Bahçeköy Köyü Hakkında Bilgi Koyulhisar Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 18 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Bahçeköy Köyü Hakkında Bilgi Koyulhisar Sivas konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sivas İli Köyleri - Bahçeköy Köyü Koyulhisar - Bahçeköy Köyü Hakkında Bilgiler - Bahçeköy Köyü Resimleri  Bilgiler
  Nüfus 306 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 58660
  Alan Kodu 0346
  Yönetim
  Coğrafi Bölge İç Anadolu Bölgesi
  İl Sivas
  İlçe Koyulhisar
  Bahçeköy, Sivas ilinin Koyulhisar ilçesine bağlı bir köydür. Sivas iline 210 km, Koyulhisar ilçesine 25 km uzaklıktadır. Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 306
  1997 1783

  Altyapı bilgileri
  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Köy Hakkındaki Geçmişten Buyana Genel Bilgiler Köyün Kuruluşu 18 yy´a dayanmaktadır. Önceleri şimdiki Köyün bulunduğu yerin 1 km doğusundaki mezarlık olarak kullanılan “Köy içi“ mevkiinde kurulmuştur. 90 hanelik bir Köy teşkil etmiştir. Ancak bulaşıcı bir Hastalık nedeni ile Halk ölmüş ve sağ kalanlar ise “Bura bize iyi gelmedi“ inancı ile şimdiki yere çıkmışlardır. Ancak Yeniçerilerin tam ortadan kaldırıldığı sırada Köylerde Asker toplarken köylüler buralara toplanırlardı. Gelen Yeniçeri ağaları yakaladıklarını askere götürüyor ve giden geri dönmediği için 1800´lerden evvel “metrak-i şahaneye muvafıktır“ (Yeniçeri askerliğini yapabilir) ilkesi varken Köy Halkı çok ezilmiş ve yine yurtlarını (Köyü) terk etmişler. şimdiki adı Kerme olan Köyün batısında ve 1.5 km´lik uzaktaki orman içine göçmüşlerdir. II Mahmut´un Yeniçeri ocağını kaldırmasından sonra Köylüler tekrar eski yerlerine geri dönmüşler ve yerleşmeye hız vermişlerdir. Köyün eski adı yoktur. Köyde, 1 Dünya ve Kurtuluş Savaşlarına katılan kişiler olmuştur. 1 Dünya savaşına 40 kişi katılmış, fakat geriye 2 kişi dönebilmiştir. Köyümüz 9 kabileden oluşmuş daha sonraları dışardan köyümüze bir şekilde gelen yerleşmeler olmuştur. Bu kabileler:

  * Çakırlılar
  * Hüseyinoğlular
  * Telliler
  * Yamaklar
  * Beğler
  * Cırnazlar
  * İmamlar
  * Kalaycılar
  * Kadiroğulları
  olarak yerleşmişler. Bu sülalelerde daha sonraları kendi aralarında ayrı soy isimleri alarak bölünmüş ve bunlara ilaveten 32 sülale teşkil ederek 41 sülaleden ibaret olmuştur. Bu soy kütüğü: Aydın Aydoğdu Bektaş Bahçe Bozkırlı Barış Balcı Çevik Çelik Cansever Can Çağlayan Çakır Erdoğan Erdem Er Eriş Gündoğdu Gül Genç Geçmen Güzel Koç Koca Kalaycı Köroğlu Özcan Ortakçı Öztürk Sert Turna Topçu Tetik Telli Tüysüz Yılmaz; Yıldırım Yeniay Yamak Yalçın Yılmazer Cumhuriyetin kurulduğundan sonra soy isim kanuna göre yukarıda sıralanan soy kütüğünü teşkil etmiştir. Köyümüzün birkaç hanesi (sülalesi) dışardan yerleşmişlerdir. Bunlardan Tellioğulları Tokat Reşadiye’nin Elmacık köyünden, Beğler sülalesi Ordu’nun Mesudiye ilçesi Türk köyünden,Bozkırlılar Konya’dan, Yamaklar Osmanlı döneminde ki yeniçerileri zamanında yamaklık yaptıklarından bir hane olarak köyümüze yerleşmişlerdir. Köyümüz,Sivas ili,Koyulhisar ilçesine bağlı şuanda 90 hanenin ikamet ettiği bir yerleşim yeridir. 2000 yılı nüfus sayımında 2235 nüfusa ulaşmıştır. 1980 ile 1990 yılları arasında işsizlik nedeniyle köyümüzden göç başlamıştır. Şuanda İstanbul ilinin birçok ilçesinde 350 hane ikamet etmekte,Ankara’da 7 hane, Çanakkale’de 17 hane İzmir’de 3 hane, Balıkesir’de 4 hane ikamet etmektedir.Yurt dışında 15 hane ikamet etmektedir. Birinci dünya savaşında köyümüzden 40 yakın insanımız katılmış,bunlardan geriye dönen olmamıştır. Kurtuluş savaşına katılan insanlarımızdan Vahit Çelik,kahramanlık ödülü almış ve mezarı köy mezarlığında bulunmaktadır. Kurtuluş Savaşında Köyümüzün durumu ve köyümüzden bu savaşa Katılanlar

