Babanın Çocuğuna ilgisi Önemli

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda Dine tarafından 10 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Babanın Çocuğuna ilgisi Önemli konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Araştırmalar göstermektedirki babanın yakın ilgisinin çocuğun sosyal fiziksel ve duygusal gelişimi üzerinde olumlu etkileri vardır.


  • İlk aylarda baba tarafından yoğun ilgi ve bakım gören bebeklerin çevreleriyle iletişim kurmada daha istekli olduğu belirtilmektedir.

  • Babanın çocuğun bakımıyla yakından ilgili olması özellikle erkek çocuklarda ileriki yaşlarda karşı cinse şiddet uygulama eğilimini düşürmektedir. Tek başına bir anne tarafından yetiştirilen çocuklar büyüme süreçlerinde sadece anneyle beraber oldukları için en ufak mutsuzluklarını ya da sorunlarını bile direk anneye bağlayabilir ve ileriki yaşlarda anneye dolayısıyla karşı cinse karşı olumsuz tepkiler geliştirebilirler. Babanın çocuğun büyüme sürecindeki aktif rolü ise bu olasılığı düşürmektedir.
  • Yapılan araştırmalar babalarının yakın ilgisiyle büyüyen çocukların genelde kendilerini ifade etme ve iletişim kurabilme konusunda daha becerikli olduğunu göstermiştir.
  • Babanın çocuğun bireyselleşmeyi öğrenmesi üzerinde rolü büyüktür. Çünkü anneler çocuk bakımında çok daha korumacı[​IMG] denetleyici bir yaklaşım sergilerken babalar çocuğun çevreyi ve hayatı keşfetme aşamasında ona daha fazla özgür alan bırakmayı tercih eder. Örneğin çocuk hayatında ilk kez yabancı bir varlıkla (bir köpek yeni bir oyuncak gibi ) karşılaştığında anne çocuğa mümkün olduğunca yakın durarak onun rahatlamasını güvende hissetmesini sağlar. Oysa babalar genellikle daha geri planda kalarak çocuğun bu yeniliği tek başına keşfetmesine olanak sağlar. Böylelikle çocuk ebeveynlerden ayrılmak durumunda kaldığında ya da yabancı kişilerin yanındayken de rahat olmayı ağlamamayı öğrenir.
  • Yetişme sürecinde babanın aktif rol oynadığı çocukların içgüdülerini kontrol etmede ve sosyal adaptasyonda daha başarılı oldukları bilinmektedir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Babanın Çocuğuna ilgisi Forum Tarih
Babanın Erkek çocuğuna Bakma Yükümlülüğünün şartları Dini Sorular ve Cevaplar 24 Şubat 2010
Anne ve babanın çocukların iyiliğini istediklerini hangi davranışlarından anlayabiliriz Sorular ve Cevaplar 10 Nisan 2016
Babanın sorumlulukları nelerdir madde madde Seviyeli-Ciddi Konular 16 Şubat 2014
Ana-babanın çocuklarına karşı görevleri nelerdir? Seviyeli-Ciddi Konular 2 Ocak 2013
Ali Babanın Bir Çiftliği Var Çocuk Şarkısı Notaları Çocuk Şarkıları & Videolar 17 Eylül 2012

Bu Sayfayı Paylaş