Babaderesi Köyü Hakkında Bilgi Çat Erzurum

'Erzurum Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 16 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Babaderesi Köyü Hakkında Bilgi Çat Erzurum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Erzurum Köyleri - Çat Babaderesi Köyü - Babaderesi Köyü Hakkında - Babaderesi Köyü Tanıtımı - Babaderesi Köyü Resimleri  Babaderesi, Erzurum ilinin Çat ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.babaderesi köyü çat'ın en tanılan köyüdür.babadereli Seyid molla ahmet efendinin yaşadığı köydür.bu köy ilim ve irfan yuvasıydı.

  Babadereli Efe'nin burda yetiştirdiği çok büyük alimler oldu.tarih islam tarihi osmanlı tarihi fıkıh hadis tevsir kur'an kelam vs gibi çoğrafya ilimler öğretti.Babasıda dönemin büyük alimlerindenmiş.Seyid molla resul efendi.soyları haz ali efendimize dayanmaktadır. Efe hemen hemen türkiyenin çoğu namaktadır.yedi çocuğu olmuş.


  * Molla Muhammed Zeki Efendi
  * Molla Abdulcelil Efendi
  * Molla Said Efendi
  * Molla Abdulgafur Efendi
  * Molla Mezher Efendi
  * Molla Cevad Efendi (Hafız)
  * Molla Muhammed Efendi


  Molla seyid ahmet efendi 1977 yılında vefat etmiştir.türbesi babaderesi camii havlusundadır.bayrağı çocukları devralmıştır.çocularıda binlerce insan yetiştrmişlerdir.Özelikle ABDULGAFUR EFENDİ bu alanda daha etkin olmuştur.erzurumda baba dereli ahmet efendi kültür ilim yayma vakfı kurmuştur.türkiyenin diğer ilerindede vakıfları bulunmaktadır.seyid molla ahmet efendinin;muhammed efendiden hariç diğer çocuklarıda vefat etmişlerdir.türbeleri erzurum merkeze bağlı duccu köyünde aile kabristanındadır.evet babaderesi köyünün kültürü olarak bu göze yansımaktadır.bundan daha geniş güzel hoş bir kültür olamaz sanırım.çünkü peyganber efendimizin evlatları bu köyde yaşamışlardır.muhammet efendide [muhammet baba) bursada ikamet etmektedir.orda geniş bir çevresi bulunmaktadır.ve su anda tek hayatta kalan odur

  köyumuz son 10 yılda göçun kurbanı olmaktadır 60 hane 250 nufuslu köyumuz şimdilerde 10 hane 70 nufuslu dur has hoca efendi ailesinden sonra önde gelen aile polatlar ailesi geliyordu misafir perver ilim sahibi hacı huseyın hoca kişilikli ve hanedan bir insandı aynı zamanda köyun en varlıklı ailesiydi 4 oglu 2 kızı vardı onun vefatın dan sonra babasının yerini doldurn buyuk oglu molla atullah oldu oda buyuk ilim sahibi idi köye gelen butun misafirleri evinde agırlar hurmette kusur etmezdi 4 oglu 2 kızı vardı oda 1987 yılında vefat etti ondan sonra aile reisi buyuk oglu abdul gafur hoca oldu oda buyuk ilim sahibiydi iyi insan fazla yasamaz oda 1999 yılında vefat etti ve o misafir perver hanedan evi tamamıyla dagıldı aile hacılar ailesi olarak tanınmaktadır hala tamamı köç etmiç bulunmaktadır şehir dışına köye en yakın kalan şuan çat ilçesinde esnaf lık yapan abdurahim polat tır koyumuzun durumu içler acısı


  Coğrafya

  Erzurum iline 60 km, Çat ilçesine 8 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 150
  1997 135

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.ayrıca hayvan ticareti de yapılmaktadır cok dogru soylemıs

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - gafur hakan
  1999 - ahmet hakan
  1994 - celal çiçek
  1989 - celal çiçek
  1984 - ahmet polat
  2009 zülküf razı

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi yapıdı her eve baglandı ancak kanalizasyon şebekeside vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olmayıp köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Babaderesi Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş