Baş eserlerden Maturidi Akaidi raflarda

'Kitap, Resim ve Dergi' forumunda Siraç tarafından 15 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Baş eserlerden Maturidi Akaidi raflarda konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Baş eserlerden Maturidi Akaidi raflarda  Marifet Yayınları tarafından yayınlanan ve Şahver Çelikoğlu'nun tercüme ve şerh ettiği Emali Şerhi, üç cild halinde Türk okuyucusunun kütüphanesine kazandırıldı.
  Emali Kasidesi, Türk-İslam dünyasında en yaygın olan kelam kitaplarının başında geliyor. Eser, daha kolay öğretmek ve ömür boyu hafızalarda kalması amacıyla beyitler halinde ifade etme geleneğinin bir ürünü.
  Tam adı Ebu Mansur Muhammed b. Muhammed b. Mahmud el-Maturidi olan İmam Maturidi, Özbekistan'ın Semerkand şehrinin bir köyü ya da mahallesi olan Maturid'te doğdu. Emali Kasidesi bu büyük imamın mezhebini ve itikadi konulardaki görüşlerini beyitler halinde anlatıyor.

  [​IMG]

  Emali Kasidesi, Akaid ilminin İslam tarihi boyunca uyguladığı metodları, bugün de tatbik edilmesi gereken metodu başlangıçtan günümüze kadar bu ilmin sahası içinde meydana getirilen eserlerin özelliklerini, Akaid ilminin mahiyeti ve önemini konu edinmiştir. Kitabın sonunda bidat ehli olan mezhep ve yollar hakkında da okuyucu bilgilendiriliyor.

  Maturidi Akaidi adlı kitabın birinci bölümünde 68 beyt olan Emali Kasidesi yer alırken, ikinci bölümde dini metodlar ve itikadi mezhepler anlatılıyor. Ehl-i Sünnet başlığı altında Ehl-i Sünnet'in Umumi Prensipleri, Ehl-i Sünnet kelamcıları, Ehl-i Sünnet coğrafyası, Ehl-i Bidat'in Alametleri gibi önemli konular da yer alıyor.
  Kitap, 526 22 70- 513 92 25 numaralı telefonlardan temin edilebilecek.

  İHA

   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş