Bahçeli Köyü Ezine Çanakkale

'Marmara Bölgesi' forumunda DeMSaL tarafından 25 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Bahçeli Köyü Ezine Çanakkale konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ezine Bahçeli Köyü - Bahçeli Köyü Hakkında - Bahçeli Köyü Tanıtımı - Bahçeli Köyü Resimleri  Bahçeli, Çanakkale ilinin Ezine ilçesine bağlı bir köydür.

  Anlatılan hikâyeye göre köyün geçmişi şöyledir.

  Köyün adının bahçe isminden türediği, zamanla Bahçeli adını aldığı bilinmektedir. Köyün 1 km kadar uzağında bulunan Bozeli köyü halkından bir kısmının ihtiyaç için kavun, karpuz, domates vs. bugünde Bahçeli köyünün bulunduğu yerde bahçecilik yaptığı bilinmektedir. iki köy arasında bulunan çayın şiddetli yağmurlarda geçilemez hale gelmesi nedeniyle zamanla bu köylüler bahçe yaptıkları civara evler kurarlar ve burada kalmaya başlarlar. Daha sonra çoğalırlar. Köyün ismi de bu bahçe kelimesinden türeyerek Bahçeli adını alır. Köyün bir kısmı Romanya muhaciri olup, bir kısmı yerleşik Türkmen manasına gelen manav Türkü'dür.


  BAHÇELİ KÖYÜNÜN KÜLTÜRÜ, GELENEK VE GÖRENEKLERİ

  Bahçeli köyü için çok eskiden süregelen bir gelenek olmamakla birlikte son yıllarda her yıl Mayıs ayında yapılan ve yavaş yavaş geleneksel hale gelmeye başlayan (bu genelde köydeki tarımsal işlerin yoğunluğunun tam olarak başlamadan önceki zaman diliminde yapılır) geleneksel hale gelen köy hayrı (çiftçi hayrı olarak da geçmektedir) yapılmaktadır. Civar köylerce de bilinen ve katılım oranı çok yüksek olan bir faaliyettir. Köy hayrında bölgenin geleneksel yemeği olan keşkek vazgeçilmezdir. Bunun yanında pilav, ayran da misafirlere ikram edilir.

  Coğrafya

  Çanakkale iline 60 km, Ezine ilçesine 14 km Ayvacık ilçesınede 8 km uzaklıktadır. Köy Ayvacık ılçesıne daha yakın olmasına ragmen Ezine ilçesıne baglıdır

  İklim

  Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2008 511
  2000 428
  1997 -
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık Bilgi yok

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi bulunmaktadır(resmı deıl). Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.koyde okul ve saglık ocagı ımkanları bulunmasına ragmen koye ogretmen ve saglıkçı temın edılmemektedır.egıtım duzeyı yuksek olan bır koydur.hakim_kutuphanecı_çok sayıda ogretmen_saglık memuru_veterıner ve ımam yetısmıstır

  Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopedi  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bahçeli Köyü Ezine Forum Tarih
Bahçeli Köyü İlköğretim Okulu Bilgileri Merkez Bingöl Bingöl Tanıtımı 30 Temmuz 2012
Bahçeli Köyü Hakkında Bilgi Ereğli Konya Konya Tanıtımı 23 Ocak 2011
Bahçeli Köyü Hakkında Bilgi Ürgüp Nevşehir Nevşehir Tanıtımı 22 Ocak 2011
Bahçeliyurt Köyü Hakkında Bilgi Kangal Sivas Sivas Tanıtımı 18 Ocak 2011
Bahçeli Köyü Hakkında Bilgi Divriği Sivas Sivas Tanıtımı 18 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş