Badempınarı Köyü Merkez Elazığ

'Elazığ Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 15 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Badempınarı Köyü Merkez Elazığ konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Merkez Badempınarı Köyü - Badempınarı Köyü Hakkında - Badempınarı Köyü Tanıtımı - Badempınarı Köyü Resimleri - Malatcık Köyü
  Köy Muhtarı: Bilgi yok

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi yok  Tarihi

  Köyü 300 yıl önce urfadan göç eden karakeçili Türkmenleri kurmuşlardır.Köyün eski adı malatcıktır.köyümüzde türk kültürü ve islam ananeleri yaşanır.milliyetçi ve vatansever bir köydür.elazığ türkmen kültürüne bağlı köylerden biridir.türk köyü özelliği netbir köydür. Köy Urfa ve Musul törelerinden getirilerek yöreye iskan ettirilen Oğuzların kayı boyundan KARAKEÇİLİ aşiretinden gelen insanlardan oluşmaktadır.Elazığ yöresini Türkleştirmek için bir çok Türkmen aşireti gibi Karakeçililerde yöremiz ilçe ve köylerine yoğun olarak iskan edilmişlerdir.Osmanlıyı kuran ve bu asaletten gelen bu insanların çoğu sunni islam anlayışını benimseselerde bir kısmı alevi islam anlayışını sürdürmektedir.Türkiyenin dört bir yanına dağılmış olan Karakeçililer Türkmen geleneklerine bazı yörelerde kurmanci lehçesi konuşsalarda sıkısıkıya bağlıdırlar.Türkmen kimliğini unutmazlar.Ertuğrul gaziyi anma kültürü asırlarca bu aşirette sürmektedir.Urfa Erzurum Elazığ Antep Musul Kerkük,Halep karakeçilileri arasında daha yakın kan bağları ve kültürel bağlar bulunmaktadır.

  Kültür

  Köyümüzde elazığ türk kültürü yaşanır.türkmen karakeçili gelenekleri sürmektedir.

  Coğrafya

  Elazığ merkezine 30 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus 2000 -46


  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş