Badıllı Aşireti Hakkinda - Badıllı Tarihi

'G.Anadolu Bölgesi' forumunda DeMSaL tarafından 8 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Badıllı Aşireti Hakkinda - Badıllı Tarihi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Badıllı Aşireti Hakkinda - Badıllı Aşireti Nedir - Urfadaki Asiretler
  Urfa Badıllılarının 1902 deki Aşiret reisidir.Urfa aşiretleri arasında Kör Sait lakabıyla tanınır.Kendi döneminde Ağızhan köyünde ikame etmiştir.Urfanın kurtuluşunda 250 savaşçısıyla Çete Reisligi yapmış ve Fransızlara karşı mücadele etmiştir.Urfanın kurtuluş kaderine yönveren isimlerin başında gelir.İstiklal mahkemelerinde zamanın zihniyeti tarafından Önce Diyarbekirdaki istiklal mahkemelerinde hiç bir suç emaresi ortada yokken yargılanmış ve daha sonra Suriyede 6 ay sürgün hayatı yaşamış ve sonra yurda dönmüşlerdir. Badıllı Sait Bey’den ve Badıllı aşiretinden ünlü Alman mareşali Moltke “Türkiye Mektupları” isimli anı kitabında bahseder. Badıllı Sait Bey İstanbulda vefat etmiştir,kabri istanbuldadır.İri yapılı bir gövde,yalçın kayalar gibi…cömert ve ruhi asaletine maruf bir sima…mensup olduğu kabilenin yüksek meziyetleriyle müteallik,misafirperver,vefa ve ahdine sadakatiyle tanınmış bir şahsiyet.urfanın zehirle bozulan havası(urfanın işgali söz konusu) bu aslanında teneffüs borularını tıkamış.Damarlarındaki kan hızlaşarak,kalbi memleket aşkıyla çarpmaya başlamıştır.


  Urfada yanan ateş,onun kalbini,ruhunu yakmış.gizliden gizliye yapılan işler uhdesine terettüp eden işleri dışardan görmüş ve başarmıştır.Badıllı Sait Bey o karanlık ve korkunç günlerde bu milli davanın fedayisi olarak çalışanlardandır.Bucaklı ali efendinin beraatinde,ali rıza ve ali saip beylerin siverek’e firarlarında yararlık göstermiştir.Badıllı Sait Bey Urfa savaşına tekaddüm eden günlerden yine düşmanın şebekede toprağa gömüldükleri dakikaya kadar aldığı vazifeyi hakkıyla ifa etmiştir.

  BADILLI BEKİR BEY

  Badıllı aşiret reislerindendir.Abisi Said beyin vefatından sonra aşiret reisliğine ğeçmiştir.Kurtuluş savaşı döneminde Fransızlara karşı mücadele eden şahsiyetlerdendir.Badıllıların Külaflı köyünde hayatını sürdürmüştür.1970’lerde vefat etmiştir.Şu anda kabri Şeyhzeliha Köyü Badıllı Aile mezarlığındadır.


  HACI HALİL BADILLI


  Badılı Bekir beyin oğludur.Badıllı Bekir beyin vefatından sonra aşiret reisliğine geçmiştir.Şanlıurfa il meclis üyeliğine iki dönem seçilmiştir.Külaflı köyünde hayatını devam ettirmiştir. Sade ve mütavazi bir hayat sürdürmüştür. Dinine diyanetine bağlı cömert, misafirperver bir şahsiyetti.Badıllı aşiret reisliğini hakkıyla yerine getirmiştir. 1996 yılında vefat etmiştir.Şu anda kabri Şeyhzeliha köyü Badıllı Aile mezarlığındadır.Şuan Aşiret reislğii eski özelligini korumasada,Urfa Badıllıların Öncülügünü Külaflı köyünde ikamet eden Badıllı Bekir Beyin Oğlu Sait Badıllı yapmaktadır
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Badıllı Aşireti Hakkinda Forum Tarih
Badilli Köyü Hakkında Bilgi Merkez Ağrı Ağrı Tanıtımı 15 Ocak 2011
Badıllı İlköğretim Okulu Merkez Ağrı Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 22 Temmuz 2010
Badıllı Köyü Tuzluca Iğdır Iğdır Tanıtımı 20 Mart 2010
Karakeçili Aşireti Hakkında Kısaca Bilgi Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 14 Ağustos 2013
Basireti bağlanmak nedir - Basireti bağlanmak deyimi anlamı Atasözleri & Deyimler 29 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş