Başiğdir Köyü Eflani Karabük

'Karabük Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 24 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Başiğdir Köyü Eflani Karabük konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Başiğdir Köyü Eflani - Başiğdir Köyü Hakkında - Başiğdir Köyü Tanıtımı - Başiğdir Köyü Resimleri  Türkiye'de yeri
  Bilgiler
  Nüfus 59 [1] (2000)
  Rakım 960 metre
  Koordinatlar
  Posta Kodu 78300
  Alan Kodu 0370
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
  İl Karabük
  İlçe Eflani


  Başiğdir, Eflani ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Başiğdir köyü eflaninin 11 km doğusunda yer alır. Halkevli ve Mülayim köylerinin de bulunduğu Kaynarcı boğazı yolundan gidilen Başiğdir köyü, güneydeki Küredoruğu çamlığının kuzeye bakan yüzünde, düz ve geniş bir arazi üzerinde kuruludur. Batısında Ismı Ereni, meşelik korusu ile, doğuda Kızıltepe gibi ormanlarla çevrilidir. Geniş , düz ve yeşil alanda bulunan Başiğdir köyü, 12-13 hane açık olmak üzere 40 hane civarında olup yazları açık hane sayısı değişmektedir. Özellikle Küredoruğu çamlığı, Ortaçamlık , Heregelinin korktuğu dere , Hereyazı gibi mevkiler, Demirli köyü yakınlarına kadar geniş ve zengin ormanlık alanlardır. Heregelinin korktuğu dere denilen mevki ise, bu adı, köyden bir adamın ikinci gelinine, küçük anlamında "Heregelin" dendiği için adını buradan almıştır. Eskiden Başiğdir ve Karacapınar'dan Küre Camii'nin doğusundaki Çorakderesi'ne çamaşır yıkamaya gidilirdi. Lakabı Heregelin olan hanım efendide çamaşırını yıkayıp eve dönmekte gecikir. Gene de yürümeye devam eder . Ancak bu çamlığın köye yakın yerine geldiğinde akşam olduğu için korkar.Rivayete göre geçirdiği bu korku yüzünden daha sonra öldüğü söylenir. Bu hanım efendinin korktuğu yere de Heregelinin korktuğu yer denilmiştir. Küre Camisii'nin yakınlarında olan bu suyun sodalı olduğu ve çamaşırı iyi temizlediği söylenir. Başiğdir köyünün doğusunda Kızıltepe ve Kuloğlu mahallesi, batısında Ismıeren, Karacapınar Köyü, kuzey karşısında ise Mülayim köyü ve mahalleleri bulunur.

  Adının Kaynağı Ve Tarihçesi

  Başiğdir köyü Orta Asya'dan Anadolu'ya giren, oğuz Türklerinin İğdir boyundandır. Bilindiği Türklerin atası Oğuz Han, milattan önce 200 yıllarda yaşamış bir Türk Hakan'ıdır. İğdir boyu ise Oğuz Han'ın altı oğlundan biri olan Deniz-Han soyundan olduğu gibi Oğuz boyunun Üçoklar kolundandır. 404 Nitekim İğdir boyu Anadolu'nun birçok bölgesine dağılmış ve yerleşmişlerdir. Ankara Çubuk'ta İğdir, Erzincan Kemah'ta, İçel'in Mut ilçesinde, Kastamonu Küre , Devrekhani, Taşköprü ve Araçta İğdir, Çankırı Kurşunlu'da İğdircik, Konya Ereğli'de eken-iğdir. 405 gibi iğdir boyundan olan köyler bulunmaktadır.

  Aynı zamanda koCacık köyünde İğdir yeri, Kıranköyde İğdir gibi yer adları bu İğdir boyu ile alakalıdır. Başiğdir köyünün adındaki " baş" öneki ise ayrı ayrı yerleşen aynı boy ve oymaktan olan Türkler, başlarındaki boy veya oymak beyine bağlı oldukları için, o beyin bulunduğu ya da yaşadığı yer veya köy, aynı oymağa ait diğer grupların başı olduğu ile açıklanabilir. İşte başİğdir adının , Kastamonu ya da Araçta bulunan İğdir oymağı bey'inin bu köyde olduğu ile açıklanabilir. Başiğdir köyünde eski Türk adetlerinden olup yakın zamana kadar ayakta kalmayı başarmış fakat bugün unutulmuş bir gelenek vardır. Başiğdir hanımlarının, Demirlinin İnciğez mahallesinden geçen suyun kaynağının çıktığı mağaradaki çamurlardan evlerini süslemeleri ve güneş dokunmasın diye ellerine yüzlerine sürmeleridir. Nitekim aynı adeti hem Türkiye'de hem de Suriye'de bulunan Türkmenlerde görmekteyiz. Başiğdir köyünün çevresindeki tarla ve mera arazilerinde eskiye ait yerleşim alanları kısmende olsa vardır. Başiğdir halkının bu bölgeye yerleştiği tarihle ilgili bir şey söylemek gerekirse, bu tarihin 1530 yılından önce olduğu kesindir. Nitekim 1530 yılı muhasebe-i vilayet-i Anadolu defterindeki Kastamonu sancağı haritasında bugünkü yer üzerinde "Baş-eğdir" şeklinde kayıtlı olan Başiğdir, aynı tarihli defterin muhasebe kayıtlarında da mevcuttur. Daha sonra Eflani-i tatay denilecek olan alanda yer alan Başiğdir köyü, 1530 yılında 7 hanedir. Ayrıca yıllık geliri 240 akçe olan bir çiftlik ve adı geçen 7 hane, cami vakfıdır. Toplam hasılı ise 340 akçedir. CEMİL ERGÜL / Eflani Başiğdir
  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.
  Coğrafya

  Karabük iline 56 km, Eflani ilçesine 11 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 59
  1997 68
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık

  Başiğdir'in, köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Halil İbrahim Ün
  1999 -
  1994 -
  1989 -
  1984 -

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu var ama kullanımdışıdır ancak taşımalı eğitim sisteminden yararlanılmaktadır. Köyde, içme suyu şebekesi var ama kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur.

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Başiğdir Köyü Eflani Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş