Başlıca Köyü Hakkında Bilgi İmranlı Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 18 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Başlıca Köyü Hakkında Bilgi İmranlı Sivas konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sivas İli Köyleri - Başlıca Köyü İmranlı - Başlıca Köyü Hakkında Bilgiler - Başlıca Köyü Resimleri
  Bilgiler
  Nüfus 63 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 58980
  Alan Kodu 0346
  Yönetim
  Coğrafi Bölge İç Anadolu Bölgesi
  İl Sivas
  İlçe İmranlı
  Başlıca, Sivas ilinin İmranlı ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi
  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.

  Kültür
  KLORASÎR (Babiko): Kılora sir bölgemizde bilinen ve yapılan bir yemektir. Bol tere yağı ile yapıldığı için masraflı bir yemek olarak görülür. Ve bundan dolayı önemli günlerde yapılır. Önemli bir misafirin olması halinde veya örneğin Hızır örücünün son gününde Hali vakti iyi olanlar tarafından yapılır. Yemeği yiyecek olan insan sayışma göre kepekli buğday unu önce elenir. Tuzu ayarlanmış su ile yoğrularak hamur yapılır. Üst taratma kızarması için yumurta ve salça karıştırılarak sürülür. Kabarmasın diye de bir yemek kaşığının ucu ile nakışlanır. Kömbenin hazırlanmasından sonra tandır tezekte yakılır. nan tezek köz haline gelinceye kadar tandırda iyice ısınmış olur. Daha sonra köz haline gelen tezek tandırdan bir kürekle dışarı çıkartılır. Kömbe beklemeye alındıktan sonra ayran ısıtılır içerisine sarımsak dövülerek konur. Beze sarılan kömbe bezden çıkarılır Bir tepsinin içerisine el ile doğranır. Üst üste bir piramit gibi yığılır. Sarımsaklı ayran tepesinden aşağı alta gelinceye kadar dökülür.Tereyağı bir tavaya konur. Kahverengine dönüşünceye kadar kızgın ateşte tutulur. Kızgın tereyağı bir yemek kaşığıyla kömbenin tepesinden dökülür. Taki kömbe konulan büyük tabağın kenarları göllenene kadar. Sonrada yenmeye başlanır.


  GIRIK (Hasıl): Gırık tıpkı kılora sir gibi bol tereyağı ile yenen bir yemektir. Hazırlanışı şöyledir. Tencereye bir miktar su konur. Ve kaynatılır. Suya yemeği yiyecek kişi sayışma göre bulgur konur. Tuzu ayarlanır. Ve kaynatılır. Bir defa kaynatıldıktan sonra üzerine un ilave edilir. Tencerenin dibi tutmaması yani yapışmaması için tahta bir kasık ya da oklava ile karıştırılır. Kısık ateşte yaklaşık yarım saat karıştırılarak pişmeye bırakılır. Piştikten sonra büyük ve geniş bir tabağın içine konulduktan sonra içi oyulur ve kızartılan tere yağ ile doldurulur.

  GERMÎYA ÎMAMAN (Aşure Çorbası): 12 İmamlar adına düzenlenen bu çorba on iki çeşit yemek maddesi içerir. Bunun için önce su kaynatılır ve tuzu ayarlanır. Akşamları suya konmuş ve yumuşamış yarma (dan) bunun içerisine konur. Bir müddet kaynamaya bırakılır. Daha sonra nohut, kuru fasulye, üzüm, ceviz, fındık, fıstık, çir, incir, dut ve şeker karıştırılarak pişirilir. Bu yemek genellikle muharrem ayında cenaze kurban ve düğün yemeği olarak yenebilir.

  GERMIYA DÊV (Ayran Çorbası) : Su kaynatılır. Tuz ve bulgur ilave edilir. Bir müddet kaynatıldıktan sonra ocaktan indirilir. Ve soğumaya bırakılır. Üzerine dövülmüş sarımsak katılmış ayran dökülür ve servis yapılır.

  Coğrafya

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 63
  1997 17

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Kasım Gülsoy
  1999 -
  1994 -
  1989 -
  1984 -
  Altyapı bilgileri
  Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Başlıca Köyü Hakkında Forum Tarih
Proteinin başlıca kaynakları kısaca Diyet Beslenme 13 Ekim 2014
Ülkemizdeki Nüfus Artışının Başlıca Nedenleri Nelerdir Kısaca Ülkeler Coğrafyası 16 Nisan 2013
Türkiyenin İthal Ettiği Başlıca Ürünler Nelerdir Ülkeler Coğrafyası 8 Nisan 2013
Yeryüzünde Başlıca iklim Türleri Nelerdir? Doğa ve Bitkiler 24 Aralık 2012
Görme Engellilerin Başlıca Sorunları Nelerdir? Seviyeli-Ciddi Konular 29 Ekim 2012

Bu Sayfayı Paylaş