Bademcik iltihabı küçümsenmemeli

'Genel Sağlık' forumunda KaRDeLeN tarafından 4 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Bademcik iltihabı küçümsenmemeli konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  "Bademcik iltihabı küçümsenmemeli"

  Erciyes Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hakan Ceyran, kış aylarında artış gösteren alışılagelmiş bademcik iltihabının çok ciddi kalp hastalıklarına neden olabileceğini bildirdi.

  Doç. Dr. Ceyran, kış şartlarında, özellikle çocuk ve ergenlerde yoğun bademcik iltihabı görüldüğünü söyledi.

  Toplum tarafından "alışılagelmiş bir hastalık" olarak değerlendirilen bademcik iltihabının aslında önemsenmesi gereken çok önemli bir hastalık olduğunu belirten Doç. Dr. Ceyran, basit bir iltihaplanmanın bile çok ciddi kalp hastalıklarına neden olduğunun bilinmesi gerektiğine dikkati çekti.

  Hastalığa neden olan "streptokok" mikrobunun, boğaz enfeksiyonu yanında, eklem iltihabı (artrit) ve kalp kapaklarında hasara neden olabilecek reaksiyonel iltihap (kardit) ile böbrek iltihabı yapabileceğini bildiren Doç. Dr. Ceyran, şunları söyledi:

  "Bademcik iltihabı, halk arasında eklem romatizması ve kalp romatizması olarak bilinen önemli hastalıklara yol açabilir. Kalabalık ortamlarda, özellikle sınıf ortamında bu mikrop hızla yayılabilir. 5-15 yaşları arasında daha çok görülen romatizmal kalp hastalığı, çoğunlukla eklemlerde ilk belirtilerini verir. Diz, dirsek, ayak bileği gibi eklemlerde şiddetli ağrı, şişlik, ısı artışı, kızarıklık gibi belirtiler varsa, romatizmal kalp hastalığından şüphelenilmelidir. Kalp kapaklarında tutulmanın ortaya çıkması, ileri yaşlarda ölümle sonuçlanabilecek kalp rahatsızlığına neden olabilir."

  Doğumsal kalp hastalıkları dışında, akut romatizmal ateşin, çocukluk döneminde en sık görülen kalp hastalığı nedeni olduğunu ifade eden Doç. Dr. Ceyran, genç yaşlarda kalbe bağlı ölümlerde romatizmal kalp hastalığının en sık görülen neden olduğuna dikkati çekti.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bademcik iltihabı küçümsenmemeli Forum Tarih
Bademcik İltihabı İçin Bitkisel Formüller Şifalı Bitkiler 29 Mayıs 2011
Bademcik İltihabına Bitkisel Tedavi Yöntemleri Şifalı Bitkiler 17 Ekim 2010
Çocuklarda bademcik İltihabi, faranjit. Laranjit, Trakeit Çocuk Sağlığı ve Bakımı 3 Aralık 2009
(Tonsillit) Bademcik iltihabı Genel Sağlık 15 Ekim 2009
Bademcik iltihabı Genel Sağlık 15 Ağustos 2008

Bu Sayfayı Paylaş