Bahçekaya Köyü İnegöl Bursa

'Bursa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 2 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Bahçekaya Köyü İnegöl Bursa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  bahçekaya köyü bilgileri - bahçekaya köyü resimleri - bahçekaya köyü tanıtım  Bahçekaya, Bursa ilinin İnegöl ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi
  Bahçekaya Köyü 93 Harbi diye bilinen (1293 h.)1876-78 Osmanlı-Rus harbi sonunda Batum'un Rusyada kalması üzerine Gürcüstan / Batum'dan gelen gürcüler tarafından kurulmuştur. Kuruluşundan itibaren Mesruriye köyünün Çürüksu mahallesi olarak bilinen köy, muhtar Hasan Aydın ve mahalle sakinlerinin girişimleri ile 1993 tarihinde Mesrüriye Köyünden ayrılmış ve Bahçekaya Köyü olarak resmi kayıtlara geçmiştir. Mesruriye köyü de halk arasında eskiden beri bahçekaya olarak bilinmektedir. Mahalleler ise öteki bahçakaya-beriki bahçekaya diye ifade edilmektedir.
  Kültür
  Köyde okur/yazar oranı yüzde yüz olup kültür düzeyi yüksektir. Köyden avukat, hakim, doktor, müftü, öğretmen, astsubay, belediyeci vb. çok sayıda memur ve amirler çıkmıştır. Köy halkı Gürcistan'ın Acara bölgesinden göç ederek gelip bu köyü kurmuş olan akraba ailelerden oluşmaktadır. Acaralıların köken olarak esasen Kıpçak Türkü olup Selçuklular döneminde Batum çevresine yerleştirildikleri sanılmaktadır.19. yy.da,özellikle Sultan Abdülhamit Han döneminde din gayretiyle Rusyadan göç etmek zorunda kalan cefakar insaslar Anadolunun değişik bölgelerine yerleştirilmiş. İnegölde bu şekilde kurulmuş çok sayıda Gürcü, Çerkez, Abaza, Boşnak, Arnavt vb.Muhucir köyleri bulunmuktudır.

  Yemekler: En lezzetli phalobyay bu köyde yapılır. Doşorva,gürcülerin en kral çorbalarındandır. Hapişorva'yı da unutmamak gerekir. Kerçhi lobya, kveli mohrakili, havisi, hasutay, malahto, sosolay vb.nin de hatırı sayılır.
  Coğrafya
  Uludağın doğu uzantısı olan Alaçamdan sonra gelen Kazmit yaylasının eteğinde, Bursa iline 62 km, İnegöl ilçesine 27 km. uzaklıkta, Tahtaköpü beldesi ile kaplıcalarıyla ünlü Oylat arası yolu üzerinde kurulu Ormanlık bir köy olan Bahçekayanın rakımı 850 mt.'dir. Yeşil bitki örtüsü ve manzarası büyüleyici güzelliktedir. Her türlü meyve, sebze ve en kaliteli kestane yetişir.
  İklim

  Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 250
  2000 200
  1997 171
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri
  Köydeki öğrenciler daha önce Mesruriye köyü ilk okuluna giderken, halihazırda Tahtaköprü ilköğretim okulu'na taşımalı olarak gitmektedirler. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur, en yakın sağlık ocağı Tahtaköprü'dedir. . Köy yolu 2006'da asfaltlanmış olup köyde elektrik ve sabit telefon da vardır. İçme suyu Mesruriye köyü ile aynı şebekeden geldiği için sık sık arızalanmaktadır, tarla yolları da bakım ve kumlanmayı bekliiyor
  Muhtarlık Erişim Bilgileri:
  Telefon:0224 733 10 84
  Cep Telefonu:0537 595 71 95
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  Kaynak / yerel net / vikipedi özgür ansiklopedi


  köyünüze ait resim ve bilgileri - bu başlık altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bahçekaya Köyü İnegöl Forum Tarih
Bahçekaya İlköğretim Okulu Maçka Trabzon Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 24 Temmuz 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş