Babam Tarih Yapıyor Belgeseli

'Mardin Tanıtımı' forumunda Siraç tarafından 17 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Babam Tarih Yapıyor Belgeseli konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  DUVAR USTSI MEHMET VE SELAMO’NUN KİLİSE ONARMASI BELGESELİ ABD’DEN ÖDÜL ALDI

  [​IMG]


  Mardinli duvar ustası bir babanın oğlu olan Haydar Demirtaş’ın senaryosunu yazdığı ve yönetmen koltuğunda oturduğu, Mardin Valiliği’nin de destek verdiği Babam Tarih Yapıyor kısa metrajlı belgesel film bu yıl 15’incisi düzenlenen 15.Boston Türk Filmleri Festivalinden en iyi belgesel izleyici ödülü aldı.

  "Babam Tarih Yapıyor" Belgesel film, bir duvar ustasının Süryani işçisi ile birlikte bir kilisenin onarım çalışmasını ve Müslümanlar ile Süryaniler arasındaki dostluğun öyküsünü Türkçe, Kürtçe, Süryanice ve Arapça anlatımına yer veriliyor. Genç yönetmen Haydar Demirtaş’ın yanı sıra, babası Mehmet Aziz, annesi Koçeli, 4 kardeşi ve 4 amcasının da rol aldığı filmde, bir duvar ustası olan Mehmet Usta ile Süryani duvar işçisi Selamo’nun aynı kilisede yaptıkları çalışma ve bu çalışma esnasında ortaya çıkan diyaloglar izleyiciye farklı bir dille yansıtılmış.

  Her yıl Kültür Bakanlığının desteklemiş olduğu TÜKSAK Vakfının Düzenlemiş olduğu Geleceğin Sineması adlı Senaryo yarışmasında 2009 en iyi Senaryo Ödülü ve Canon Özel Ödülüne laik görüldüğünü anımsatan Yönetmen Demirtaş “ Kültürler arası Diyalogu konu edinen filmimizde, İnşaat ustası Mehmet Usta ailesi birlikte, Türkiye'nin Güneydoğu bölgesinde, dinlerin ve kültürlerin kesiştiği Mardin kentinde yaşamaktadır. Müslüman bir adam olan Mehmet Usta, yardımcılarıyla birlikte, tarihi bir Mezopotamya köyünde bir Süryani kilisesi tamir etmektedir. Mehmet Usta'nın çevresi Müslüman ve Süryani namazlarının birlikte kılındığı, Türkçe, Kürtçe, Arapça ve Süryanicenin bir arada konuşulduğu, imam ve papazın aynı sofrada yemek yediği tarihin kavşağı bir ortamdır. Mehmet Usta ve çevresindekiler, aslında geçmişle geleceğin ortasında, tarih yapmaktadırlar. Mardin Gençlik ve Kültür Derneği olarak gerçekleştirdiğimiz “Babam Tarih Yapıyor” adlı belgeselimizin Amerika’dan ödülle dönmesi ekip olarak bizi mutlu etti. Belgeselimize desteklerini esirgemeyen Mardin Valisi sayın Hasan Duruer’e teşekkür ediyoruz.” Dedi.


  Kaynak: habermardin.com


   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Babam Tarih Yapıyor Forum Tarih
Babam Tarih Yapıyor Belgesel Filmi Mardin Tanıtımı 9 Ağustos 2010
Anne ve babamızın önemi kısa yazı Seviyeli-Ciddi Konular 13 Nisan 2014
Annemize Babamıza ve Büyüklerimize neden saygı göstermeliyiz? Seviyeli-Ciddi Konular 9 Mart 2014
Annemize Bababamıza ve Büyüklerimize Nasıl Davranmalıyız Seviyeli-Ciddi Konular 28 Ocak 2014
Annemize Babamıza ve Büyüklerimize Saygımızı Nasıl Göstermeliyiz Seviyeli-Ciddi Konular 20 Ocak 2014

Bu Sayfayı Paylaş