Başmakçı Köyü Merkez Burdur

'Burdur Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 2 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Başmakçı Köyü Merkez Burdur konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  başmakçı köyü bilgileri - başmakçı köyü resimleri - başmakçı köyü tanıtım  Başmakçı, Burdur ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün eski adı Erikli Yaylası'dır. Eriklerin bol olması nedeniyle bu isim verilmiştir.

  Söylemlere göre, burası Afyon iline bağlı Başmakçı kasabasında yaşayan Yörüklerin yaylası olarak kullanılan bir bölge imiş. Yazları buraya göç ettiklerinden dolayı Başmakçı Yaylası deniliyormuş. 1885 yılında 93 Harbi olarak bilinen Osmanlı-Rus savaşından sonra, Rusların Bulgaristanı işgal etmeleri sonucunda meydana gelen göç dalgası ile gelen ve ilk olarak Bulgaristan'a gittikleri Karamanoğulları topraklarına (Konya Ereğli cıvarı) gelip buraların bozkır (Kurak) olduğunu görerek yönlerini güneybatıya çevirmeleri ile bu bölgeye yerleşmişlerdir. Bölgenin eski adı Başmakçı Yaylası olması nedeni ile bu şekilde anılırkan daha sonra Başmakçı adını almıştır.
  Kültür

  Köyün gelenek ve görenekleri tamamen Bulgaristan'dan geldikleri şekliyledir. Düğünleri 3 gün 3 gece sürer. Yemekler verilir. Düğünlerinde ve eğlencelerinde oynanan oyunların başında Cemilem gelir ve sonra Sürttürme, Çövdürme, Topal, gibi oyunları yer alır. Eskiden düğünlerde son gece 'Maşala' denilen eğlence düzenlenirdi. Maşalanda başta Arap, deveci, efe ve kızlardan oluşan grup esprili oyunlarıyla halkı eğlendirirdi.

  Köylülerin tamamı Bulgaristan göçmeni ve çoğunluğu akraba kökenlidir. Göç sırasında salgın hastalıklar nedeni ile çok zayiat vermişlerdir. Köy halkı Aşırı derece misafir perver ve candandır. Halen Bulgaristan'dan geldikleri şekli ile örf ve ananelerine bağlıdırlar. Rumeli buğdayı ekerler, tohumunu Bulgaristandan getirdikleri biberi, fasülyeyi ekerler. Şiveleri hiç bozulmamış Bulgaristan iç bölge ve Deliorman cıvarı göçmenleri şivesidir. Bu kadar özünü koruyan göçmen topluluğuna az rastlanır. Öyle haremlik saremlik yoktur bu köyde; erkeğiyle kadınıyla, kızıyla hepsi kardeşce, hep birlikte geçinirler. Oldukça şakacı ve neşeli kişilerdir. En gözde espirileri ve fıkraları da hep manav (Yörük) ve muhacir karşılaştırmasıdır.

  Köy halkının yaşlıları okumaya meraklıdır. Hep birlikte köylerini geliştirebilmek için de ellerinden geldikçe çabalarlar.

  1970'li yıllara kadar bir çok genci bulunan bu köy, bu yıllardaki köyden kente göç dalgasından nasibini almıştır. Gençler çoğunlukla Antalya, Denizli ve İzmir'e yerleşmişlerdir. Köylü, gerek köyünde gerekse gittiği yerlerde zenaatkarlığını göstermekte ve eline keseri, destereyi aldığında yapı üzerine harikalar yaratmaktadır.

  Köylü genel olarak mülayim ve kültürlüdür. Köy tarihinde ölümlü, yaralamalı 2 olay vardır. Biri çok eskiden ölümlü bir olay olup faili çıkmamıştır. Biri de düğün esnasında tabanca atarken yaralanan birinden ibarettir. Tam demokrasiyi özümsemiş insanlardır. Evde herkes değişik muhtar adayına oy verebilir. Dini duyguları tamdır, hurafeye hiç yer verilmez.

  Gençleri her ne kadar dışarıda olsalar da, her yaz yine de aile ve çevresini, köyünü çok özlerler, tatil ve ziyarette bulunmadan edemezler.

  Yemek kültürü

  Fırınlarda somun ekmeği yapılır. Biber en çok sevilen bitkidir. Biber, her yaz döneminde rengarenk iplere dizilir. Köyün balkonlarına ve tavanlarına asılıp kurutulur. Biberin çok çeşitli yemek türleri vardır. Sütlü ve kaymaklı yemekleri de çok meşhurdur. Örneğin, sütlü kuskus, sütlü erişte, sütlü ve kaymaklı taze fasulye, sütlü tarhana, sütlü ve kaymaklı biber vs.

