Babaya da doğum izni verilsin

'Gebelik ve Annelik' forumunda KaRDeLeN tarafından 8 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Babaya da doğum izni verilsin konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Babaya da doğum izni verilsin
  Babalara da doğum izni hakkını veren yasa tasarısı Meclis’in gündeminde. Yasaya göre babalar da 12 aya kadar ücretsiz izin alabilecek.


  [​IMG]

  Türkiye için devrim niteliğinde sayılabilecek babalara doğum izni, Devlet Memurları ve İş Kanunu’nda değişiklik öngören tasarıya konuldu.


  Meclis Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu’nun gündemindeki tasarı, babalara 6 aya kadar ücretsiz izin hakkı tanıyor. Bu süre 12 aya kadar da uzatılabiliyor.
  Tasarıya erkek milletvekillerinden destek veren de karşı çıkan da var. Karşı çıkanların kimi -ki büyük olasılıkla çocuk bakımının sadece anneye ait bir görev olduğunu düşünüyor- düzenlemeyi gereksiz buluyor, kimi Türkiye şartlarına uygun değil diyor.


  AK Parti Samsun milletvekili Fatih Öztürk tasarıyı destekleyenlerden. Öztürk, “Erkeklere bol miktarda izin verelim onları da izin kervanına katalım anlamında düşünmüyor kadınlara destek anlamında görüyoruz” diyerek tasarıyı destekliyor.
  MHP Ordu milletvekili Rıdvan Yalçın ise tasarıya, “Aile kurumunu önemsiyorum ama bu tasarı Türkiye şartlarına gerçekçi değil, aile kurumunu güçlendirici diğer önlemler alınmalı” diyerek karşı çıkıyor.


  CHP Gaziantep milletvekili Yaşar Ağyüz ise tasarı için, “Gerek ekonomik ve sosyal yaşamda en büyük yükü çeken kadınlar. Öncelikle yapmamız gereken kadın erkek eşitliğini belli bir seviyye çekmek. Bunu sağlamanın mutluluğunu bu parlamento yaşamalı. Bu talii ve en son sırada gelecek bir şey ben gerekli görmüyorum” yorumunu yaptı.
  Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu’nda görüşülmeyi bekleyen tasarı daha sonra Sağlık Aile ve Çalışma Komisyonu ile Plan-Bütçe Komisyonu’nda ele alınacak.

  alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Babaya doğum izni Forum Tarih
Babama Doğum Günü Mesajları Babaya Güzel Sözler-Mesajlar 13 Temmuz 2013
Babama Günaydın Mesajları, Babaya Günaydın Sözleri Güzel Sözler-Mesajlar 7 Temmuz 2013
Babaya en güzel mesajlar 2017 Güzel Sözler-Mesajlar 14 Haziran 2013
Babaya Sevgi Sözleri, Baba İçin Sevgi Sözleri Aşk-Sevgi-Evlilik Sözleri 3 Haziran 2012
Rüyada Anne ve babaya asi olmak görmek Rüya Tabirleri 16 Mayıs 2011

Bu Sayfayı Paylaş