Bahçelerin Romantik Süsü - Çardaklar

'Dekorasyon' forumunda Fatma tarafından 28 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

 1. Fatma

  Fatma Üye

  Bahçelerin Romantik Süsü - Çardaklar konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bahçelerin Romantik Süsü: Çardaklar


  [​IMG]

  Özellikle bol güneş alan bahçelerde ya da sıcak iklimli yörelerde güneşin yakıcı ışınlarından korunmak için mutlaka gölgelik alanlar oluşturulması gerekir. Bu gereksinim sonucunda ortaya çıkmış olan çardaklar ve kameriyeler bahçeye romantik derli toplu bir hava verirler. Çardaklar ve kameriyeler değişik biçimlerde ve değişik materyallerden olabilirler. Ancak; ne tür olursa olsun atmosfer olaylarına dayanıklı hızla yetişip büyüyen tırmanıcı bitkilerin dal ve yapraklarını kaldırabilecek kadar sağlam olmalıdır.

  Çardağın bitkilerin ağırlığını taşıyacağına güvenebilmek için toprağa (50-70 cm. derinliğine) beton bloklarla tutturulan dikmeler çakılmalıdır (beton bloklar toprağın altında kalıp görünmeyeceklerdir). Çardağın bir yanı duvara dayanıyorsa kirişler sağlam demir konsollarla tutturulmalıdır.

  Alışılmış çardaklar ahşap kazıklar üstüne oturtulmuş birleşme noktalarında ip ve sazla bağlanmış üstlerine genellikle bir asma sardırılmıştır. "Örtülü balkon" biçiminde yapılacağı gibi "sundurma" biçiminde de yapılabilir yani bir yanı duvara yaslatılıp demir desteklerle taşınabilir.

  Kameriyeleri çardaklardan ayıran en belirgin özellik daha toplu ve sınırlı bir alanda yer alması genellikle kare ya da yuvarlak bir biçimde olması ve yanlızca üstünün değil çevresinin de dikmelerle sardırılan bitkilerle kapanmasıdır. Morsalkım bitkisi ile kaplanan çardaklar en güzel görünenleridir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bahçelerin Romantik Süsü Forum Tarih
Bahçelerin Romantik Süsü: Çardaklar Dekorasyon 18 Ekim 2008
Bahçelerinize Güzellik Katın Dekorasyon 11 Mart 2009
Çirkin çiçeklerle dolu katil bahçelerinde dolaştım Resimli Şiirler 2 Ocak 2009
Limon Bahçelerinde Gizli Elaiussa Sebaste Türkiye Tatil Yerleri Hoteller 14 Kasım 2008
Bahçelerinize güzellik katın... Dekorasyon 10 Kasım 2008

Bu Sayfayı Paylaş