Bahadır Köyü Saruhanlı Manisa

'Manisa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 15 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Bahadır Köyü Saruhanlı Manisa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  bahadır köyü bilgileri - bahadır köyü resimleri - bahadır köyü tanıtım  Bahadır, Manisa ilinin Saruhanlı ilçesine bağlı bir köydür.

  Eski adıyla Memiler köyü Osmanlı ile birlikte şimdiki yerleşim yerine 6 km.kuzeyde kurulmuştur.köyden ilk taşınmalar Evler olarak adlandırılan şimdiki köy mezarının karşısındaki alana 1912'li yıllarda 4/5 aile şeklinde olmuştur.1919'lu yıllarda yunanlıların manisa bölgesini işgal etmesi üzerine bu 4/5 aile tekrar eski Memiler köyüne göç etmiştir.Bahadır damları olarak adlandırılan şimdiki bölgeye kesin göç 1949-1950 yıllarında yapılmıştır.


  Kültür

  Köyümüzün keşkek yemeği bütün köylerde oldugu gibi meşurdur. Bunun yanında etli yemeklerimiz'de ön planda yer almaktadır. Kurban bayramında kesilen kurbanlarımızdan fırına atılarak pişirilen et yemegini(sura yemeği) köydeki her hane yapmaktadır. Herkes bütün dostlarına ikramda bulunur.Ayrıca bezdirme ve çörek yapılır.
  Coğrafya

  Manisa iline 32 km, Saruhanlı ilçesine 13 km uzaklıktadır. Köyümüzün üç tarafı çam ağaclarıyla çevrili ormanlık bir yerdir.

  Köyümüzün bilinen tepesi kara tepe olarak adlandırılır. Köyümüzün kenarından geçen haziran ayına kadar akan bir çayımız vardır.
  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Bazen soğuk kış aylarında yagışların yağmur ve kar olarak olduguda görülür.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 224
  1997 -
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Köyümüzde tütüncülük ve zeytincilikle ugraşılır aynı zamanda bugday ekimide yapılmaktadır.Hayvancılıkta koyun ve keçi sürüleri bakılmaktadır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Ahmet Direkli vefat ettiğinden dolayı yeni yerel seçimlere kadar yerine Nihat Yıldırım muhtarlık yapmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekeside vardır . Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köyümüzde iki adet bakkal iki adet kahvehane mevcuttur
  [​IMG]
  kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bahadır Köyü Saruhanlı Forum Tarih
Bahadırlı Köyü Hakkında Bilgi Vakfıkebir Trabzon Trabzon Tanıtımı 17 Haziran 2010
Bahadırlı Köyü Çan Çanakkale Marmara Bölgesi 25 Nisan 2010
Karabahadır Köyü Yenişehir Bursa Marmara Bölgesi 21 Nisan 2010
Alibahadır Köyü Beykoz İstanbul İstanbul Tanıtımı 20 Nisan 2010
Bahadırlar Köyü Sarıgöl Manisa Manisa Tanıtımı 15 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş