Bakışlar Köyü Havsa Edirne

'Edirne Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 1 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Bakışlar Köyü Havsa Edirne konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bakışlar Köyü Havsa Bilgileri - Bakışlar Köyü Hakkında - Bakışlar Köyü Tanıtımı - Bakışlar Köyü Resimleri
  İlçe: HAVSA - İl: EDİRNE

  Köy Muhtarı: HARUN ACAR  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  [​IMG]
  Telefon:

  0 (284) 356 90 79

  Cep Telefonu:

  0 (533) 542 41 47

  Edirne
  Bilgiler
  Nüfus 342 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 22500
  Alan Kodu 0284
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
  İl Edirne
  İlçe Havsa
  Bakışlar, Edirne ilinin Havsa ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Günlerden bir gün ,şah melek paşa camii civarındaki evindeHazreti Hicabi denen hoca talebelerine^^yarın en temiz elbiselerinizi giyip gelin^^der.Ertesi gün,öğrenciler bayramlık elbiselerini giyerek gelirler. Hicabi Hoca;Evlatlarım hela çukuru dolmuş temizleyin der.talebeler şaşırır ama bişey diyemezler.Gönülsüz olarak temizlerler.ancak içlerinde FINDIK OSMAN denilen ufak tefek bir öğrenci canla başla çalışır.gün sonunda HİCABİ HOCA^^bu günkü iş bir imtihandı.imtihanı fındık Osman kazandı.Allahü tealanın sevgili kullarından gelen maddi manevi mirasa fındık Osman kondu^^ der.Bundan sonra fındık Osman KONDUK OSMAN diye anılır. Günümüzde Edirne bostan pazarı semtinde ^^konduk Osman mahallesi ^^ vardır.Ayrıca konduk Osman camii varmış,ancak camiden yalnızca,^^konduk Osman cami sokak^^hatıra olarak kalmış. Güllerden bir gün,Edirne’nin Havsa kasabasından bir heyet gelerek ,Hicabi Hoca’dan yeni yaptıkları camii için bir imam isterler.Cuma günü gelir,bütün talebeler merak içinde hocanın kimi göndereceğini beklemektedirler.Hicabi Hoca^^Oğlum Osman,hadi bakalım,Havsa’ya imamlık vazifesine^^ der.Osman şaşırır,çünkü oradaki talebelerin en genci ve en yenisidir,daha tahsilini tamamlamamıştır.Ancak Hocanın emrine boyun eğer,yola koyulur. O zamanlar Edirne-Havsa yolu patika(at arabası yolu) şeklinde ve Edirne’den elçili köyü-şaraplar köyü(bu günkü şerbettar)-Hayriye çifliği yanından Havsa ya ulaşır. Konduk Osman Hoca yoldayken,bu vazifeyi yapamam diye ,korkar,geri dönmek ister,dönmek için başını çevirdiği an,hocasını bütün ufku kaplamış halde görür^^dönme Osman^^ demektedir.Bu hal,üç defa tekrar eder.Ve yol boyunca,Osman’ın geri dönmek için başını çevirdiği noktalar,Edirne ile Havsa arasında,Birinci Bakış Deresi,İkinci Bakış Deresi,veÜçüncü Bakış Deresi(bu gün Bakışlar köyü yanındaki Havsa Deresi) diye anılmaktadır. Konduk Osman Hoca kırk yıl Havsa’da görev yapar.

  Bakışlar Köyü, 1878-79 Rus Savaşı (93 harbi)'n dan sonra, Bulgaristan'dan gelen göçmenlerle kurulmuştur. Bulgaristan'dan, Bulgar komitacıları tarafından göçe zorlananlar, Edirne merkezinde toplanıyor, buradan da Valiliğin emriyle çiftliklere dağıtılıyorlardı. İlkin 15 hanelik bir kafile, Hayriye isimli bir kadına ait olan bu çiftliğe yerleştiriliyor. Bu çiftlik arazisinde icar karşılığında çalışmaya başlıyorlar. Arkası kesilmeyen göçmenlerin buraya yerleştirilmeleri sonucu bir köy durumuna geldi.

  Önceleri HAYRİYE KÖYÜ diye anılsa da kurulu yer neresi denince bakışlar deresi diye tarif edilmekten dolayı köyün adı BAKIŞLAR KÖYÜ olarak kalmıştır. Yine aynı zamanlarda kurulan OSMANLI KÖYÜ de işte bu Konduk Osman Hocaya verilen Havsa’ya 3 km de yani Havsa kenarında ki arazilerden dolayı Osmanlı Köyü ismini almıştır

  Kültür

  Bakışlar ( büyüklerimizden duyduğum kadarıyla) Hayriye hanım 93 harbi Bulgaristan göçmenlerine köy yerini bağışladığı için köyün adına Bağışlar denmiş daha sonra Bağışlar ismi Bakışlar'a dönüşmüştür.

  Coğrafya

  Edirne iline 38 km, Havsa ilçesine 11 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Trakya Karasal iklimi etki alanı içerisindedir. karpuzculuk yaygındır

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 282
  2000 342
  1997 332

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi köyde başlıcatarımürünleri (4500)dk,buğday-(1500)dk,ayçiçeği-(1200)dk,pirinç-(300)dk,karpuz,kavun-(300)dk,dane ve silajlık mısır olarak görükmektedir.ayrıca (390)adet büyük baş ve (994)adet küçük baş hayvncılığına endeksli bir ekonomi vardır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - HARUN AÇAR
  2004 - HARUN ACAR
  1999 - SELAHATTİN TÜRKYILMAZ
  1991 - HASAN TUNA
  1989 - BÜNYAMİN GÜRE
  1984 - MUHAMMER ŞİMŞEK
  1980 - TEFİK DAL
  1976 - TEFİK DAL
  1974 - HASAN FİDAN
  1970 - MEMET YALÇIN
  1958 - HABİL OKTAY

  Altyapı bilgileri

  Köyde,köy konağı,cami,toğum temizleme makinesi,elektiriği, ilköğretim okulu kapanmış olup ilk önce taşımalı olarak çukur köye 2004 yılından itibaren havsa'da taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı var olup ebe verilmediğinden dolayı boştur sağlık evi var olup muhtar'lıa kiralanmıştır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köy içi yolları stabilize olup kaynak bulunması durumunda parka taş döşenilmesi düşünülmektedir.köyde sabit santral ve telefonu vardır.köyün (2181)dk,merah'sı olup içinde irili ufaklı (5)adet gölet vardır. ayrıca köyde ss.sulama kooperatifi bulunmaktadır kooperatifin (15)adet derin kuyusu olup (6)sı faal (9)adedininde enerji projeleri azırlanmaktadır ayrıca süt toplama merkezi ve kantarı ve marketi bulunmaktadır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bakışlar Köyü Havsa Forum Tarih
Bakışlar Köyü Merkez Şanlıurfa G.Anadolu Bölgesi 6 Mart 2010
Hasta bir insanla sağlıklı bir insanın hayata bakışlarındaki farklılıklar Psikoloji 12 Mart 2015
Türklerin İslamiyeti kabulünden sonra bilimsel gelişmelere bakışları ve katkıları Tarihi Bilgiler 23 Ekim 2012
Derin bakışlar için makyaj önerileri Güzellik & Bakım 12 Temmuz 2010
Yenidoğanların Dünyaya İlk Bakışları Çocuk - Bebek Resimleri 29 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş