden inşa edilen Çarşı Camii ve Çeşmesi aynı dönemde yaptırıldığı sanılan Şifa Hamamı 19. yüzyıl'da yaptırılan Bez Fabrikası (Bakırköy Pamuklu Sanayi Müessesesi) Yeşilköy yalıları Bakırköy evleri kiliseler köşkler Florya Deniz Köşkü sayılabilir.
  Bakırköy İlçesi

  Ekonomi

  Bakırköy ekonomisi genel olarak sanayi ve ticarete dayalıdır.İlçede bulunan GaleriaTown CenterCarousel gibi alış veriş merkezleri ticari hayatı canlı tutmaktadır.Birçok dershaneninde bu bölgede bulunmasıticari ve sosyal hayatı canlı tutmaktadır.

  Mahalleler  Toplam 15 mahalle vardır:

  * Ataköy 1. Mahalle
  * Ataköy 2-5-6. Mahalle
  * Ataköy 3-4-11. Mahalle
  * Ataköy 7-8-9-10. Mahalle
  * Basınköy
  * Cevizlik
  * Kartaltepe
  * Osmaniye
  * Sakızağacı
  * Şenlikköy
  * Yenimahalle
  * Yeşilköy
  * Yeşilyurt
  * Zeytinlik
  * Zuhuratbaba


  Cevizlik-Osmaniye sahili

  Bakırköy'de yaşamış Önemli Şahsiyetler

  * Ali Refik Paşa
  * Osman Hamdi Bey
  * Halil Bey
  * Faik Paşa
  * Enver Paşa
  * Tevfik Paşa
  * Ziya Paşa
  * Veli Efendi
  * Halit Ziya Uşaklıgil
  * Cenap Şahabettin

  Spor

  Bir dönem Türkiye 1. Futbol Ligi 'nde de mücadele eden Bakırköyspor ilçenin futboldaki en başarılı kulübüdür. Bunun dışında Emlakbank ve Yeşilyurt gibi spor kulüpleri Basketbol ve Voleybol gibi branşların 1. liglerinde Bakırköy Rugby Kulübü'de Rugby ligi'nde ilçeyi temsil etmektedir.BAKIRKÖY GENÇLİK SPOR KULÜBÜ yüzme sualtı voleybol paletli yüzmebocce çim hokeyicimnastikatletizmve tenis branşlarında bakırköy gençliğine önemli katkıda bulunmaktadır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bakırköy İstanbul Hakkında Forum Tarih
İstanbul Bakırköyde Bulunan Öğrenci Yurtları Üniversiteler 28 Temmuz 2010
Zeynep Bedia Kılıçlıoğlu İlköğretim Okulu İstanbul Bakırköy Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 22 Temmuz 2010
Yeşilköy İlköğretim Okulu Ve İş Okulu İstanbul Bakırköy Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 22 Temmuz 2010
Şenlikköy İlköğretim Okulu İstanbul Bakırköy Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 22 Temmuz 2010
Şehit Pilot Muzaffer Erdönmez İlköğretim Okulu İstanbul Bakırköy Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 22 Temmuz 2010

Bu Sayfayı Paylaş