  İştira: Köyümüz 1.dünya savaşındaki seferberlikte cephe gerisindeki Kadınlarımızın ileri cepheye ellerinden geldikleri kadarıyla askerlere; yiyecek, giyecek ve askeri mühimmat. Süvari birliklerin atlarına ve top arabasını çeken atlara; saman, arpa vb. temel ihtiyaçları ve malzemeleri karşılıksız askeriyenin belirlediği en yakın ve en uzak karakola asker denetiminde köylü kadınlarımız tarafından teslim edilmiştir. Bu olaya İştira denilmektedir. Öşür: Köylünün ektiği-biçtiği-ürettiğini seferberlik zamanında Öşür(vergi) memurları yarı yarıya ve yarıya yakın olmak üzere devlete vergi (öşür) olarak alıyordu.

  Sosyal boyutları:

  Bunların sonucunda köyde depolanan bu malzemeler iştira sistemiyle köy kadınları tarafından cepheye teslim ediliyordu. 1-)Zaten yoksullukla mücadele eden köylü seferberlik zamanında yoğunlaşan bu öşür sisteminden dolayı daha da yoksullaşmıştır.Kocasız kalan kadınlar,yetim kalan çocuklar cephe gerisinde yoksullukla amansız bir mücadeleye girmiştirler.Karınlarını doyurabilmek için akıl almaz yöntemlere başvurmuşlardır. Örnek 1; Elde kalan bir avuç buğday ve arpanın içine ısırgan ve tohumu,fındık ağacının tıtılı,kavak ağacının tırtılı,mısır koçanının özü kurutularak ve öğütülerek ambardaki unun içine katarak ekmek yapıp yemiştirler. Örnek 2 ; Çorba yapmak için ellerine geçen bütün malzemeyi değerlendirmişlerdir.Bunlardan bazıları; dağ erikleri kiren (kızılcık),kök(şekerpancarı) vb. doğal ürünlerden karınlarını doyurma yöntemini denemişler ve yaşamlarını böyle sürdürmeyi başarmışlardır.Hatta hayvan gübresinin içindeki buğday kırıntılarını dahi yemek yapmakta kullanmak zorunda kalmışlardır.

  2-)Bunlar yetmezmiş gibi Açlığın,sefaletin,yoksulluğun,savunmasız kalan köy nufusuna birde çeteler musallat olmuştur. Hesna Topcu’nun anlattıklarına göre çeteler köyümüzü basmışlar insanlar ibadetlerini yapamaz,dağda-belde gezemez duruma gelmişlerdir. Örnek 1: Calaz Goca nın (Mehmet Kalaycı) tarlasının ırgatını basmışlar bunu gören köylüler dağlara kaçmışlar öğlen için yanlarındaki yemekleri dökmüşlerdir. Örnek 2: Bu çeteler köylünün malına-davarına zarar verip,ekinlerin kellelerini çarpıp köylünün belini iyice bükmüştürler.Kısaca buldukları her şeyi çalıp-çırpmıştırlar. Örnek 3: Köyü zamanlı zamansız basıp köyün kenar bahçelerinde başka yerden getirdikleri kadınları,kızları oynatırlarmış. Sonuç olarak bu çeteler Kurtuluş savaşında karışık ortamdan ve Devletin boşluğundan faydalanıp milli mücadeleye katılmayan,gününü gün eden savunmasız köylüye eziyet eden silahlı serseri takımıdır.

