Başkaları İle Alay Etmek Niçin Kötüdür

'Seviyeli-Ciddi Konular' forumunda SeLeN tarafından 15 Ocak 2014 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Başkaları İle Alay Etmek Niçin Kötüdür konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Başkalarıyla Alay Etmek Niçin Kötü Bir Davranıştır

  Başkalarıyla Alay Etmek Neden Kötüdür ? Çevremizde bazı insanların kusurları olabilir. Bu çok normal bir durumdur. Hiç bir insan da kusursuz değildir zaten. Fakat burada belirtilmesi gereken husus, insanların kusurlarını ayyuka çıkarmamak ve onları küçük düşürmemektir.

  alay; bir insanın eksikliklerini ve kusurlarını herhangi bir yolla ortaya çıkarmadır. Bunu bir eğlence olarak görmektir. Bunun sebebi ise insanlarda ki kibir, gurur ve kendini büyük görmek vardır.

  Kendisine dev aynasında bakan insanların başkalarının kusur ve özürleri ile dalga geçmeden, onları küçük düşürmeden önce kendilerini önce tartmaları gerekir. Önce kendisinde ki eksikliği görmesi gerekir.

  Yüce Allah bu konuda ki ayet de şöyle söylüyor: ”Ey iman edenler! Bir topluluk diğer topluluğu alaya almasın; olur ki, alay edilenler kendilerinden daha hayırlı bulunurlar. Kadınlarda kadınları alaya almasınlar; belki onlar kendilerinden daha hayırlıdırlar. Hem birbirinizi ayıplamayın kötü lakaplarla atışmayın.”(el-Hucurat 49/11)

  Bu ayet ve Peygamberimizin belirttiği ‘ Gerçek Müslüman, elinden ve dilinden hiç kimsenin zarar görmediği kimsedir.’ hadiste de görüldüğü gibi alay dinimizle ters düşmektedir.

  İslamdan uzak olan toplumlarda alaya daha çok rastlanmaktadır. Bu toplumlarda insanlar hem başkalarıyla alay edecek konu arayışında hem de kendileriyle alay edileceği korkusu ile yaşamaktadırlar. Bu tür toplumlarda güven ve dayanışmadan bahsetmek ise mümkün değildir.
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş