Bahçebaşı Köyü Hakkında Bilgi Yeşilyurt Tokat

'Tokat Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 8 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Bahçebaşı Köyü Hakkında Bilgi Yeşilyurt Tokat konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yeşilyurt Bahçebaşı Köyü - Bahçebaşı Köyü Hakkında - Bahçebaşı Köyü Tanıtımı - Bahçebaşı Köyü Resimleri
  Tarihi

  Bahçebaşı, Sivas ilinin Yıldızeli ilçesine bağlı bir köydür. bahcelerle cevrili olan bu köy ismini oraya ilk yerlesen rahmetli yusuf yildiz ve rahmetli osman karatas(occan)tarafindan cevresinden aldigi hazm ile bu köye bahcebasi köyü adini vermislerdir. Köy Kürt köyü olup Cumhuriyet döneminde sürgün edilen Yusuf Yildiz ve onunla birlikte olan Billolar ve Hamolarla birlikte kurulmus bir köydür. Bu ailelerin asil memleketlerinin Konya ve cevresinde oldugu bilinmekde olup hala oralarda yasayan akrabalari bulunmakdadir,zamanlada yeni nesiller asimile olup buralardaki akrabalarla diyaloglar kesilmisdir.  Kültür

  Köy Dügünü: dügünler 4 gün olup. 1 günöglen namazina mütakip cemaat toplanip damat evine gidilir..ve bayrak dikilir..bayrak dikilden sonra gelen misafirlere daha önceden hazirlanan yemekler ikram edilir..davullarla zurnalarla gencler tarafindan halay cekilir.. 2 gün: civar köyden gelen misafirler davul zurna esliginde agirlanir,ve yine o gün halaylar cekilir 3.gün: misafirler icin önceden hazirlanmis olan yemekler ikram edilmeye devam edilir,gelen misafirlerde dügün sahibinin tuttugu dügün kayhasina destek olmak amaciyla belli miktarda para ya da taki takarlar.aksamada damat ailesi tarafindan köyün gencleri toplanip önce damatin evinde damata kina yakilir sonra bütün gencler gelin evine gitmeye yol alir kinalar sürülür halaylar gelin evindede cekilmeye devam edilir.. 4 gün: Gelin almak icin konvoy olusturulur ve gelin alinmasiyla birlikte dügün son bulur..gelen misafirlerede Allah mesud etsin demek gibi kelimeler düser..

  Köyün meshur yemekleri: mardimalak (bir cesit yemek) kuzu haslama

  Coğrafya

  Sivas iline 120 km, Yıldızeli ilçesine 51 km uzaklıktadır.Güneyinde belbinar köyu batisinda cime köyü,Kuzeyinde beyazit köyü,Dogusunda Yeni Dogan köyü(Bilamur) bulunmakdadir... Köy ihtiyaclarini Yildizelinin uzak olmasi nedeniyle ihtiyaclarini 15 km uzaklikta olan Tokatin Yesilyurt ilcesinden karsilamakdadir.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.Yazlari serin ve iliman olup Kislari cok sert gecmektedir

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 150
  2000 182
  1997 311

  Köy cok fazla göc vermektetir,göcler ise Tokatin yesilyurt ilcesi ve büyük kentlere olmaktadir

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. gecimini yurt disindan temin edenlerde bu köyde mevcuttur


  Altyapı bilgileri

  Köyde,ilkokulu vardır Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardir Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olmayıp toprak yoldur köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş