Bademli Köyü Bigadiç Balıkesir

'Balıkesir Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 22 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Bademli Köyü Bigadiç Balıkesir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  bademli köyü bilgileri - bademli köyü tanıtım - bademli köyü resimleri  Bademli, Balıkesir ilinin Bigadiç ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihçe

  Bir rivayete göre, köyde eskiden ney çalan bir ozan yaşarmış. Bu ozan sayesinde köyün adı "Neyzan" olarak kalmış. Daha sonra eski köy isimlerinin değiştirilmesine yönelik devlet politikası gereği köyün "Neyzan" olan ismi, bugünkü Bademli olarak değiştirilmiştir.
  Kültür

  Düğünlerde davul ile eğlenen gençler kına dolaştırma adı altında kadınlarıyla beraber köyü dolaşırlar. Daha sonra orkestra etrafında düğünlerini yaparlar. Genel bir görenek de, bayram günü arifesi bütün herkesin mezarlığı ziyareti ve bayram sabahı cami çıkışında bütün herkesin sıraya geçip bayramlaşmasıdır.
  Coğrafya

  Balıkesir iline 32, Bigadiç ilçesine 8 Km. uzaklıktadır. Köyün komşu köyleri; Kozpınar, Babaköy ve Kadıköy'dür. Bitki örtüsü meşe ve çam ormanıdır.
  İklim

  Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir. Yazlar sıcak ve kışlar da çok soğuk, yağmurlu ve kar yağışlı geçer. En çok yağış, kış mevsiminde düşmekle birlikte akarsu rejimleri genelde şubat-mart aylarında en fazla debiye ulaşmaktadır.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 656
  1997 666
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Aynı zamanda gençler şehirde çalışmaktadır. Köyün diğer önemli bir geçim kaynağı da şoförcülüktür. Bir kısmı otobüsle Balıkesir'e yolcu taşımakta bazıları da kamyonlarla taşımacılık yapmaktadır. Tarımda en önde tütün ve domates gelir. Hayvan besini de yetiştirilmektedir. Büyükbaş hayvancılık gelişmiştir.

  Köyde 3 tane kahvehane, 2 tane de bakkal bulunmaktır. Yaşlılar ise madenden emekli olmuş köyde yaşamlarını sürdürmektedirler.
  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  Muhtarlık Erişim Bilgileri:
  Telefon:(0 266) 631 77 02
  Cep Telefonu:0 542 206 66 98
  [​IMG]
  [​IMG]
  kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bademli Köyü Bigadiç Forum Tarih
Bademli Köyü Hakkında Bilgi Merkez Karaman Karaman Tanıtımı 25 Ocak 2011
Bademli Köyü Hakkında Bilgi Ahırlı Konya Konya Tanıtımı 22 Ocak 2011
Bademli Köyü Hakkında Bilgi Beyşehir Konya Konya Tanıtımı 22 Ocak 2011
Bademli Köyü Hakkında Bilgi İspir Erzurum Erzurum Tanıtımı 16 Ocak 2011
Bademli Köyü Dikili - İzmir İzmir Tanıtımı 2 Mayıs 2010

Bu Sayfayı Paylaş