Başköy Köyü Pazar Rize

'Rize Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 20 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Başköy Köyü Pazar Rize konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Rize İli Köyleri - Pazar Başköy Köyü - Başköy Köyü Hakkında Bilgiler - Başköy Köyü Resimleri  Başköy, Rize ilinin Pazar ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarih

  Köyün adı,yörede kullanılmış ilk öztürkçe yer isimlerinden biridir. 16.yy. başlarında Belüloğulları,Göçoğluları, Tutoğulları, Zenginler,Sinanoğulları, Paseoğulları gibi köklü Türk sülaleleri köye göç etmiş ve yerli halk olan Mollaoğulları gibi sülalelerin de katkısıyla köyde islamlaşma süreci başlamıştır. Köy daha sonra başta Hemşin bölgesinden olmak üzere, muhtelif yerlerden göç almaya devam etmiştir. 16. yy. başlarında bölge derebeylerine vergi vermeyi reddeden ilk köy olmuştur. Vergi vermeyi reddemelerinin sebebi, sözde Osmanlı Devleti adına toplanan vergilerin aslında derebeyleri tarafından kendileri için toplanmasıydı. Köyün bu tavrı, "köylerin ilk baş kaldıranı" anlamında "Başköy" isminin verilmesine sebep olmuştur.Başköy'de bazı sülalelerin soyları tarih sahnesinden silinmiş, bazı sülaleler ise değişik bölgelere göç etmiştir. Buna rağmen günümüzde 29 adet değişik sülale yaşamaktadır.

  Kültür

  Başköy köyü,coğrafi konumu ve barındırdığı sülalelerin etnik menşeiilşeri sebebiyle,bölgede çok az köye özgü olan bir kültür mozaiğine sahiptir.Bünyesinde Hemşin,Erzurum,Arhavi,Azerbaycan,Konya,Bursa,Gürci stan gibi çeşitli yörelerden göç ederek gelmiş değişik kültürleri barındırmaktadır ama günümüz itibariyle Hemşinli ve Laz kültürlerinin hakimiyeti söz konusudur.Pazar'dan Hemşin'e gidilirken Lazca'nın konuşulduğu son köy iken, aynı zamanda Hemşin'den Pazar'a gidilirken Hemşin kültürünün yaşandığı son köy olma özelliğini taşımaktadır. Bugün itibariyle köy halkının % 87'si büyük şehirlere göç etmiştir.Köyde okuma-yazma oranı % 99'dur. Köy halkından onlarca kişi üniversite mezunu olup ülkemizin çeşitli kademelerinde başarı ile görev yapmaktadırlar.

  Coğrafya

  Rize iline 50 km, Pazar ilçesine 13 km uzaklıktadır.Pazar'ın Hemşin sınırındaki son köyüdür.Güneyinde Levent Köyü(Çoço), güneybatısında Yaltkaya Köyü(Homno),doğusunda Ortayol Köyü(Meleskur), kuzeydoğusunda Şentepe köyü(Hulivat), kuzeyinde Suçatı Köyü(Apso),kuzeybatısında Derinsu köyü(Zanat) ve batısında Sefalı Köyü (Venekdere) bulunmaktadır.Bölgenin en büyük akarsularından olan Hemşin Deresi köyün ortasından geçmektedir. Ayrıca köy içinde yörede alabalığı ile meşhur olan Çaykala Deresi vardır. Ne yazık ki,yöre halkının bilinçsiz avlanması nedeniyle bu kırmızı pullu alabalık türünün soyu tükenmek üzeredir.

  İklim

  Köyün iklimi,Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Başköy Köyü,yörede nüfusu en kalabalık köylerin başındadır ancak göç veren köylerin de başını çekmektedir. Köye çay tarımının civar köylere nazaran daha geç gelmesi, köy halkının göç etmesine sebep olmuştur. Köy halkından Murat Hiçyılmaz'ın soyağacı verilerine göre köyün gerçek nüfusu, 4283'dür. Ancak bu nüfusun sadece 557'si köyde ikamet etmektedir. Diğer % 87'lik kısım büyük şehirlerde yaşamaktadır.Yaz aylarında köy nüfusu, köye tatile gelen gurbetçilerle 2000'i aşmaktadır.Köyün yıllara göre nüfus dağılımı:

  * 2008 : Köyde:557 Şehirlerde:3726
  * 2000 : Köyde:405 Şehirlerde:3106
  * 1997 : Köyde:383 Şehirlerde:2678

  Ekonomi

  Köy insanı daha çok gurbetçilik yolunu seçmiştir. Köyde kalan insanlar ise çoğunlukla çay tarımından geçinmektedir. Ayrıca bir çok köy halkı yöredeki çay fabrikalarında çalışmaktadır.Bunun dışında köyde hayvancılıkla, kivi tarımıyla ve arıcılıkla da geçinen aileler vardır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Cumhuriyet döneminden günümüze doğru muhtarlarımız:

  1. Yakup Başal
  2. Akif Aydın
  3. Ali Şeker
  4. Mevlüt Karagöz
  5. İsmet Şenparlak
  6. Süleyman Keskin
  7. Vahit Yorulmaz
  8. Demir Ali Sinaoğlu
  9. Ali Çamlı
  10. Mahmut Bakoğlu
  11. Ahmet Hiçyılmaz

  Altyapı bilgileri

  Köyde,öğretimine 2001-2002 yıllarında nüfus azlığından dolayı son verilen bir adet ilkokul vardır.Bu okul, 1946 yılında yapılmış çevre köylere göre modern yapıda bir ilk okuldu. Günümüzde köy öğrencileri, köy minibüslerinin servis olarak kullanılması ile Kocaköprü Köyündeki yeni TOKİ İlk Öğretim Okuluna taşınmaktadır. Köyde değişik mahallelere ait olmak üzere birbirinden bağımsız 11 adet içme suyu şebekesi vardır. İçme suyu şebekelerinin onarım ve bakımı köylüler tarafından imece usulü ile yapılmaktadır. Köyde Pazar-Hemşin anayolundan ayrılarak mahhalelere ulaşımı sağlayan 5 şöse yol mevcuttur. Bunların islah ve asfaltlama çalışmaları devam etmektedir. Ayrıca köyde araçlara açık iki adet ve yayalara açık yine iki adet köprü bulunmaktadır. Bunu yanısıra, kullanılmayan tarihi iki köprü vardır. Köyde ilçelerle ulaşımı sağlayan iki adet köy minibüsü, aktif olan üç adet kahvehane, bir adet cami, iki adet bakkal,iki adet mobilya ve kereste atölyesi, bir adet alabalık tesisi ve aktif bir adet değirmen bulunmaktadır. Murat HİÇYILMAZ

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Başköy Köyü Pazar Forum Tarih
Başköy Köyü Hakkında Bilgi Yeşilhisar Kayseri Kayseri Tanıtımı 24 Ocak 2011
Başköy Köyü Hakkında Bilgi Hacıbektaş Nevşehir Nevşehir Tanıtımı 22 Ocak 2011
Başköy Köyü Hakkında Bilgi Yıldızeli Sivas Sivas Tanıtımı 18 Ocak 2011
Başköy Köyü Hakkında Bilgi Doğubeyazıt Ağrı Ağrı Tanıtımı 15 Ocak 2011
Başköy Köyü Hakkında Bilgi Of Trabzon Trabzon Tanıtımı 17 Haziran 2010

Bu Sayfayı Paylaş