Bab-ı Esrar kitabının özeti

SeLeN

Yönetici
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Bab-ı Esrar kitap özeti kısaca bilgi,

Ahmet Ümit isimli yazarın mistik bir romanı olan Bab-ı Esrar kitabının konusu, bir kızın doğmamış çocuğu ve onu çocuk yaşta terk eden babasının arasında kalmışlığını mistik olaylar çevresinde anlatmaktır.

babi-esrar.jpg


Karen Kimya isimli olayın baş kahramanı, bir sigorta şirketinde çalışmaktadır. Konya’da bir otelde çıkan yangın sonucunda teftiş için Konya’ya gider. Konya babasıyla ayrıldığı yerdir. Eski yaşadığı şehirde babasını hatırlatan gizemli olaylar yaşayan Karen, erkek arkadaşı olan ve yeni gebe kalmış bir bayan olarak duygusal ve endişelidir.

Yaşadığı olayları annesinden saklayan Karen, Konya’da Şems-i Tebrizi ve Mevlana isimli zatların manevi dünyasından etkilenmekte ve babasının peşine düşmektedir. Babasının adı Poyraz’dır. Poyraz’ı cami avlusunda bulunması ilginç bir karakter yapmakla birlikte dergahta yıllarını geçirmesi de onu yalnız bırakmayan bir başka unsur olarak göze çarpar.

Dergahta, Karen’in annesiyle tanışana kadar kalan Poyraz, bir aşk sevdasıyla dergahtan ayrılır, daha sonra gelişen olaylarla Karen’in annesini de terk eder ve bir başka aşka yelken açar.

Bu durumlardan ömrü boyunca etkilenmiş bir vaziyette yaşayan Karen, Konya’ya gelmesiyle yoğun ve karmaşık duygular yaşayarak, babasını hatırlayan birçok hatıra ve gizemli olayın sonucunda, bebek hakkındaki kararsızlıkları ile birlikte, zaman zaman annesinden gizlediği sırlarla bir takım maceralar yaşar.

Kitabın ana konusu bu olmakla birlikte, Şems-i Tebrizi akımının yazar tarafından bambaşka yorumlanması da göz çarpmaktadır.
 

Üst