Bakımlı eller için 10 altın öğüt - El Bakımı

'El Ayak ve Vücut Bakımı' forumunda Dine tarafından 30 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Bakımlı eller için 10 altın öğüt - El Bakımı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bakımlı eller için 10 altın öğüt

  [​IMG]


  El bakımı nasıl olur? İşte soğuk ve rüzgarlı havalarda kuruyan ve egzama riski artan ellerimiz için basit ama etkili bakım tüyolar...


  Medical Park Bahçelievler Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Gökhan Okan; soğuk ve rüzgarlı havalarda kuruyan ve egzama riski artan ellerimiz için basit ama etkili bakım tüyoları verdi.

  Sağlıklı ve bakımlı eller için 10 altın öğüt:

  1- Kurutmayan temizleyiciler kullanın: Ellerinizi kurutmayan temizleyiciler kullanmaya önem verin. Her el yıkama sonrası ellerinizin nem kaybettiğini unutmayın.

  2- Ilık suyla yıkayın: Ellerinizi ılık suyla, cildi kurutmayan sabunlarla yıkamaya dikkat edin.

  3- Kısa süreli banyo yapın: Banyo sürenizi kısa tutun. Uzun süren banyolar, derinin daha fazla nem kaybetmesine neden olur.

  4- Nemsiz bırakmayın: Nemlendirici kullanmaya önem gösterin; ellerinizi sık sık nemlendirin. Yaz-kış çantanızda el kremi olsun.

  5- Zeytinyağı ve E Vitamini: Shea yağı, gliserin, zeytinyağı ve E vitamini içeren nemlendiriciler kullanın.

  6- Mutfak işlerinde eldiven kullanın: Mutfakta sebze ve meyve doğrarken mutlaka eldiven giyin.

  7- Soğuktan/rüzgardan koruyun: Soğuk ve rüzgarlı havalarda dışarı çıkarken mutlaka eldivenlerinizi takın.

  8- Tahriş olmasın: Deriyi tahriş edici maddelerle (mesleki ajanlar, kimyasallar) temas etmeden önce mutlaka eldiven kullanın. Eldiven kullanarak ellerinizin zarar görmesini engelleyin.

  9- Pişik kremleriyle bariyer kurun: Özellikle tahriş edici maddelerle temasın fazla olduğu durumlarda bariyer/pişik kremleri yararlıdır. Pişik kremleri; derinin üst tabakasında katman oluşturur ve nemlendirici özelliğinin yanında üst tabakada bariyer oluşturma özelliğinden dolayı kimyasalların içeriye girmesini engeller.

  10- Güneş kremi şart: Ellerinizin yaşlanmasını engellemek istiyorsanız, yüze uygulanan güneş koruyucularından ellerinize de uygulayın.
   

Bu Sayfayı Paylaş