Babacan ‘IMF tamam’ sinyali verdi

'Ekonomi Ve Borsa' forumunda Dine tarafından 17 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Babacan ‘IMF tamam’ sinyali verdi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Babacan ‘IMF tamam’ sinyali verdi


  Ankara’da açıkladığı şube harcı kararıyla bankacıları şaşırtan [​IMG]Devlet Bakanı Ali Babacan, İstanbul’da bu konuda geri adım atmadı. Bankacıları rahatlatan ise Babacan’ın verdiği “IMF ile anlaşma yakın” mesajı oldu

  KADİFE ŞAHİN / Milliyet

  Perşembe günü Ankara’da düzenlediği basın toplantısında sürpriz bir karar açıklayarak bundan sonra her yıl bankaların mevcut tüm şubelerinden harç alınacağını bildiren Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, dün İstanbul’da bankacılarla basına kapalı yemekli bir toplantıda bir araya geldi.

  Bankacıların yanı sıra Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin, Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakcı ve Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vedat Akgiray’ın da katıldığı toplantıda Babacan, IMF’den dünya ve Türkiye ekonomisine ilişkin çok çeşitli konularda bilgi verdi.
  Devlet Bakanı Ali Babacan, Türkiye’nin IMF ile yürüttüğü stand-by anlaşmasında ana konularda mutabık kalındığını, ayrıntılar üzerinde görüşmelerin devam ettiğini iletti. IMF ile görüşmeleri devam eden konulardan birinin mali kural olduğunu belirten Babacan, bu konuda bankacılık sektöründen de görüş istedi.

  Babacan, bankacılara ülke ekonomisinin büyümesiyle borçlanma arasındaki çeşitli hedefleri konu alan mali kuralların yakın bir zaman içinde kamuya açıklanacağını ve bu konularda topluma taahhüt verileceğini söyledi. Devlet Bakanı Babacan, IMF ile Türkiye’nin orta vadeli planı konusunda anlaşmaya varıldığını belirtti. Babacan, bu kapsamda Fon ile görüşmelerde sona gelindiğini ifade etti. Toplantının katılımcıları Babacan’ın bu ifadelerinden anlaşmanın tamamlandığı, açıklanması için zamanlamanın beklendiği kanaati edindiklerini ifade ettiler.

  Çok uğraştılar ama

  Ankara’dan yaptığı açıklamayla hafta içinde bankacıları şoka uğratan Babacan, İstanbul’daki toplantıda bankacıların şube harcı ilişkin yoğun tepkileriyle karşılaştı. Hükümetin bu konuda geri adım atmasını isteyen Bankalar Birliği’nin toplantıya katılan üyelerinin çoğunluğu kararın geri alınması konusunda fikir beyan etti. Ancak Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Babacan bu konuda geri adım atmadı.Babacan, banka şubelerinden yılda bir kez alınacak ücretin bir harç uygulaması olduğunu belirterek şöyle dedi:

  “Bankacılık sistemi üzerindeki yükü çok ince ince hesap edilmiş bir uygulamadır. Bununla ilgili kararlarımızı vermiş durumdayız. Yasal düzenlemeyi de çok kısa bir süre içerisinde TBMM’de tamamladıktan sonra bu konudaki uygulama başlayacak.”
  Bankacıların konuyu gündeme getirmeleriyle toplantının ana konusu olan banka şubelerinden harç alınmasında bankalar hüsrana uğramış oldular. Yıllık olarak bankacılık sektöründen 350 ile 400 milyon TL para çıkışına neden olacak harcın sektörde yeni şube açılışlarını engellemesi bekleniyor.

  Bankacılar toplantıda, “Bu yıl kâr eden bankalar bu harçları ödeyecekler. Peki kâr etmedikleri zaman bu harçları nasıl ödeyecekler?” görüşünü ilettiler.

  Şube harcının belirlenmesinde gözönünde tutulacak kriterleri adil ve rekabete uygun bulmayan orta ölçekli bazı bankaların yöneticileri, kriterlerin nüfusa göre değil bankaların aktif büyüklüğü ve karlılıklarına göre belirlenmesi gerektiğini dile getirdiler. Büyük bankaların şube harcından etkilenmeleri ile diğer büyüklükteki bankaların ve yabancı sermayeli bankaların etkilenmelerinin farklı olacağı ve özellikle yeni şube açmalarını önleyeceği iletildi.

  2010’da ekonomiler yavaş toparlanacak

  Bankacılara yaptığı konuşmada dünya ekonomisinde az da olsa kıpırdanmalar olduğunu ileten Babacan, 2010 yılında dünya ekonomisindeki büyümenin yavaş olacağını söyledi. Babacan, benzer beklentiyi Türkiye ekonomisi için de ifade etti. Babacan, bu beklentilerini küresel ekonomide devam eden risklerin altını çizerek izah etti. Toplantıda bankacılar daha önce belirledikleri gündemin konusu olan Bankalar Kanunu’nda yapılacak değişikliklerin Meclis’te ele alınması, İcra İflas Yasası’nda yapılacak düzenlemeler, Rekabet Kurumu’nda promosyon uygulamaları rekabete aykırı bulunan sekiz bankanın durumu ve yabancı sermayeli bankaların leasing sektöründeki sorunlarını ilettiler.

  İşte cumartesi mesaisine kalanlar

  Toplantıya şu isimler katıldı:

  Devlet Bakanı Ali Babacan
  Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz
  Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakcı
  SPK Başkanı Vedat Akgiray
  BDDK Başkanı Tevfik Bilgin
  Bankalar Birliği Başkanı ve İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince
  Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar
  Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen
  Akbank Genel Müdürü Ziya Akkurt
  Yapı Kredi Bankası Genel Müdürü Faik Açıkalın
  Vakıfbank Genel Müdürü Bilal Karaman
  Halk Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın
  Denizbank Finansal Hizmetler Grubu Başkanı Hakan Ateş
  Finansbank Genel Müdürü Sinan Şahinbaş
  TEB Genel Müdürü Varol Civil
  TSKB Genel Müdürü Halil Eroğlu
  ING Bank Genel Müdür Yardımcısı Cenk Tülümen
  Şekerbank Genel Müdür Yardımcısı Ramazan Karademir


  Hürriyet
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Babacan ‘IMF tamam’ Forum Tarih
Ali Babacan Kimdir - Ali Babacan Biyografisi Biyografi & Otobiyografi 29 Nisan 2011
Babacan Köyü Şiran Gümüşhane Gümüşhane Tanıtımı 7 Nisan 2010
Babacan Köyü Aralık Iğdır Iğdır Tanıtımı 20 Mart 2010
Babacan IMF için son noktayı koydu Ekonomi Ve Borsa 10 Mart 2010
400 milyon liralık harç bankaları üzdü, Babacan ‘ince hesap’la savundu Ekonomi Ve Borsa 18 Ocak 2010

Bu Sayfayı Paylaş