Bahaeddin Özkişi Kimdir - Bahaeddin Özkişi Biyografisi

'Biyografi & Otobiyografi' forumunda Mavi_inci tarafından 15 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Bahaeddin Özkişi Kimdir - Bahaeddin Özkişi Biyografisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bahaeddin Özkişi -Bahaeddin Özkişi Kimdir - Bahaeddin Özkişi Biyografisi

  1928 yılında İstanbul Fatih'te dünyaya geldi
  . Babası Manisa Demirci ilçesinin Nakşi şeyhlerinden Hacı Halit Efendi'nin oğlu Ömer Lütfi Efendidir. (Babası Fatih müderrisidir, Bursa medresesinde de okumus, daha sonra İstanbul'da eğitimine devam etmiştir. Balkan ve cihan harpleri sebebiyle eğitim hayatı uzun sürmüştür. Kadı olmak istemediği için iki ders bırakarak Hukuk diplomasını almamıştır. )

  Özkişi, İstanbul'da 20
  . Yıl İlkokulu'nda (1939) , Karagümrük Ortaokulu'nda (1942; şimdiki adı: Ahmet Rasim Lisesi) okudu. Daha sonra Sultanahmet Sanat Enstitüsü'ne devam etti. O sıralarda ilk hikayelerini yazmaya başladı. Sanat Enstitüsü'nü bitirdikten sonra Haliç Tersanesi'nde ustabaşı oldu.

  Askerliğini 1947'de Erzurum'da yaptı
  . Yeşilköy hava alanında çalıştı. Daha sonra İstanbul Teknik Üniversitesi Makina Fakültesi Teknoloji Kürsüsü'nde kaynak atölye şefi oldu. İki yıl Almanya'da kaldı. Orada Elektrik Ark Kaynak Öğretmen Okulu'nu bitirdikten sonra kaynak öğretmenliği konusunda ihtisas yaptı. Almanya'da kaldığı sırada batı dünyasını da yakından tanıma fırsat buldu. Yurda döndükten sonra Devlet Havayolları'nda oto makinisti (1951-55); 1956'dan vefatına kadar da İTÜ'de kaynak öğretmeni olarak çalıştı.

  Yeşilköy hava alanında çalıştığı sıralarda, tanıştığı edebiyat ustaları kendisiyle yakından ilgilenirler
  . Ahmet Hamdi Tanpınar'ın evindeki bir sohbette yazdıklarını dinleyen Tanpınar, "Devam et evladım. Sen on tane Sait Faik edersin" der. (1)

  Süheyl Ünver'den tezhip dersleri aldı
  . Cam üzerine tezhip çalıştı. Bir yandan da eski İstanbul evlerinin maketlerini üç boyutlu ve dört cepheli olarak yapmaya uğraştı. Bu çalışmaları sırasında yazmaya ara vermedi.

  1959'da hikayelerini "Bir Çınar Vardı" adlı kitapçıkta topladı
  . Bu kitapçık otuz hikayecikten meydana geliyordu. 1960-1969 yılları arasında yazdığı hikayeleri kitap halinde bastırmamıştır. Akbaba dergisinde mizah öyküleri yayımlanmıştır (1960-65) .

  1969 yılında evlendi
  .

  1970-1971 yılları arası Köse Kadı - Uçdaki Adam - Sokakta olmak üzere üç roman yayınladı
  . Yayınlamadığı hikayeleri yeniden gözden geçirilip ilavelerle Göç Zamanı adıyla basıldı. Başlamış olduğu diğer romanı Anadolu'da ahilik teşkilatı ve sünni-şii çatışmaları ile ilgilidir ama bu romanı tamamlayamadan vefat etmiştir.

  "Köse Kadı"nın ilk baskısı 1974'te, bunun ikinci cildi (devamı olan) "Uçdaki Adam" 1975'te basıldı
  . 1975 Peyami Safa Roman Yarışması'na katılan Özkişi "Sokakta" adlı romanıyla başarı ödülü aldı. Arkasından da "Göç Zamanı" basıldı. Vefatından bir hafta sonra satışa arzedilen bu kitap Türkiye Milli Kültür Vakfı'nın başarı ödülüne layık görüldü, ödül eşi tarafından alındı. 1979'da kitaplarının ikinci baskıları yapıldı.

  "Köse Kadı"nın üçüncü baskısında Ötüken Yayınevi'nce "Köse Kadı ve Uçdaki Adam" birleştirilmiş adı "Köse Kadı" olmak üzere tek kitap olarak basılmıştır
  . Basılmamış birçok hikayesi ise okuyucusuyla buluşmak üzere yayıncısını beklemektedir.

  "Köse Kadı" adlı roman çeşitli film şirketleri tarafından senaryo için istenmiş fakat eşi ve kızı Zeyneb'in, bu filmin Kuruluş filmi ayarında ve sekiz-on bölümlük bir dizi film olmasında ısrarları sebebiyle projeler gerçekleşmemiştir
  .

  10 Kasım 1975'te vefat etmiştir
  .

  Kitapları

  Bir Çınar Vardı
  Köse Kadı (ISBN 9754371008)
  Uçdaki Adam (ISBN 9754372683)
  Sokakta (ISBN 9754370087)
  Göç Zamanı (ISBN 9754370109)
  Bahaeddin Özkişi Dosyası
  Bahaeddin Özkişi
  Gündemdeki Yazar Bahaeddin Özkişi (Türk Yazarlar Birliği)
  Kim bu Bahaeddin Özkişi? (Emre Aköz - 31. 08. 2004)
  Bahaeddin Özkişi
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bahaeddin Özkişi Kimdir Forum Tarih
Sokakta - Bahaeddin Özkişi Kitap, Resim ve Dergi 8 Mart 2010
Antalya - Muratpaşa - Bahaeddin Güney Lisesi Liselerimiz 12 Haziran 2010

Bu Sayfayı Paylaş