Bacılı Köyü Hakkında Bilgi Merkez Yozgat

'Yozgat Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 5 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Bacılı Köyü Hakkında Bilgi Merkez Yozgat konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yozgat Bacılı Köyü - Bacılı Köyü Hakkında - Bacılı Köyü Tanıtımı - Bacılı Köyü Resimleri
  Bacılı, Yozgat ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Konu üzerindeki araştırmalarım, konunun tarihi boyutunu su yüzüne çıkartmama vesile oldu. Anadolu’ya yerleşen Oğuz Türklerinin “Boz Ok” koluna mensup olup, küçük birer topluluk olan “Bacılı” yörükleri zamanla bu bölgede karar kılarak, yerleşik düzene geçmişlerdir. Oğuzların, Anadolu ya gelişte; “Kars, Maraş, Ankara, Bozok” çizgisini takip ettikleri de malumdur. Kars-Arpaçay’da “Bacıoğlu”, Sakarya ile Ankara-Polatlı’ da “Bacıköy” adıyla birer yerleşim yerlerinin olması da bu görüşümüzü teyid eder mahiyettedir. Konar-göçer “Bacılı” (bacı, bacılu, becikli) yörüklerinin genellikle Ankara Sancağı civarında yerleştikleri de göz önünde bulundurulursa , Bozok yöresine gelen yörüklerin “Bacılı Köyü” nü kurmuş olmaları büyük ihtimaldir. Yozgat, merkez ilçeye bağlı küçük bir köy olup, il merkezinin 34 Km kuzeyinde bir vadi içerisinde kurulmuştur. Kırıkalifakılı (Güneşli), Gülyayla-Killik, Güllüoluk, Dambasan, Körpeli, ve Büyüknefes köyleri ile komşudur.

  Yaklaşık 32 hanede 250 kişinin yaşadığı köy, idari hüviyetini uzun yıllar Bozok Sancağı’nın Salmanlı nahiyesine bağlı olarak sürdürmüştür. Muhtemelen, Oğuz Türkleri’nin konar göçer ‘’Bacılı’’ oymağı mensupları tarafından 1700’lü yıllarda yerleşime açılarak, oymak adına izafeten de ‘’Bacılı’’ ismiyle müsemma kılınmıştır. Yaz mevsimini uzun dönem ‘’Salah’ın Yayla’’ mevkiinde geçiren konar-göçer Yörük taifeleri zamanla Dambasan köyü yolu üzerindeki ‘’Akpınar’’ (bir başka adıyla Yukarımahalle) mevkiinde yerleşik düzene geçerek, köyü kurmuşlardır. 1800’lü yıllardan itibaren ise, değişik sebeplerle bugünkü mevcut yerine taşınmıştır. Bozok Sancağı’nın, 1900’lü yılların başında İl’e dönüştürülmesi ve ‘’Yozgat’’ adını almasıyla birlikte YOZGAT’a bağlı bir köy olarak idari yapısını devam ettirmektedir.

  Kabile Yapısı :

  Köyü, ilk yerleşime açanların kimler olduğu kesin olarak bilinememekle birlikte, daha sonra Kütahya, Aydın, ve Çiçekdağı (Kırşehir) yöresinden gelen ailelerin yanı sıra, Yerköy ilçesi Derecik Köyü’nden; İl merkezine bağlı Büyüknefes ve Evci köylerinden gelen aileler de yerleşmiştir. Müteakiben, 1953 yılında Gülyayla (Dağboymul) Köyü’nden gelen bir aile de yerleşmiştir. Köyde, 1970’li yıllardan sonra önemli sayılabilecek düzeyde, özellikle Ankara’ya göç yaşanmıştır. Köyde yerleşik bulunan kabile ve soyadı esasına göre aileleri şöyle sıralayabiliriz.

  Karamustafaoğulları ( Tetik, Yalçın), Karahaliloğulları (Koçak, Şahin, Kaplan, Atik, Lale, Şencan, Zambak), Şedidoğulları (Şenol), Fakıoğulları (Şahbaz, Eken, Akdağ, Çiçek, Yıldız), Osmanfakıoğulları (Bolat), Köralioğulları (Demir, Çelik), Aydınlıoğulları (Yiğit, Vural), Evcilioğulları (Şıvgın, Baran), Oruçoğulları (Yılmaz), Nefeslioğulları (Eğilmez, Yorulmaz, Karaman), Patatoğulları (Ünal), Delioğulları (Acıduy).

  Köy halkı, sosyal ve kültürel ihtiyaçlarını Yozgat il merkezi ve Yerköy ilçesinde kurulan açık va kapalı pazarlardan karşılamaktadır. 1964 yılında ilkokul hizmete açılmış, 1951 yılında ise Cami ibadete sunulmuştur. Elektrik hizmetine 1982 yılında, şebeke içme suyuna ise, 1987 yılında kavuşmuştur. Halk, kışlık yakacak ihtiyacını her yıl gerçekleştirilen vesika (ihtiyaç) marifetiyle karşılamaktadır. 1983 yılında acente bazındaki telefona kavuşan köy halkı, 1988 yılından itibaren otomatik görüşmelerle iletişim hizmetlerini sağlamaktadır. Ulaşım, il merkezinden Güneşli Köyü yol ayrımına kadar asfalt kaplama, kalan kısım ise stabilize yolla sağlanmaktadır. Genellikle engebeli bir araziye sahip olan köyün belli başlı yükselti ve tepeler ‘’Ziyaret, Kargasekmez, Sivrikaya’dan ibarettir. Ayrıca, ‘’Yaylalık’’ olarak bilinen ‘’Salah’ın Yayla’’ mevkii ise, en düz alanı teşkil etmektedir. Geçim kaynağı genellikle hayvancılıktan ibaret olup, büyükbaş ve küçükbaş hayvan besiciliği oldukça yaygındır. Hayvan ürünlerinden; süt, yoğurt ve peynir satışa sunularak, diğer ihtiyaçların giderilmesi sağlanmaktadır. Kısmen kuru tarım yapılmakta, ancak tarım arazisinin yetersizliği ve mevcut arazinin engebeli oluşu nedeniyle fazla bir öneme haiz değildir. Köy arazisinde kadastro çalışmaları da 2001 yılı itibari ile tamamlanmıştır. Köy arazisinde su geçirmeyen ‘’çorak’’ toprağının varlığı nedeniyle meskenlerde; çatı kaplam yerine eski dam yapılar hakimdir.
  kaynak:
  www.bacilikoyu.com

  Kültür

  Köyümüzün Düğünlerinde eskiden bize ulaşan Deve oyunu, Tuzcu ve Yüsük Kimde gibi oyunlar oynanmaktadır.

  Coğrafya

  Yozgat merkezine 34 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2008 154
  2007 166
  2000 236
  1997 -

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Köyümüzün internet sitesi :
  http://www.bacilikoyu.com/index.html


  Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopedi  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bacılı Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş