Başdervişli Köyü Merkez Kahramanmaraş

'Kahramanmaraş Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 2 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Başdervişli Köyü Merkez Kahramanmaraş konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Başdervişli Köyü Merkez Bilgileri - Başdervişli Köyü Hakkında - Başdervişli Köyü Tanıtımı -Başdervişli Köyü Resimleri


  İlçe: MERKEZ - İl: KAHRAMANMARAŞ

  Köy Muhtarı: Bilgi Yok


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi Yok


  Kahramanmaraş
  Bilgiler
  Nüfus 2219 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 46000
  Alan Kodu 0344
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Akdeniz Bölgesi
  İl Kahramanmaraş
  İlçe Merkez
  Web Sitesi

  Başdervişli, Kahramanmaraş ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün adı köy mezarlığında mezarları bulunan beş derviş ve bunların hocaları baş derviş'ten gelmektedir.

  Ekonomi

  Köyde her türlü meyvecilik ustalıkla yapılmaktadır.Son yıllarda kiraz üretiminde hayli artış gözlenmektedir.Bunun yanı sıra köy ekonomisinin en önemli gelir kaynaklarından biride ceviz yetiştiriciliğidir.Aşı cevizi olarak da bilinen bu ceviz türlerinden köy halkı büyük gelirler elde etmektedir.Hayvancılık anlamında, koyun, kuzu yetiştirilsede yer yer büyük baş hayvan yetiştirildiğide görülmektedir.Köyde, ihtiyaç nispetinde tahıl ürünleri ekilmektedir.

  Kültür

  Yöresel ve kültürel bakımdan sonderece zengin bir mutfağa sahiptir.Bu yemeklerden bazıları; içli köfte, kısır köfte, eşkili sömelek köfte, kömbe(içerisine peynir, çökelek, patates konularak yapılan bir tür börek), yaprak sarması, ...

  Ulaşım

  Kahramanmaraş merkezine 60 km uzaklıktadır. Dağ yolundan giderseniz 33 km dir.Köyden KAHRAMAN MARAŞ merkeze günde üç sefer araç(sabah,öğle,akşam) mevcuttur.Kooperatif sisteminde çalışan (SS BERTİZ KOOP) bu araçlar gayet düzenli bir şekilde ulaşımı sağlamaktadırlar.

  Eğitim

  Okulumuz Cumhuriyet tarihinin ilk açılan okullarından biridir. 1929 yılında Gündüz Erkek Mektebi olarak eğitim öğretime başlamıştır. 1953’e kadar bu ilk binada eğitim öğretim devam etmiştir. 1953 yılında öğrenci sayısının artmasından dolayı 2 derslikli bir bina yapılmış ve eski okul binası kapatılarak yeni binada eğitim öğretime devam geçilmiştir. 1963’te 2 derslikli bir ek bina yapılmış okulumuz iki bina olarak eğitim vermeye devam etmiştır. 1976 yılında köyümüzde bir orta okul denemesi yapılmış Başdervişli Köyü Orta Okulu adıyla açılan bu okul 5 yıl eğitim öğretim yaptıktan sonra öğrenci sayısının azlığından dolayı 1981 yılında kapanmıştır. 1981 yılında köyümüz halkının çabalarıyla iki derslikli bir ek bina daha yapılarak okulumuz genişletilmiş ve daha fazla öğrenciye eğitim vermeye başlamıştır. 1986 yılında köy nüfusunun artmasıyla 2 derslikli bir ek bina yapılmış ve 1981 yılında yapılan bina lojmana çevrilerek köyümüz öğretmenlerinin hizmetine sunulmuştur. Okulumuz 1997 yılına kadar Başdervişli Köyü İlkokulu olarak eğitim öğretime devam etmiştir. 1997-1998 Eğitim Öğretim Yılında sekiz yıllık zorunlu eğitime geçilmesiyle birlikte Başdervişli İlk Öğretim Okulu adını almıştır. Böylelikle ilköğretim 2. kademesinde de eğitim verilmeye başlanmıştır. Aynı yıl taşımalı sistemle eğitim öğretime geçmiş ve civar köylerinden öğrencilerimize de eğitim öğretim vermeye başlanmıştır. Okul binasını yetersiz kalmasıyla 2001 yılında mevcut 12 derslik kapasiteli binasına geçilmiş ve halen bu binada eğitim öğretim devam etmektedir.Köyümüz okulu öğretmenler ve hemşireleri için üç katlı lojman yapılmışdır.

  İklim ve Bitki Örtüsü

  Köyün iklimi, yazları Akdeniz iklimi kışları ise Karasal İklim etki alanı içerisindedir.Köyde genel anlamda ılıman iklim hüküm sürmektedir.(Sıcaklığın sıfırın altına düştüğü çok az gözlenmektedir.).Köye torosların bir armağanı olarak verilen kızıl çam ormanları sayesinde dört mevsim bol bol bol oksijen soluyabilirsiniz.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 2267
  2000 2219
  1997 2132

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım , hayvancılık ve meyveciliğe dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - DURDU TÜRK
  2004 - Ahmet ŞARLAK
  1999 - Abidin BALABAN
  1994 - Ahmet ŞARLAK
  1989 - Ali YAŞAR(1991 yılında Ali YAŞAR'ın vefatı üzerine yerine Enver ŞAHİN gelmiştir
  1984 - Ahmet ŞAHİN
  1979 - Mustafa BİKKAN

  Altyapı bilgileri

  cumhuriyetin ilk yıllarında kahramanmaraş'a 3 okul yapılmıştır. bunlardan birisi maraş merkeze birisi elbistan ve biriside başdervişliye yapılmıştır. Köyde şu anda taşımalı ilköğretim okulu vardır. çevre köylerden öğrenciler taşımalı araçlarla gelmektedir. Köyün içme suyu şebekesi vardır. Kanalizasyon şebekeside vardır . Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Başdervişli Köyü Merkez Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş