Babasultan Köyü Kestel Bursa

'Bursa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 2 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Babasultan Köyü Kestel Bursa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  babasultan köyü bilgileri - babasultan köyü tanıtım - babasultan köyü resimleri  Babasultan, Bursa ilinin Kestel ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihçe

  Geyikli Baba, Osmanlı’nın kuruluş yıllarında Azerbeycan’dan yola çıkıp Anadolu’ya gelen bir derviştir. Bursa’nın kuruluş yıllarında bir geyik sırtında dev bir kılıçla savaşa katıldığı ve görüntüsünün Rumları korkutarak manen yıktığı anlatılır. Ordugahtaki hoşça sohbetlerinden ötürü askerler tarafından Baba diye anılmaya başlamıştır.

  Derviş, Bursa’nın fethinden sonra Uludağ eteklerinde bir dergah kurup geyikler arasında kendi halinde yaşamaya ve kendini unutturmaya çalışır, kendisini “Allah’ın bir kulu” olarak tanıttığından adı dahi unutulur ; ancak hoş sohbetinden ve bilgilerinden yararlanmak isteyen ziyaretçileri eksik olmaz.

  Osmanlı Sultanı Orhan Gazi de hayır duasını almak için onu Bursa’ya davet eder ama kendi halinde yaşamak isteyen Geyikli Baba Bursa’ya gelmez; bunun üzerine kendisi ziyarete gitmek isterse de Geyikli Baba, henüz zamanı olmadığını ileri sürerek kabul etmez. Bunun üzerine tahtından tacından soğuyan Orhan Gazi, beklemeye başlar

  Bir süre sonra Geyikli Baba dergahının bahçesindeki bir ağacı yüklenip Bursa’ya gelir ve ağacı sarayın avlusuna diker, “devletin bu ağaç gibi kök salsın, dalları uzaklara ulaşsın” diye dua eder. Bu ağacın Kavaklı Cadde’deki çınar olduğu anlatılır. Orhan Gazi, daha sonra kendisini dergahında ziyaret eder ve Geyikli Baba, gazinin ısrarı üzerine dergahın çevresindeki küçük bir araziyi odunluk olarak kabul eder. Ömrü boyunca dergahında ibadetle ve öğrenci yetiştirmkle meşgul olan Geyikli Baba öldüğünde Orhan Gazi kabri üzerinde bir türbe ve yanında bir cami yaptırır. Sevenleri bu caminin etrafına yerleşirler ve zamanla şirin bir köy oluşur. İşte bu köy Baba Sultan Köyü olarak anılmaktadır.
  Kültür

  Köyün geleneksel Babasultan Hazretlerini anma töreninde pilav ve üzüm hoşafı ikram edilir .Her yıl yapılır. Kasap Köftesi meşhurdur.
  Coğrafya

  Bursa iline 40 km, Kestel ilçesine 28 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 1095
  1997 1110
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarıma dayalıdır.
  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur Sağlık ocağıyoktur fakat bir sağlık evi mevcuttur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  Kaynak / yerel net / vikipedi özgür ansiklopedi


  köyünüze ait resim ve bilgileri - bu başlık altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Babasultan Köyü Kestel Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş