Bahçedere Köyü Merkez Balıkesir

'Balıkesir Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 23 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Bahçedere Köyü Merkez Balıkesir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  bahçedere köyü bilgileri - bahçedere köyü tanıtım - bahçedere köyü resimleri  Bahçedere Köyü, Balıkesir ilinin merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihçe

  Köy halkı Oğuzların Çepni boyundan gelmektedir. Horasan'dan göç eden halk bugünkü Kavakbaşına yerleşmiştir, köye daha sonra gelen diğer kişiler ile birlikte bugünkü halini almıştır. Bu yerleşim yerinin adı Kavakbaşı'dır. Bahçedere halkı ise Yörüktür. Yapılan araştırmalar sonucunda köyün bir kısmının Aydın yöresinden geldiği tespit edilmiştir. Köye bağlı iki mahalle daha bulunmaktadır. Kavakbaşı ve Fındıklı adlı bu mahalleleridir.
  Kültür

  Köyde düğünler iki gece üç gün sürer. Köy halkı düğünlerde geleneksel kıyafetlerini giyer. Davul zurna eşliğinde çeşitli geleneksel oyunlar oynarlar. Birinci gün kına gecesi ikinci gün düğün olur üçüncü gün köy halkının da katılımıyla kız almaya gidilir. Köy eski büyüklerin kurduğu kültürün etkisinde devam etmekle birlikte bazı değişimler göstermeye başlamıştır.
  Coğrafya ve İklim

  Köyün iklimi, bozulmuş Akdeniz İklimi etki alanı içerisindedir. Merkeze 26 km. uzaklıktadır.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 402
  1997 401
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalı olmakla birlikte son zamanlarda tarım alanlarının verimsizliği sulama imkanlarının kısıtlanmasından dolayı insanları büyük şehirlere iş için göç etmeye zorlamaktadır.
  Altyapı bilgileri

  Bahçedere köyü ve mahallesi olan Kavakbaşı'nda ilköğretim okulu mevcuttur. Yalnız Bahçedere köyünde öğrenci yetersizliğinden dolayı 1995-1996 öğretim yılında eğitim ve öğretime son verilmiştir. Kavakbaşı'nda ise eğitim ve öğretime halen devam edilmektedir. Köyde içme suyu şebekesi olmakla birlikte yaz aylarınde ihtiyacı karşılayamamaktadır. Kanlizasyon şebekesi bulunmamaktadır. Köyde PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köyde ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]
  kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bahçedere Köyü Merkez Forum Tarih
Bahçedere Köyü İlköğretim Okulu Bilgileri Adilcevaz Bitlis Bitlis Tanıtımı 14 Ağustos 2012
Bahçedere Köyü Saray Tekirdağ Tekirdağ Tanıtımı 2 Mayıs 2010
Bahçedere Köyü Ayvacık Çanakkale Marmara Bölgesi 25 Nisan 2010
Bahçedere Köyü Alaşehir Manisa Manisa Tanıtımı 15 Nisan 2010
Bahçederesi Köyü Silifke Mersin Mersin Tanıtımı 6 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş