Başlamış Köyü Akhisar Manisa

'Manisa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 15 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Başlamış Köyü Akhisar Manisa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  başlamış köyü bilgileri - başlamış köyü tanıtım - başlamış köyü resimleri  Başlamış, Manisa ilinin Akhisar ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Akhisar ilçesinin 1400'lü yıllarda Gürdük adında bir nahiyesi vardı. Bu nahiye deprem ve hastalıklar nedeniyle dağıldı. Nahiye; adını bugünkü Başlamış köyünün batısından geçen Gürdük çayından almaktaydı. Osmanlı İmparatorluğu döneminde şehzadeler şehri olan Manisa'dan İstanbul'a gitmekte olan bir kafile bugünkü Başlamış köyü yakınlarına gelmiştir. Kafiledeki önemli bir hatunun doğum sancıları başlamıştır. Bir süre sonra bu hatun doğumu gerçekleştirmiştir. Bu olayla birlikte bu yöredeki bu yerleşim yerine BAŞLAMIŞ denilmiştir.
  Kültür

  Son yıllarda yapılmamakla birlikte, köyün gelenek ve görenekleri ile ilgili şu bilgiler verilebilir:

  Kız isteme merasimi, söz yüzüğü takma ve bunu komşulara duyurmak amacıyla lokum yeme veya dağıtma yapılır. Düğüne davet etmek amacıyla şeker dağıtma yapılır.Düğünler davul zurna ile yapılır.Bu düğünü gençler seymen sekerek yaparlar.Düğün sırasında oğlan evi misafirlere geleneksel keşkek, yufka, nohut, pilav, patates, tatlıdan oluşan yemekleri ikram ederler. Düğünün ertesi günü duvak denilen gelin ve damada ayrı ayrı tören yapılır. Bunun haricinde içinde nohut ezmesi bulunan kabartlama çöreği, peynir ve yeşil soğan konularak yapılan bohçacık çöreği, çömlekte kuru fasulye yemeği, mantının bir benzeri olan kuzu kabı yemekleri geleneksel yemeklerdendir.
  Coğrafya

  Manisa iline 72 km, Akhisar ilçesine 22 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2009 497
  2000 430
  1997 434
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Bu okul 1950'li yıllarından itibaren hizmet vermiştir. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır. Köy, eski İstanbul yolu tabir edilen, bugünkü Akhisar-Sındırgı yolu üzerindedir. Köyde Cumhuriyetin ilk yıllarında kurulmuş olan jandarma karakolu vardır. Bu karakol etrafta bulunan 19 köyün güvenliği ile ilgilenmektedir. Ayrıca köyde Akhisar orman müdürlüğüne bağlı Başlamış orman şefliği bulunmaktadır.Ayrıca köyde 2008 yılında acılan eczaneyle Manısada tek eczana olan koy unvanına sahiptir Köyde okumaya karşı ilgi fazladır. Köy halkından bir çok genç okuyarak öğretmen, astsubay, hemşire, doktor gibi meslek sahibi olmuşlardır.
  Muhtarlık Erişim Bilgileri:
  Telefon:0 (236) 441 10 83
  Cep Telefonu: 0 (536) 582 92 22
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Başlamış Köyü Akhisar Forum Tarih
Başlamış Köyü Hakkında Bilgi Hüyük Konya Konya Tanıtımı 23 Ocak 2011
Başlamış Köyü Hakkında Bilgi Erzin Hatay Hatay Tanıtımı 10 Haziran 2010
Başlamış Köyü Ladik Samsun Karadeniz Bölgesi 24 Nisan 2010
İkinci dünya savaşı ne zaman başlamış ve ne zaman bitmiştir kısaca Tarihi Bilgiler 12 Şubat 2017
Küresel ısınma ne zaman başlamıştır kısaca Doğa ve Bitkiler 31 Ocak 2017

Bu Sayfayı Paylaş