Bademcikler, Bademcikler Neden Sişer, Bademciklerin Alınması ve Bademcik Ameliyatı

'Genel Sağlık' forumunda Mavi_inci tarafından 30 Eylül 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Bademcikler, Bademcikler Neden Sişer, Bademciklerin Alınması ve Bademcik Ameliyatı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bademcikler ile ilgili makalemizde bademciklerin vucudumuz icin onemi, bademcik sismeleri ve tedavisi ayrica beta mikrobu ile bademcik ameliyati hakkinda ayrintili bilgileri bulabilirsiniz. Bademcik ameliyati ile ilgili bilmek istediginiz tum ayrintilarda makalemizde yeralmaktadir.  Bademcik vücutta ne işe yarar?


  Bademcikler ağız içerisinde dil kökünün her iki yanında yerleşimli ve direkt göz ile görülebilen organlardır. Vücudumuzun bağışıklık sisteminde rol alırlar. Aynı görevi geniz eti, dalak, kemik iliği, lenf bezleri ve kanalları ile paylaşırlar.  Vücudun bademciğe ihtiyacı var mı?


  Yaşamın ilk aylarında anne sütünden alınan koruyucu maddeler bebeği enfeksiyonlara karşı korur. Bademcikler ise yaşamın ilk yıllarında hastalıklara karşı koruma görevinde bağışıklık sisteminde görev alan diğer organlara nazaran daha aktiftirler. Bademcik ve geniz etinin bu görevi yaklaşık 9 – 10 yaşından sonra önemini kaybettiği ve azaldığı için bu yaşlardan sonra 2 doku da küçülme olduğu gözlenir.  Geniz etinin bademcikten farkı nedir?


  Geniz eti yapısı ve işlevi açısından bademciklere benzerdir. Ancak bademcikler bir zar ile çevrili kapsüllü olmalarına karşın geniz eti damağın arka – yukarısında burnun en gerisinde yerleşimli karnabahar tarzında büyüyen kapsülsüz bir dokudur. Alındıktan sonra kökü doku içerisinde kaldığından tekrar büyüme ihtimali vardır. Halk arasında dişi bademcik diye de anılmasının sebebi bu olsa gerekir.  Bademcikler neden şişer? Soğuk bir şey içmek şişmesi için bir sebep mi? Stres bademciği şişirir mi?


  Çocukluk çağında bademcik ve geniz eti dışında ki bağışıklık sisteminin diğer elemanları erişkinlerdeki gibi henüz güçlü değildir. Bu nedenle solunum yolu ile giren mikroplara karşı aktif durumda olan bademcik ve geniz etinin yapısını oluşturan lenfoid dokularda yoğun faaliyetlerinden dolayı artış nedeni ile geniz eti ve bademcikler büyümüş olarak karşımıza çıkabilir. Soğuk bir şey içilmesi normal bir insan da bademcik enfeksiyonuna neden olmaz. Bağışıklık sistemi zayıf ya da sık bademcik enfeksiyonu geçiren kronik bademcik sorunu bulunan bireylerde hastalık oluşumunu kolaylaştırabilir. Stres bademcik enfeksiyonuna yol açmaz.  Bademcik alınmalı mıdır?


  Bademcikler ancak vücuda yarar yerine zarar verdiği kanaatine varılırsa alınmalıdır. Şu bir gerçektir ki günümüzde bademcik ameliyatı eskiye nazaran daha az yapılmaktadır.

  Bademciklerin alınmasını gerektiren en sık nedenler; antibiyotik tedavisine rağmen sık tekrarlayan bademcik enfeksiyonlarının olması,

  Bademciklerin solunum güçlüğü yapacak derecede büyük olmasıdır. Bu çocukların ağızları sürekli açıktır, geceleri hırıltılı nefes alıp verirler ve uykuda zaman zaman nefes tutulmaları da yaşayabilirler.

  Ayrıca bademcik apsesi geçirilmesi, tümör şüphesi, tekrarlayan kültürlerde β – streptococ mikrobunun üremesi gibi sebeplerle bademciklerin alınması gerekebilir.

