Başkoz Köyü Yenice Çanakkale

'Marmara Bölgesi' forumunda DeMSaL tarafından 25 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Başkoz Köyü Yenice Çanakkale konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Eseler Köyü Bilgileri - Yenice Başkoz Köyü - Başkoz Köyü Hakkında - Başkoz Köyü Tanıtımı - Başkoz Köyü Resimleri  Başkoz, Çanakkale ilinin Yenice ilçesine bağlı bir köydür.

  Köy Muhtarı: İLHAN ÖZDEMİR

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:
  0 (286) 492 90 70

  Cep Telefonu:
  0 (543) 548 5920

  Tarihi

  eski ismi eseler olan baskoz köyü 1986 yılında köyün ulaşım,elektrik ve su gibi sebeblerden köyün bulundugu yerden 1 kilometre asağıya tasınmıştır.köy yörük köyü oldugu bilinmektedir.daha önceki caglarda göcebe yaşamı ve cadır hayatı yasamıstır.bu göcebelık zamanında yasayan 3 kardesden büyükleri olan isa daha sonra köy ismi olarak kullanılmıştır.ayrıca yunan mitolojisine göre ida dagında yasayan sarıkızın sevgilisi çoban osmanın bu köyden oldugu rivayet edilmektedir... köyün simdiki ismini dönemin kaymakamı koymustur.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri palıcan közleme.tarhana corbası.keşkek,tokmakası,metez,domatesli bulgur... köy geleneklerıne baglı ve misafirperverdir.

  Coğrafya

  Çanakkale iline 119 km, Yenice ilçesine 18 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 190
  1997 184

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. piric ve birber karpuz domates fasulya yeni ekim olarak genislemekte tütünü yöreye göre güzeldir

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. ve güzel bir Camisi ve suyu dagdangelen berrak suyu güzeldir  Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopedi  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş