Başpınar Köyü Tefenni Burdur

'Burdur Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 2 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Başpınar Köyü Tefenni Burdur konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  başpınar köyü bilgileri - başpınar köyü tanıtım - başpınar köyü resimleri  Başpınar, Burdur ilinin Tefenni ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün adı kuzeybatısında bulunan Kırkpınar suyundan geldiği,ilk adının Bulak (Pınar) olduğu biliniyor.Köy yaylasından çok sayıda bulakların sularının günümüzde de ,derelerle Kırkpınar'a karıştığı ve Beyköy deresiyle birleşip Dalaman Çayına aktığı biliniyor.Zamanla Bulak adı halk arasında Bunak olarak anılmışsa da ,1935 yılında pınarların başı anlamında BAŞPINAR olarak değiştirilmiştir.
  Kültür

  Köyün yaşantısı çok sayıda yüksek öğrenimli kişinin hala köyle bağlantısını sürdürmesi nedeniyle çok ileri seviyededir.Düğün, nişan,sünnet,kına geceleri,her yıl düzenlenen şenlikleri çok renkli geçmektedir.Tiyatro ve Kültür Merkezinin açılmasıyla hem yazın hem de diğer zamanlarda çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.Çevre köylerden okumaya gelen öğrenciler nedeniyle bayramlar tam bir festival havasında geçmektedir.Tüm çevre köyler tüm etkinliklere katılmaktadır.Yerel yemeklerden bazıları:Höşmerim,Tarhana,Arap Aşı,Ala çorba,keşkek ,un helvası ve düğünlerde bulgur pilavı üzerine karabiberli et haşlama,erik ekşili tavuk suyuna bulgur çorbası,her mevsime göre zeytinyağlı salatalar...
  Coğrafya

  Burdur iline 89 km, Tefenni ilçesine 18 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, güneyindeki Rahat Dağı ve Osmankalfalar Sivrisi dolayısıyla sert bir yayla iklimindedir.Öyle ki yazları dahi güneş 07.30 gibi doğar,güneyindeki Düvenkaya'sı yüzünden 18.00 gibi batar.Kışları ise güneş 10.00 gibi doğar,öğleden sonra 14.30 gibi batar.Bu yüzden tam bir yayla havası etki alanı içerisindedir.

  Bir rivayete göre sabah acıkan çocuk annesinden yemek ister; anneside güneş doğunca yemeği hazırlayacağını söyler. Güneş geç doğduğu için çocuk açlıktan ölür.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 594
  2000 623
  1997 635
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi meyvecilik,pancar,rezene,anason,buğday-haşaş vb endüstri bitkileri ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Başpınar köyü son 3 yılda Sn Osman KÖSEOĞLU'nun ,yeğenlerinin ve dışarıda yaşayan köylülerimizin yardımlarıyla sosyal ve kültürel açıdan ülkemizin örnek köyleri arasında ilk sıralara yerleşmiştir. Köyümüzün yolları parke taşlarla döşenmiş,kaldırımlar yapılmış 3 park,köy konağı,muhtarlık binası,soğuk hava deposu ve 500 kişilik Tiyatro ve Kültür Merkezi çoğunluğu Sn.Osman KÖSEOĞLU'nun katkılarıyla köyümüze kazandırılmıştır..
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  kaynak/ yerel net / vikipedi / özgür ansiklopedi


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Başpınar Köyü Tefenni Forum Tarih
Başpınar Köyü Hakkında bilgi İspir Erzurum Erzurum Tanıtımı 16 Ocak 2011
Başpınar Köyü Hakkında Bilgi Kırıkhan Hatay Hatay Tanıtımı 10 Haziran 2010
Başpınar Köyü Hakkında Bilgi Yenifakılı Yozgat Yozgat Tanıtımı 5 Haziran 2010
Başpınar Köyü Hakkında Bilgi Saraykent Yozgat Yozgat Tanıtımı 5 Haziran 2010
Başpınar Köyü Hakkında Bilgi Çekerek Yozgat Yozgat Tanıtımı 5 Haziran 2010

Bu Sayfayı Paylaş