  Bademcikleri alınmış insanlarda bazı lenfosit tiplerinin sayısında azalma göstermişse de klinik olarak sorun olduğuna rastlanılmamış, hastalıklara karşı savunma bozukluğu bulunmamıştır. Ameliyattan sonra daha kolay Farenjit olunduğu yolunda bir inanış vardır. Bademciği alınmış ya da alınmamış insanlarda farenjit görülme oranı aynı sıklıkla bulunmuştur.  Ameliyata ne zaman karar vermek lazım?


  Bademcik ameliyatı kararına varmadan önce aileden çocuğun hastalığı ile ilgili geçmiş bilgiler, doktorun muayene bulguları, gereğinde boğaz kültür sonuçları ve kan testleri birlikte değerlendirilir.

  Genellikle 4 yaşından sonra yapılması tercih edilmekle birlikte özellikle solunum yolunu tıkayıcı olduğu durumlarda daha erken yaş gruplarında da bademcik ameliyatı yapmak mümkündür. Ameliyata engel oluşturacak herhangi bir ciddi sağlık problemi olmayan erişkinlerde de bademcik gerektiği takdirde alınabilir. Ancak ileri yaşlarda bağışıklık sisteminin güçlenmesi nedeniyle bademcik enfeksiyonu görülme oranı düşük olduğundan erişkinlerde bademcik ameliyatı yapılması nadirdir. Önceki yıllarda yaz aylarında Çocuk Felci hastalığı riski nedeniyle bademcik ameliyatı yapılması tercih edilmezdi ancak aşılama sonucu Çocuk Felci hastalığı hemen hemen kalmamış olması nedeniyle bu aylarda da ameliyat yapılabilir. Ancak ameliyattan sonraki 2 – 3 gün içerisindeki ağrılı yutma neden ile çocuğun yeteri kadar sıvı alamayabileceği düşüncesi ile çok sıcak aylarda (Temmuz - Ağustos gibi) yapılması tercih edilmeyebilir.  Beta mikrobu nedir, boğaz sağlığı açısından önemli midir?


  A grubu β Hemolitik Streptococ dediğimiz β mikrobu boğazda enfeksiyona yol açan bakterilerden bir tanesi olmakla birlikte Akut eklem Romatizması, Romatizmal Kalp Hastalığı, Romatizmal Böbrek Hastalığı gibi ciddi istenmeyen sonuçlara yol açması nedeniyle önem kazanır. Bu mikrobun varlığı Boğaz kültürü ve kan testleri ile araştırılır. Streptococ tespitinde verilecek en uygun ilaç penisilin grubu antibiyotiklerdir. Ancak tedaviye rağmen tekrarlayan streptococcal bademcik enfeksiyonu söz konusu ise bademciklerin alınması gündeme gelir.  Kansız bademcik ameliyatı nedir?


  Bademcik dokusu vücudumuzun bazı bölgeleri gibi damarlanması bol kanlı organlardır. Bu nedenle ameliyat sırasında daima bir miktar kanama kaçınılmazdır. Geçmişte daha az kanama olduğu için Laser ile bademcik ameliyatı yapılmaya başlanmış ancak yaygınlık kazanmamıştır.

  Son birkaç yıldır yine ameliyat sırasında daha az kanama nedenli olan ve yüksek ısı kullanarak bademciklerin çevre dokulardan sıyrılmasını sağlayan Thermal Welding adını verdiğimiz uygulama söz konusudur. Bademcik ameliyatında en üstün yöntem diye bir şey yoktur. Her uzmanın alışkın olduğu tekniği kullanması en güvenlisidir ve en iyi sonucu verir. Thermal Welding çalışma sırasında kanamayı azaltan bir araçtır. Ancak klasik tekniklere alışkın deneyimli bir uzman bu aracı kullanmaksızın az kanamalı ameliyat gerçekleştirebilir.

  [​IMG] Yazan: Op. Dr. Atıf ÇETİNER
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bademcikler Bademcikler Neden Forum Tarih
Bademcik - Bademcikler Neden Şişer? Genel Sağlık 6 Haziran 2011
Bademcik - Bademcikler Ne İşe Yarar? Genel Sağlık 6 Haziran 2011

Bu Sayfayı Paylaş