Babaköy Köyü Bigadiç Balıkesir

'Balıkesir Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 22 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Babaköy Köyü Bigadiç Balıkesir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  babaköy köyü bilgileri - babaköy köyü resimleri - babaköy köyü tanıtım  Babaköy, Balıkesir ilinin Bigadiç ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihçe

  Köyün adını Kurtuluş Savaşı zamanlarında konulmuştur.Daha önce adı olmayan köy, mehmetçiklere büyük yardımları dokunduğu için köyün adı mehmetçik askerleri tarafından konulmuştur.Yiğit anlamına gelen baba sözcüğü kullanılarak Babaköy adını koymuşlardır.
  Kültür

  Babaköy geleneklerinde; eskiden kalma ama şu an fazla rağbet görmeyen köyün etrafında yüksek tepelerde sıralanan içinde yatır olduğuna inanılan dedelere her bahar nisan,mayıs aylarında yemek pişirilmektedir. Dedelerin etrafında dönülerek dua edilir ve etrafındaki ağaçlara çapıt bağlanılarak dileklerde bulunulmaktadır. Aslında yapılan Şamanizim geleneklerinin birbakıma devamıdır. Ayrıca köyde düğünler merasimle yapılmaktadır. Nişan,kına,gelin olmak üzere üç gün süren düğünler yapılmaktadır. Özellikle kına gecesi yapılan oturama olarak adlandırılan eğlencede köy meydanına büyük bir ateş yakılmaktadır. Gençler davul zurna eşliğinde oynar ve orta oyunundan örnekler sunulur.
  Coğrafya

  Balıkesir iline 38 km, Bigadiç ilçesine 10 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, Marmara Ilıman iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 1213
  2000 1074
  1997 1005
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Simav çayının suladığı geniş ve verimli ovada her türlü sebze ve meyve yetiştirilmektedir. Özellikle konserve ve salça fabrikaları için domates ve salçalık biber başı çekmektedir. Ayrıca tütün de baş ürünlerdendir. Köyün ovada olmayan toprakları da oldukça verimli olup buğday, nohut ve diğer baklagiller yetiştirilen ürünlerdir. Yine kavun karpuz ve pamuk ta ova tarlalarında bolca yetişmektedir. İncir ve zeytin ise ticari olarak değil halkın ihtiyacı kadar yetiştirilir.
  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Türkiyede ilk defa köye internet cafe açılmıştır.
  Muhtarlık Erişim Bilgileri:
  Telefon:(0 266) 653 83 47
  Cep Telefonu:0 542 452 61 13
  [​IMG]
  [​IMG]
  kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Babaköy Köyü Bigadiç Forum Tarih
Babaköy Köyü Hakkında Bilgi Almus Tokat Tokat Tanıtımı 8 Haziran 2010
Babaköy Köyü Hakkında Bilgi Ayancık Sinop Sinop Tanıtımı 7 Haziran 2010
Babaköy Köyü Hakkında Bilgi Ayancık Sinop Sinop Tanıtımı 7 Haziran 2010
Babaköy Köyü Kandıra Kocaeli Kocaeli Tanıtımı 8 Mayıs 2010
Babaköy Köyü Susurluk Balıkesir Balıkesir Tanıtımı 22 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş