Bademli Köyü Ayvacık Çanakkale

'Marmara Bölgesi' forumunda DeMSaL tarafından 25 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Bademli Köyü Ayvacık Çanakkale konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ayvacık Bademli Köyü - Bademli Köyü Hakkında - Bademli Köyü Tanıtımı - Bademli Köyü Resimleri  Bademli, Çanakkale ilinin Ayvacık ilçesine bağlı bir köydür.

  Köy Muhtarı: Necdet Aclan AKBULUT

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:
  723 4276

  Cep Telefonu:
  0 535 433 6369

  Tarihi [değiştir]

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.

  Kültür


  Ayvacık ilçesinin Bademli ve Koyunevi köyleri arasında her bayram gerçekleştirilen ilginç gelenek bu yılda sürdü. Birbirine çok yakın olan bu iki köyün insanları her bayram sırayla birbirlerine yürüyerek gidiyorlar ve köylerde birbirlerine ziyafetler çekiyor. Bu ilginç bayramlaşma geleneğinde bu yıl Bademli’den Koyunevi köyüne gidildi. Bayramın ilk gününde Bademli köyü sakinleri tertemiz bayramlıklarını giyerek kardeş köyleri olan Koyunevi için önce hazırlandılar. Daha sonra toplu olarak Bademli köyüne hareket eden Bademli sakinleri yaklaşık 1 kilometre olan mesafe için yürüyüşe başladı. Bu iki köy arasında bulunan ortak mezarlığa gelindiğinde köylüler bir süre dinlendi ve Kuran okundu. Duaların ardından tekrar yürüyüşe başlanıldı. Bademli köylülerini gören Koyunevi köylüleri silahlar atarak hoş geldiniz mesajı verdiler. Karşılıklı silahların havaya patlatılmasıyla ortalık şenlik havasına büründü. Bademli köylülerinin Koyunevi köyüne ulaşmasının ardından uzun bir kuyruk oluşturuldu. Köylüler tek tek kardeşleri, dostlar ve arkadaşlarıyla bayramlaşmaya başladı. Yaklaşık 600 kişinin katıldığı ilginç bayramlaşma geleneğinde oldukça uzun bir kuyruk oluştu. Bayramlaşmanın ardından Koyunevi köyünün camisine geçildi. Burada namaz kılındı dualar okundu. Bu kardeşliğin yıllar boyu bozulmaması için dua eden köylüler, ardından yemek ziyafetine geçti. Bu bayramda Koyunevi köyünün bayanlarının hazırladığı yemekler toplu halde camide yendi. Bu ilginç geleneğin yarım asırı aşkın süredir devam ettiğini söyleyen Bademli köyü muhtarı Aclan Akbulut, “Bu bayramlaşma 700 ile 800 senedir devam ediyor. Bu bayramlaşma iki köy arasında devamlı yapılan bir merasim. Bu güne kadar devam etti bundan sonrada devam etmesini istiyoruz. Köyümüz dışarıya çok göç vermiş bir köy ancak bayramlaşmalarda yüzde yüzlük bir katılım var. Bu bayramda 600 kişiye yakın bir katılım var.” dedi. Öte yandan Koyunevi muhtarı Hüseyin Evcimen’de “Ne zaman başladığı bilinmeyen ve dedelerimizin bize bıraktığı bu mirası daha coşkulu sürdürmek istiyoruz. Bu bayramlaşmaya değişik etkinliklerde katmak istiyoruz ve bu bayramlaşmayı çocuklarımıza, torunlarımıza devretmek istiyoruz. Bu bayramlaşma iki köyün kuruluş tarihiyle alakalı o zamanlar başladığı ileri sürülüyor.” şeklinde konuştu. İlginç Geleneğin Tarihçesi Edinilen bilgiye göre bu yörede yaşayan iki kardeşten biri ağabeyinden ayrı olarak bir başka yere yerleşerek koyun ağılı yaptırır. Bu yerin adı da Koyunevi olarak kalır. Her bayramda bu iki kardeş birbirleri ile bayramlaşmak için sıra ile birbirlerine gidip gelirler. Zamanla iki köyün nüfusu artınca geldiklerini haber vermek amacıyla havaya ateş ederler. O günden bu yana bu ilginç bayramlaşma töreni arılıksız olarak devam eder.

  Coğrafya

  Çanakkale iline 105 km, Ayvacık ilçesine 35 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 300
  2000 337
  1997 302

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.


  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve pis su şebekesi vardır . Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık evi vardır . Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon ve ADSL vardır.

  [​IMG]  Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopedi  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bademli Köyü Ayvacık Forum Tarih
Bademli Köyü Hakkında Bilgi Merkez Karaman Karaman Tanıtımı 25 Ocak 2011
Bademli Köyü Hakkında Bilgi Ahırlı Konya Konya Tanıtımı 22 Ocak 2011
Bademli Köyü Hakkında Bilgi Beyşehir Konya Konya Tanıtımı 22 Ocak 2011
Bademli Köyü Hakkında Bilgi İspir Erzurum Erzurum Tanıtımı 16 Ocak 2011
Bademli Köyü Dikili - İzmir İzmir Tanıtımı 2 Mayıs 2010

Bu Sayfayı Paylaş