Badırga Köyü Nilüfer Bursa

'Bursa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 2 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Badırga Köyü Nilüfer Bursa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  badırga köyü bilgileri - badırga köyü resimleri - badırga köyü tanıtım  Badırga, Bursa ilinin Nilüfer ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Badırga köyünün geçmiş tarihi mezarlıklardan yazılı eski türk alfabesine göre EmirSultan'la beraber Buharadan geldiği yazılmaktadır. 1921 yılında yunan kuvvetleri tarafından işgal edilmiştir. 1922 yılında yunan işkalinde yunan kuvettleri köyü yakarak terketmiştir. köy bundan sonra türk askerinin egemenliği altına geçmiştir. Bursa Nilüfer ilçesine bağlı bir bölge olmuştur.
  Kültür

  Badirga Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından onaylanan planda kurak ve verimsiz alan olarak geçmektedir. Badırga nın büyük kısmı imar planı içine alınıp Bursa nın genişleme alani içine dahil edilmiştir. Deri ve Boya sanayileri bu bölgeye taşınmıştır. Badırga merkez ve çevresi 1/5000 lik planlama içerisine alınıp imara açılmıştır. 40000 kişinin yaşayacağı bir bölge olarak planlanmıştır. Kısa zaman içinde çıkacak olan 1/1000 lik planla beraber hızlı bir şekilde yapılaşma başlayacaktır.

  İmarın açılması ile birlikte bölge Bursa Nilüfer in yeni gelişim bölgesi olarak yatırımcıların en büyük cazibe merkezidir. Özellikle bölgedeki arazilerin fiyatlari her geçen gün artmaktadır. 2009 da metrekaresi 20-22 liradan satılan konut imarlı arazilerin 2010 da metrekaresi 50-55 lira civarina çıkmıştır. 1/1000 plan büyükşehir belediyesi tarafından onaylandığında ve altyapı çalışmaları tamamlandığında Hasanağa örneğinde olduğu gibi konut imarlı arazilerin metrekare fiyatları ilk etapta 150-160 lira civarına çıkacaktır. Gelişim arttıkça Nilüfer ilçesine bağlı İhsaniye ve Fethiye örneğinde oldugu gibi metrekare fiyatları 750 nin üstüne çıkabilir. Gelecekte Bursa nın Bahçeşehir i olmasi planlanmaktadır.

  Harmanbayırı mevki bolgede en sağlam zemine sahip olup hafif eğimli ve Niüfer deresini gören arazileriyle muhteşem manzaraya sahiptir.

  Konu ile ilgili Bursa Nllüfer belediye başkanı Mustafa Bozbey in açıklamaları aşağıdaki linkden okunabilir.


  Coğrafya

  Bursa Merkeze 30 km, Nilüfer ilçesine 20 km İzmir yolu asfaltına 6 KM uzaklıktadır.
  İzmir - Bursa - Istanbul kamyon trafigini rahatlatmak amacıyla yapılacak olan liman yolu bu bölge üzerinde bulunmaktadir.
  Bursa çevreyoluna 6 km mesafededir.
  1/5000 planda 30 metre genişliğinde yeni yapılacak yollar gözükmektedir.
  İklim

  Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 461
  1997 497

  40000 kişinin yaşayacağı bir bölge olarak planlanmaktadır.
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi arazilerin büyük kısmı imara açılmadan önce tarım ve hayvancılığa dayalıydı.1/1000 plan onaylandığında yapılaşmanın yoğun olduğu bir bölge haline gelecektir. 1/5000 nazım imar planında imara açılan ya da okul alanı, tarım alanı, yeşıl alan gibi bölgelerde kalan parseller belirtilmiştir.Yatırım merkezi olarak anılan bu bölge ile ilgili imar planına 1/5000 lik plandan ulaşılabilir.

  Badırga Projeleri

  1- Deri Sanayi Bölgesi ( 2009 yılı itibariyle tamamlanmış ve faaliyete açılmıştır. )
  2- Boya Sanayi Bölgesi ( 2010 yılı sonu itibariyle hizmete girecektir. )

  * 3- 40000 kişinin yaşayacağı bölge ( 1/5000 lik plan çıkmış olup 1/1000 lik planın Büyükşehir tarafından onaylanmasıyla inşaatlar ve yerleşmeler başlayacaktır. 2010 yılı itibariyle konut imarlı arazilerin dönümü 50-55 bin lira civarındadır. )

  4- Otomotiv yedek parça sanayisi
  5- İzmir - Bursa - İstanbul kamyon trafiğini rahatlatmak amacıyla yapılacak liman yolu projesi
  6- TOKİ tarafından yapılacak konut projesi
  7- Bursa ya açılacak yeni üniversite yerleşkesi

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


  Altyapı bilgileri

  Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]
  Kaynak / yerel net / vikipedi özgür ansiklopedi


  köyünüze ait resim ve bilgileri - bu başlık altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Badırga Köyü Nilüfer Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş