Başkaynak Köyü Sivrice Elazığ

'Elazığ Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 16 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Başkaynak Köyü Sivrice Elazığ konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  başkaynak köyü bilgileri - başkaynak köyü resimleri - başkaynak köyü tanıtım  Başkaynak, Elazığ ilinin Sivrice ilçesine bağlı bir köydür.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.
  Coğrafya

  Elazığ iline 51 km, Sivrice ilçesine 21 km uzaklıktadır. sivrice ilçesinin yözölçüm bakımından en büyük köyüdür. Hazarbaba dağı başkaynak köyü sınırları içinde yer almaktadır. dağın yüksekliği 2200 mt. dir. Köyün eski ismikeydan dır. dicle nehrinin ana kaynağı bu köyden hamam deresiden başlamaktadır.köyün içeme suyu hazar baba dağı etetğindeki serdeyni çeçmesinden getirilmiş ve deliosman mahllesi arkasında ki ana depodan tüm evlere dağıtılmıştır.okuryazar oranı %95 dir.köyün gelişimi dışardakiiş adamlarımızın yapacakları yeni yatırımlarla artacaktır.tüm emeklilerin köye yerleşmesi tasarısı gerçekleşmelı

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.köyde yazları çok sıcak geçer kışlar ise diğer bölgelere göre fazla soğuk geçmez.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 453
  1997 551
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa MADENCİLİK balcılıkdayalıdır. Köyde zengin krom, manganez, ve mermer yatakları vardır. Şu an manganez yatakları işletilmektedir.tarımmsal ürünler fasulye,patates,pancar,sebzecilik ve meycecilik önemli gelir kaynağıdır.


  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim ve ana okulu okulu vardır . Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır.. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve her evde sabit telefon vardır.
  kaynak - yerel net
  vikipedi - özgür ansiklopedi


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş