Başakpınar Köyü Devrekani Kastamonu

'Kastamonu Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 14 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Başakpınar Köyü Devrekani Kastamonu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Devrekani Başakpınar Köyü Bilgileri - Başakpınar Köyü Hakkında - Başakpınar Köyü Tanıtımı - Başakpınar Köyü Resimleri  Başakpınar, Kastamonu ilinin Devrekani ilçesine bağlı bir köydür.

  İlçe: DEVREKANİ

  İl: KASTAMONU

  Tarihi

  Köy adını,arazisi üzerinden çıkan,bugün Devrekani ilçe merkezi ve köymerkeziyle birlikte 4 mahallenin içme suyu ihtiyacını karşılayan su kaynağından almaktadır.İsmindeki başak kelimesi suyun olgunluğuna yani bolluğuna işaret eder.

  Başakpınar köyünün eski yeri şu anki yerin 1 Km. batısında "ÇAL" mevkii olup halen ULUKÖY ismi ile bilinir. Bu gün ULUKÖY'e ait yapı kalmamasına rağmen su kuyusu ve mezarlığı bulunmaktadır. Ancak ilgisizlik, mezarlığın kaybolma derecesine gelmesine neden olmuştur. Bu bölgede bir de türbe bulunmaktadır.

  Kültür

  - Düğünler: Köyün en önemli kültür etkinlikleri bütün anadoluda olduğu gibi DÜĞÜN lerimizdir.Yöremizde Şerbet İçme adı altında köylülere ve yakın akrabalara ilçe merkezinde yemek verilmesi şeklinde söz merasimi ile başlayan düğün hazırlıkları Düğünün yapılacağı haftanın çarşamba günü mevlid okunmasıyla devam eder.Perşembe günü "Hak " yani gelin alma günüdür.Cuma günü ise Semet denilen ve damat evinde sadece kadınların katıldığı eğlence ile düğün sona erer.

  - Bayramlar: Köyün diğer sosyal aktiviteleri ise dini bayramlardır.Özellikle Kurban Bayramı İstanbul başta olmak üzere gurbetteki köylülerin katılımıyla köyde kalabalık bir bayram kutlanır.

  - Yemekler: Başakpınar köyü yemek konusunda Kastamonu geneli özelikleri taşır. Tarhana çorbası yaz-kış sofraların ilk yemeğidir. Hamur işleri en önemli yiyecek grubunu oluşturur. Hayvansal gıdalar da taze olarak her daim mevcuttur.

  Coğrafya

  Kastamonu iline 47 Km., Devrekani ilçesine 17 Km. uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi Karasal iklim özelliği taşır. Ancak son yıllardaki iklim değişikliği nedeniyle eski kışlar yaşanmamaktadır.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2000 248
  1997 256

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ancak köyün iş gücü nüfusu, İstanbul başta olmak üzere büyük şehirlerde geçimini temin etmektedir. Bu gelirden köy de büyük ölçüde yararlanmaktadır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: Ramazan ERGİN

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 366 655 10 20

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Ramazan Ergin
  1999 - Ramazan Ergin
  1994 - Fikri Ergin

  Köy muhtarının pasifliği ve antisosyal hayat tarzı nedeniyle,son yıllarda resmi ve kültürel kuruluşlarla Başakpınar Köyü arasındaki ilişkiler azalmış,kopma noktasına gelmiştir.Köylüler arasındaki en küçük sorunlar bile halladilemediği için hukuki ortama taşınmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır.Ancak sağlık personeli yoktur. Sağlık Ocağı faaliyette olmadığından dolayı çok yıpranmıştır.Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  - WEB'de Başakpınar: Son yıllarda gelişen teknoloji ile birlikte Başakpınar Köyü'de internet ortamında az da kendisine yer bulmuştur.Yusuf Karagöz'ün hazırladığı ve aşağıda linkleri bulunan sitelerle birlikte ulusal çapta sayfalar barındıran TÜRK MEDYA.COM ve benzeri internet sitelerinde Başakpınar Köyü sayfaları bulunmaktadır. Köy ve köy halkı ile ilgili haber ve duyurular bu siteler aracılığı ile paylaşılmaktadır. Ancak köylüler arasındaki internet kullanımı çok düşük seviyelerde olduğundan fazla etkin değildir.

  İle Uzaklığı: 47 km

  İlçeye Uzaklığı: 17 km

  Rakım:m

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Başakpınar Köyüne ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Başakpınar Köyü Devrekani Forum Tarih
Başakpınartepe Köyü Devrekani Kastamonu Kastamonu Tanıtımı 14 Nisan 2010
Başakpınar İlköğretim Okulu Kastamonu Devrekani Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 24 Temmuz 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş