Bahar Yorgunluğundan Kurtulma Önerileri

'Genel Sağlık' forumunda DeMSaL tarafından 15 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Bahar Yorgunluğundan Kurtulma Önerileri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  bahar yorgunluğu için neler yapılır - bahar yorgunluğundan nasıl kurtulurum - bahar depresyonu  Ağaçların yeşillenip çiçeklerin açmasına, dünyanın kıpır kıpır olmasına rağmen kendinizi, bu coşkunun tadını çıkaramayacak kadar yorgun ve bezginiz hissediyorsanız buna ‘bahar yorgunluğu’ deniyor ve hafife alınmaması gerekiyor.
  Hava mis gibi bahar kokuyor. Ağaçlar yemyeşil ve çiçekler açıyor. Doğa yeni bir doğuşla rengarenk, pırıl pırıl, kıpır kıpır. Peki, siz nasılsınız? Biliyorum, bu sorunun cevabı biraz karışık! Korkarım birçoğumuz bu coşkunun tadını çıkaramayacak kadar yorgun ve bezginiz. Bu halimizin adına ‘bahar yorgunluğu’ deniyor. Sırası mı sanki! Yılın en güzel mevsimiyle kucaklaşmak, onun gibi çiçek açmak varken, nedir bu halimiz?

  [​IMG]

  Zayıf noktalara dikkat

  Bahar yorgunluğu çok eski zamanlardan beri bilinen bir sorundur. Hipokrat bile bahseder bahar yorgunluğundan… Başlıca belirtileri; bitkinlik, güçsüzlük, yorgunluk, isteksizlik, huzursuzluk, neşesizlik, aşırı sinirlilik, hafıza zayıflaması, kafamızın karışması, konsantre olmakta çektiğimiz güçlük ve uyku bozukluklarına kadar uzanan sıkıntılar. Bunların yanı sıra kas ve eklem ağrıları, bazen sindirim sorunları da sıraya girer.

  Uzun sözün kısası, ne kadar zayıf tarafımız varsa, baharla birlikte ortaya çıkar! Özellikle mide hastalıkları, asabi kolit rahatsızlıkları, koroner damar hastalıkları, depresyon ve panik ataklar bu mevsimde artar. Astım krizlerini hiç saymıyorum bile. Baharla barışık bir astımlı tanımıyorum!

  Bir ayda atlatılmalı

  Uzmanlar, geçici bahar yorgunluğu ile bir hastalık olan kronik yorgunluk belirtilerinin birbirine çok benzediğini belirtiyorlar. Ne var ki bahar yorgunluğu kısa sürelidir. Aynı bahar yağmurları gibi! En fazla 1 ayda atlatılması gerekir. Eğer daha fazla uzayacak olursa, mevsimsel bir sorun olmaktan çıkar. Bu nedenle bahar yorgunluğunu küçümsememeli ve önlem almalıyız.

  Bio-ritmimiz değişiyor

  Bahar yorgunluğunun birbirine bağlı birçok nedeni var. Bunları bio ritmimizin değişmesi şeklinde özetleyebiliriz. Bağışıklık sistemi güçlü olanlar değişimi daha kolay atlatıyorlar.  - Günler uzuyor, güneş ışığının süresi ve şiddeti artıyor. Ayrıca hava ısınıyor ve aldığımız gıdalar değişmeye başlıyor. Vücudumuz doğadaki bu değişikliklere, özellikle artan ısıya uyum sağlamakta zorlanıyor.

  - Kış süresince vücut ısısı yaz aylarına oranla daha düşük seyreder. Baharın ilk günleriyle birlikte artar. Bu nedenle kan damarlarının çapı biraz genişler. Bu da tansiyonumuzun düşmesine neden olur. Hissettiğimiz yorgunluk ve uyuşukluğun nedenlerinden biri de budur.

  - Birçok uzmanın üzerinde durduğu gibi, mevsimlerin değiştiği dönemlerde havadaki elektrik yükü taşınmaz hale gelir. Metabolizmamız buna uyum sağlamakta ve normal ritmini yeniden kurmakta güçlük çeker. Çevre kirliliğinin fazla olduğu büyük şehirlerde bu elektriklenme daha fazladır.

  - Bir de bağırsak sistemindeki bakteriler var. Prebiyotik ürünlerin reklamlarıyla birlikte, bizim toplumumuz da bu bakterilerden haberdar oldu. Gerçekten bağırsaklarımızda 400 çeşitten fazla bakteri bulunur. Bunlar doğal detoks sürecinde çok büyük önem taşırlar. Gelgelelim, mevsim değişikliklerinde bunların arasındaki denge bozulabilir. Bağırsaklarda gaz, kabızlık ve ishal gibi düzensiz bağırsak hareketlerini beraberinde taşıyan, ‘hassas bağırsak sendromu’nu andıran bir durum görülebilir. Bu da yaşadığımız yorgunluğun başlı başına bir nedeni olur.

  - Baharla birlikte gelen iklimsel değişikliğin yarattığı bir başka önemli sorun da vücudumuzdaki su dengesinin olumsuz yönde etkilenmesidir. Susuzluk insanı her şeyden fazla bitkin bırakır.

  Sakın eve kapanmayın

  Evimize kapanarak, doğadaki değişimden sakınarak, bu sorunlardan korunamayız. Tam tersine, yapmamız gereken, bahara teslim olmak, kendimizi açmak, dışarı çıkmak ve baharı kucaklamaktır. Yorgunluğumuz ne kadar fazla ise, dışarıya çıkmaya, dışarıda hareket etmeye o kadar fazla özen göstermeliyiz. Doğanın döngüsü değişmeyeceğine göre, biz değişmek zorundayız. Dışarıya çıkın, hareket edin, yürüyüş yapın, gezin ki, vücudunuzda mutluluk hormonu yükselsin ve direnciniz artsın!


  Dr. Yasemin Fatih Amato
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bahar Yorgunluğundan Kurtulma Forum Tarih
Doğru beslenerek bahar yorgunluğundan kurtulmak Diyet Beslenme 7 Nisan 2010
Bahar yorgunluğundan kurtulmak için Doğru beslenme programı Diyet Beslenme 4 Nisan 2010
İlkbahar meyveleri ve sebzeleri nelerdir Doğa ve Bitkiler 29 Nisan 2014
Bahar ile ilgili yazı kısaca Doğa ve Bitkiler 16 Nisan 2014
İlkbahar ile ilgili kısa kompozisyon Eğitim Bilgileri 4 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş