Başbakan Erdoğan Diyarbakır'da

'Yurt İçi Haberler' forumunda UquR tarafından 21 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. UquR

  UquR Üye

  Başbakan Erdoğan Diyarbakır'da konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Muhalefet partilerinden hiçbirisinin gitmeye cesaret edemediği Diyarbakırda Başbakan Erdoğan'ın yarınki Diyarbakır mitingi Kürtçe kanal TRT6'dan canlı yayınlanacak. Başbakan'ın konuşması simültane tercüme ile Kürtçe verilecek
  [​IMG]
  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bugün Diyarbakır'da katılacağı miting bir süre önce Kürtçe olarak yayına başlayan TRT Şeş (TRT 6) tarafından da canlı yayınlanacak.
  Erdoğan'ın konuşması simültane olarak Kürtçe'ye çevrilecek. Yılbaşında yayına başlayan TRT Şeş ilk kez bir partinin mitingini canlı yayınlamış olacak.
  Başbakan Erdoğan Diyarbakır`a son olarak 20 Ekim 2008 tarihinde gitmişti. Erdoğan`ın Diyarbakır ve daha sonra bölge kentlerine gerçekleştirdiği geziler DTP tarafından çok sert eleştirilmiş, sokaklarda izinsiz gösteriler yapılmış, polisle göstericiler arasında taşlı-gaz bombalı düello yaşanmıştı. 29 Mart`ta yapılacak yerel seçimlerde AKP`nin `almak`, DTP`nin `düşürmemek` için yoğun çaba harcadığı `kalelerin` başında gelen Diyarbakır`a bu atmosferde gitmeye hazırlanan Başbakan Erdoğan`a TRT de `Kürtçe desteği` verecek.
  2009 yılı başında Kürtçe yayına başlayan TRT 6, Başbakan, bugün yapacağı Diyarbakır mitingini canlı ve Kürtçe simultane tercüme ile yayımlamak için hazırlık yürütüyor.
  TRT tarihinde bir ilk
  İlk kez bir partinin mitingini `canlı` ve Kürtçe simultane ile yayımlamaya hazırlanan TRT 6`da, en büyük endişenin `iş kazasına uğramak` olduğu belirtildi. Simultane Kürtçe tercümenin riskine dikkat çeken kaynaklar, herhangi bir sorun yaşanmaması için önlemleri aldıklarını belirttiler. Erdoğan`ın Diyarbakır mitingini Kürtçe simultane tercüme ile yayımlanmasına `özel anlam` yüklenmemesi gerektiğini savunan kaynaklar, başka partilerin de mitinglerini yayımlayabileceklerini ima etti.
  Erdoğan`ın Diyarbakır`da, hükümetin tüm etnik kimliklere saygılı olduğu mesajını yineleyeceği belirtildi. AKP`nin Kürtçe`nin kullanımı konusunda yaşanan sorunları çözmek için adım attığına ve özgürlüklerin alanını genişlettiğine vurgu yapacak olan Erdoğan`ın, Diyarbakırlılardan yerel seçimde partisine oy isteyeceği ifade edildi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Başbakan Erdoğan Diyarbakır'da Forum Tarih
Başbakan Erdoğan'ın Mardin Artuklu Üniversitesi'ndeki Konuşması Mardin Tanıtımı 11 Aralık 2010
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Mardin'de Yaptığı Açıklamalar Mardin Tanıtımı 11 Aralık 2010
Başbakan Erdoğan, Ilısu Köyünde Mardin Tanıtımı 31 Ekim 2010
Başbakan Erdoğan, GS Nusaybin Okulunu ağırladı Mardin Tanıtımı 5 Mayıs 2010
Başbakan Erdoğan ana ocağında Yurt İçi Haberler 10 Mayıs 2009

Bu Sayfayı Paylaş