  Nüfus: Anlatılanlara göre köyümüzün 25-30 hane olduğunu düşünürsek ve 50’ye yakın erkeğin cepheye gittiğini göz önüne alırsak köydeki ve tabiî ki ülkemizdeki nüfus eşitsizliğinin nasıl meydana geldiğini görebiliriz. Köyde kadın ve çocuk nüfusunun erkeklere göre çok olduğunu görebiliriz.Daha sonrada normal askerliğin 4 seneden başlaması kadınların kocasız,çocukların yetim kalması uzun sürmüştür.Günümüzde ise kadın ve erkek nüfusu geç de olsa dengelenmiştir. Açlığın ve yoksulluğun sebep olduğu nedenlerden dolayı köyümüze başka yerlerden nüfus gelmiş ve aynı şekilde köyümüzden de başka yerlere kaymalar gerçekleşmiştir.Yıllar sonra bu ailelerin nereden geldiği ve nereye gittiği anlaşılmıştır. Özgürlüğümüzün ve bağımsızlığımızın gerçekleştiği Kurtuluş savaşında köyümüzden giden ve gelmeyen yaklaşık 50 Mehmet vardır.Bu yiğit kahramanların anısına kendimizde bir çakışma yapma zorunluluğu hissetmişizdir.Bu bizim için çoktan açığa çıkması gereken ve bu Mehmetlerin isimlerinin bilinmesi tüm bahçe köyü halkının ortak sorumluluğudur.Bu çalışmalarımız için elimizde yazılı kanıt ve doküman yoktur.Bunun içindir ki her sülaleden giden Mehmetlerin isimlerine ulaşmak için elimizden geldiği kadarıyla büyüklerimizden yardımlar almışızdır.Ayrıca başkanlık dönemimde (İbrahim Topcu) T.C Genel Kurmay Başkanlığına bu Mehmetlerle ilgili yazdığım yazıda derneğimiz adına gelen cevapta 2 kişinin ismi belirtilmiştir.Sadece bu 2 Mehmet in isimleri ve katıldıkları savaş ile ölüm yerleri bellidir.Bu bilgi derneğimizin arşivinde mevcuttur.

  Bu çalışmamızda eksiklerimiz olabilir.Bilenlerden doğru olanı öğrenmek ve kalıcı yazıya dökmek istiyoruz.Bu konuda yardıma açık olup böyle önemli bir konuda desteğinizi bekliyoruz.Bu çalışma İbrahim Topcu- Şafak ÇAKIR tarafından hazırlanıp köyümüze ve bahce.de sitesine armağan edilmiştir.Böylece eksik olan bilgilerde tamamlanırsa köyümüz önemli bir belgeye kavuşmuş olacaktır.

  Kurtuluş Savaşına Katılanlar

  Gidipte gelmeyenler

  * Hüseyinoğlu Cıdık Ali
  * Çakıroğlu Hüseyin (İbrahim Çakır’ın babası)
  * Kalaycıoğlu Salih (Goğ mıstığın babası)
  * Yusuf Kalaycı (Bekir ağanın babası)
  * Kalaycıoğlu Hasan(Gıralinin babası)
  * Çakıroğlu Mehmet (Lort Alinin babası)
  * Cömert Ali(Topcuoğlunun babası-Cünülerden)
  * Aziz İsmail(Guguk dedenin babası)


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bahçeköy Köyü Hakkında Forum Tarih
Bahçeköy Köyü Hakkında Bilgi Antakya Hatay Hatay Tanıtımı 10 Haziran 2010
Bahçeköy Köyü Saraydüzü Sinop Sinop Tanıtımı 11 Mayıs 2010
Bahçeköy Köyü Saray Tekirdağ Tekirdağ Tanıtımı 2 Mayıs 2010
Bahçeköy Köyü Keşan Edirne Edirne Tanıtımı 1 Mayıs 2010
Bahçeköy Köyü Milas Muğla Muğla Tanıtımı 15 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş