Bakırın mikropları yok ettiği saptandı

'Genel Sağlık' forumunda DilzaR tarafından 4 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. DilzaR

  DilzaR Üye

  Bakırın mikropları yok ettiği saptandı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bakırdan üretilen eşyaların, AIDS'den daha ölümcül hastane virüsü olan ve antibiyotiklerin yok edemediği MRSA (Metisiline dirençli staphyloco) virüsüyle savaşmada çok etkili olabileceği saptandı.

  [​IMG]


  Bilim adamları kapı kolları, musluklar ve ışık düğmelerinin bakırdan yapılmasının, günümüzdeki öldürücü virüsleri durdurabileceğini açıkladı. Bakterilerin metallerde yaşayamadığını kaydeden araştırmacılar, bu sebeple bakır kaplama maddelerin enfeksiyonları kontrol edebilmede diğer maddelere göre daha faydalı olduğunu kaydetti.

  UZUN SÜRE ETKİLİ

  Mikrobiyolog Tom Elliott, "Bakırı 'en önemli metal' olarak adlandırıyorum. Bakır, arka planda sessizce çalışır ve her zaman organizmaları öldürür. Geçmişte temizlikte kullanılan klor, oksijenli su gibi maddeleri de ele aldık ancak bunların bakır kadar uzun süreli etkisi olmadığını gördük" dedi. Yapılan araştırmaların sonucunda, bakırdan üretilen yada bakır kaplı maddelerin, paslanmaz çelik gibi diğer metallere göre yüzde 95 daha az mikrop barındırdığı ortaya çıktı.

  Ancak, İngiltere MRSA İle Mücadele Örgütü'nden Derek Butler, "Yine de hiç bir sihirli madde problemi tamamen ortadan kaldırmıyor. Ellerin yıkanması, teçhizatların sterilize edilmesi ya da hastanelerin temizlenmesi, bunların hiç biri tek başına bir çare olamaz. Bunların bir arada yapılması durumunda bakterilere karşı etkili silahımız olur" dedi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bakırın mikropları ettiği Forum Tarih
Diyarbakırın Siyasi Haritası - Diyarbakır Siyasi Haritası Diyarbakır Tanıtımı 17 Ekim 2012
Bakır Ve Bakırın Vücuttaki Fonksiyonları Hakkında Bilgi Konu Dışı Başlıklar 9 Şubat 2012
Diyarbakırın İlçeleri ve Özellikleri Nelerdir Diyarbakır Tanıtımı 16 Ekim 2011
Diyarbakırın Tarihi Geçmişi ve Özellikleri Nelerdir Diyarbakır Tanıtımı 16 Ekim 2011
Diyarbakırın Coğrafi Özellikleri Nelerdir Diyarbakır Tanıtımı 16 Ekim 2011

Bu Sayfayı Paylaş