  Erikler kurutulup pelvedesi yapılır. Gerektiği kadar sulandırılarak püreli içecek olarak kullanılır ki hazım için birebirdir. Hoşaf başlıca içecekleridir.

  Kuzinede veya toprak fırında pişirilen köye özel börekleri vardır. Bunlardan bazıları; hoppala, kide, dolama, cızlama, pazlama, gözleme, kartalaç, katmer, akıtma vb.

  Tarımda kesinlikle ilaç ve hormon kullanılmaz. Sebzeler oldukça doğal yetiştilir. Herkesin bahçesinde, tarlasında mutlak biber, salatalık, kabak, acur, fasulye, bamya, mısır, vs. bulunur.

  Dağın doruğunda bulunan bu yayla ekseri çok serin ve geceleri soğuk geçtiğinden Domates yetiştirmesi güçtür.
  Coğrafya [değiştir]

  Köy Burdur merkezine 47 km uzaklıktadır. Deniz seviyesinden 1250 metre yüksekliktedir. Etrafını saran söğüt dağlarının zirveleri 1600 metreyi biraz geçmektedir. Yolları virajlı ve sürüş zahmetlidir.
  İklim

  Köyün iklimi, Türkiye'de Akdeniz İklimi, Ege iklimi ve iç Anadolu iklimi karma özelliklirini gösterir. Yüksek olması nedeni ile yağış almaktadır. Ancak ormanlarının zamanla yok edilmiş olması yavaş yavaş bol sularının çekilmesine neden olmaktadır. Burdur Orman İl Müdürlüğü'nün büyük yatırımlar ile yeniden orman dikme projesi gerçekleşme aşamasındadır. Dikilen orman gelişirse, eski sularına kavuşacaktır.

  Yaz aylarında gündüzleri tam bir yayla havası serinliğinde, geceleri de oldukça ayaz geçer. Kış aylarında karlı ve oldukça soğuktur.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 377
  2000 343
  1997 382
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığın yanında inşaat ustalığına dayanır. Her sabah köyden 15-20 araç ile Burdur'a ve çevre köy ve ilçelere çalışmak üzere insanlar giderler.

  2005 yılından sonra hayvancılık oldukça azalmış olup ancak kendilerine yetecek kadar tarım devam etmektedir. Ayrıca köyde kozmetik ve ilaç sanayiinde kullanılan yağ gülü tarımı oldukça gelişmiştir. Eskiden el dokuma halıcılığıyla geçim sağlayan halk, artık tarım ve hayvancılıkta daha başarılı olunca halıcılık azalmıştır. Son zamanlarda köy halkı yeni bir geçim kaynağı olan mantarcılıkla uğraşmaya başlamıştır. Bu köyde yetiştirilen mantarlar, oldukça lezzetli dir. Köyde madencilikte yer almaktadır. Yeni süt yeri yapılmıştır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. Kanalizasyon şebekesi inşaat halindedir. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak atama yanlışlıklarında dolayı çoğu zaman ebe bulmak zordur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon hattı vardır. Köyde Turkcell GSM şebekesi de iletişim kolaylığı sağlamaktadır.

  Köyün giriş yolu sol sapağında kavaklar altında dere kenarı serinliğinde canlı alabalık havuzları ile açık hava restoranı bulunmaktadır. Tam girişinde ise Mezarlığı ve köy meydanında Camisi, 3 bakkal, minik kahvehanesi, meydanında umumi bay ve bayan tuvaleti bulunmaktadır.

  Köye giden yol köyün tam ortasından geçer ve sağlı sollu evlerle yol kenarı oldukca yesil ve geniş alanda çim örtüsüyle, söğüt ve kavaklarla yemyeşil doğa görünümü içindedir.

  Eskilerde kil, toprak, tezek ve saman karışımı duvarları kimi beyaz kireç badanalı ve ağaç kabukları ile yapılmış çatılı evleri artık şimdilerde normal tuğla ve kiremitli evlere dönüşmüştür. Hepsinin bahçeleri çiçek ve sebzeleri ile oldukça çekicidir.
  [​IMG]
  [​IMG]

  kaynak/ yerel net / vikipedi / özgür ansiklopedi


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Başmakçı Köyü Merkez Forum Tarih
Çığrı Köyü İlköğretim Okulu Bilgileri Başmakçı Afyonkarahisar Afyonkarahisar Tanıtımı 20 Kasım 2011
Başmakçı Köyü İskilip Çorum Çorum Tanıtımı 6 Nisan 2010
Küllüce Köyü Başmakçı - Afyonkarahisar Afyonkarahisar Tanıtımı 6 Mart 2010
Yassıören Köyü Başmakçı - Afyon Afyonkarahisar Tanıtımı 5 Mart 2010
Yukarıbeltarla Köyü Başmakçı - Afyon Afyonkarahisar Tanıtımı 5 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş