Başkent'te ulaşım kaosu yarın bitiyor

'Ekonomi Ve Borsa' forumunda KaRDeLeN tarafından 12 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Başkent'te ulaşım kaosu yarın bitiyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Toplu taşım ücretlerinin 2003 yılındaki fiyatlara dönmesine karşı açılan davada, yürütmeyi durdurma kararı verildi. Verilen yeni kararla otobüs, minibüs, metro ve Ankaray ücretleri yeniden eski duruma dönecek.

  Başkent'in ulaşımda sürüklendiği kaos yarın son bulacak. Tüketici derneklerinin açtığı dava sonucu toplu taşım ücretlerinin 2003 yılındaki fiyatlara dönmesine karşı açılan davada, yürütmeyi durdurma kararı verildi. Verilen yeni kararla otobüs, minibüs, metro ve Ankaray ücretleri yeniden eski duruma dönecek. Kararın uygulamaya konulması için de bugün saat 14.00'de UKOME toplanarak, eski fiyatları yeniden kabul edecek.

  Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, 2. İdare Mahkemesi'nin verdiği yürütmeyi durdurma kararını ve sonraki süreci düzenlediği basın toplantısında değerlendirerek, "Her şey normale dönecek" dedi. Büyükşehir Belediye sınırları içerisindeki belediye otobüsleri, halk otobüsleri, yeşil otobüsler, minibüsler, metro ve Ankaray'ın Pazartesi gününden bu yana 2003 fiyatlarından yolcu taşıdığını belirten Başkan Gökçek, "Bu konudaki sıkıntılarımızı 4-5 günden beri değişik televizyon ve basın toplantılarında dile getirdik. Bugün Sayın Başbakanımızın sabah katıldığı programda aynı konuda haklılığımız konusunda bize vermiş olduğu destek dolayısıyla da tüm Ankaralalılar adına şükranlarımı sunuyorum" diye konuştu.

  UKOME BUGÜN TOPLANIYOR

  "Bugün sevindirici bir haber aldık" diyen Başkan Gökçek, şu açıklamayı yaptı: "Ankara 2. İdare Mahkemesi, 2010'a 330 sayılı kararıyla 'davalı idarenin birinci savunması alınıp yeniden karar verilinceye kadar teminat alınmaksızın dava konusu işlemin yürütmesinin durdurulması' tarzında bir karar verdi. Bu karar son verdiğimiz UKOME kararıyla ilgili. Bu UKOME kararında mahkemenin geçmiş fiyatlara dönülmesiyle ilgili kararını almıştık. Bu kararı İdari Mahkemesi durdurdu. Mahkeme kararları doğrultusunda eski fiyatlara dönme konusunda bir kararı da biz alıyoruz."

  Mahkemenin sağduyulu bir karar aldığını vurgulayan Başkan Gökçek, kararı veren hakimlere Ankaralılar adına teşekkür etti. Ankara'da böyle bir kaosun bir daha yaşanmamasını dileyen Gökçek, "Çok ciddi bir kaosun eşiğinden, ciddi bir sıkıntının eşiğinden döndük. Böyle bir karardan dolayı mutlu olduğumu açıkca ifade etmek isterim" diye konuştu.

  TRANSFER YENİDEN UYGULANMAYA BAŞLANACAK

  Açıklamanın ardından Gökçek, gazetecilerin sorularını yanıtladı. UKOME toplantısında transfer uygulamasının da yeniden uygulamaya sokulacağını açıklayan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı, sefer sayılarının da normale döneceğini belirtti. "Tamamen her şey normale dönecek" diyen Başkan Gökçek, ücretlerin de son şekline döneceğini, yeni bir zam yapılmayacağını kaydetti.

  Kararın uygulandığı ilk günden itibaren Büyükşehir Belediyesinin ne kadar zarar ettiğine ilişkin soruyu yanıtlayan Gökçek, şöyle konuştu: "Zararın ne kadar olduğunu net olarak kolay kolay ortaya çıkarmak, 4 gün içinde mümkün değil. Vatandaşımızın eskiden almış olduğu biletler var. Bunlar değişik fiyatlı biletler, bunların hangisinin nerede ne kadar kullandı, bulmak zor. Ancak geçtiğimiz hafta hasılatların yarı yarıya düştüğünü biliyoruz. Demek ki hesap yapılmasa dahi hasılatlarda yarı yarıya düşüş var. 1.50 kuruşluk bilet 75 kuruştan, 110 kuruşluk 60 kuruştan satılıyordu. O nedenle yüzde 50'ye yakın bir zarar olduğu açık"

  UYGULAMA CUMARTESİ BAŞLAYACAK

  UKOME toplantısından sonra eski fiyatların uygulanmasına ne zaman başlanacağına ilişkin bir gazetecinin sorusuna ise Melih Gökçek, "Bilet makinalarının ayarı için belli bir süre geçmesi gerekiyor. Cumartesi gününden itibaren uygulamaya başlayacağız. Yalnız UKOME kararı alındıktan sonra arzu ederlerse minibüsçüler, karar imza altına alındığı tarihten itibaren uygulamaya başlayabilirler, isterlerse de bizim gibi cumartesi günü başlarlar" yanıtını verdi. Bir gazetecinin "Bu süreçte vatandaştan nasıl tepkiler aldınız?" sorusu üzerine ise Başkan Gökçek, şu açıklamayı yaptı: "İdeolojik saplantıları olan cüzi bir kesim hariç, ucuz bir taşıma olmasına rağmen, vatandaşların yüzde 80, yüzde 90'ı bu işin sağlıklı bir sonuç vermeyeceğiyle ilgili ittifak halindeydi. Bunda hiç tereddütüm yok. Öyle zannediyorum, televizyon ve medya kuruluşlarında süreci iyi yönettik ve süreci, ne anlama geldiğini halkımıza iyi anlattık. Vatandaşımız sıkıntımızı iyi anladı."

  (CİHAN)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Başkent'te ulaşım kaosu Forum Tarih
Başkent'te saat 05,15'te 'savaş başladı' Yurt İçi Haberler 18 Haziran 2010
Başkent'ten çıkış yok! Beşiktaş 10 Mayıs 2009
Başkent'te Mehmet Akif Ersoy sergisi Kitap, Resim ve Dergi 10 Mart 2009
BaŞkent'te trafİk kazası: 6 ÖlÜ, 2 yaralı Yurt İçi Haberler 24 Şubat 2009
Ulaşım alanında gelişmeler toplum hayatını nasıl değiştirebilir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 18 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş