Baş ağrısı çocuk ve ergenleri de vuruyor

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda Fatma tarafından 11 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. Fatma

  Fatma Üye

  Baş ağrısı çocuk ve ergenleri de vuruyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Aynı zamanda Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı öğretim üyesi olan Doç. Dr. Aynur Özge çocukların yaşam stillerinde teknolojik gelişme ve toplumsal değişimlere paralel ortaya çıkan değişikliklerin baş ağrısı yakınmasını daha sık gündeme getirdiğini kaydetti.

  Doç. Dr. Özge “Ülkemizde ilkokul öğrencilerinin yüzde 492’si ortaokul ve lise öğrencilerinin ise yüzde 758’i baş ağrısı problemi yaşıyor. Fazla bilgisayar kullanımı çocuklarda giderek azalan uyku süreleri ve hareketsiz yaşam baş ağrısı sıklığını anlamlı şekilde artırmıştır” dedi.

  Gerek Türkiye’de gerekse dünyada ailelerin baş ağrısından yakınan çocuklarına karşı yeterince donanımlı olmadıklarını belirten Doç. Dr. Özge yapılan araştırmaların ciddi baş ağrıları olduğunda dahi anne ve babaların yüzde 35’inin bu durumdan haberdar olmadıkları ve gerekli önlemleri almadıklarını gösterdiğini ifade etti.

  Doç. Dr. Özge “Çocuk ve gençlerde en fazla gerilim tipi ile migren ağrısı görülüyor. Aileler bunun ya farkında olmuyor ya da çocukların baş ağrısını önemsemiyor. Çocukta migren olabileceğini düşünmüyor. Migren ağrısı çocuklarda kısa sürdüğü için numara yaptığını düşünüyor. Oysa o yaşta çocuk tedavi edilirse erişkinlikte migren olma olasılığı yüzde 50 azalıyor. Gerilim tipi baş ağrısı da çocukta mutsuzluğa neden oluyor okul başarısını düşürüyor. Eğer tedavi edilmezse bu ağrı ileride migrene dönüşebiliyor” şeklinde konuştu.

  KONGREDE ELE ALINACAK
  Çocuk ve ergenlerde görülen tüm baş ağrılarının Türkiye’nin ev sahipliğinde 17-21 Mayısta İstanbul’da gerçekleştirilecek “7. Dünya Çocuk-Ergen Başağrısı Kongresi”nde ele alınacağını anlatan Doç. Dr. Aynur Özge kongrenin Dünya Başağrısı Cemiyeti adına Türk Nöroloji Derneği Başağrısı Çalışma Grubu tarafından düzenlendiğini söyledi.

  Kongrenin açılış töreninde Norveç Oslo Bale Akademisi’nden gelen çocukların “Migrax” adlı migren baş ağrısını anlatan özel bir performans sergileyeceklerini dile getiren Doç. Dr. Özge toplantı boyunca Ankara Mersin ve İstanbul’dan çocukların yaptığı baş ağrısı konulu resimlerin de “Çocuk Başağrısı Sanat Galerisi” adıyla sergileneceğini ifade etti.

  Doç. Dr. Aynur Özge ayrıca kongrede paylaşılan bilgilerin halka ulaşabilmesi için 21 Mayıs Çarşamba günü Marmara Üniversitesi ev sahipliğinde Haydarpaşa Yerleşkesi’nde çocuk baş ağrısı konusunda ücretsiz bilgilendirme toplantısı düzenleyeceklerini de bildirdi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Baş ağrısı çocuk Forum Tarih
Oruçluyken baş ağrısı Ramazan ve Hikmeti 25 Haziran 2015
Baş Ağrısının Nedenleri Nelerdir? Genel Sağlık 23 Ocak 2014
Baş Ağrısının Sebepleri Baş Ağrısı Nedenleri Genel Sağlık 2 Eylül 2013
Baş Ağrısında Okunan Dua Dualarımız Dua paylaşımları 14 Mayıs 2012
Yarım baş ağrısı için okunacak dua Dualarımız Dua paylaşımları 8 Nisan 2012

Bu Sayfayı Paylaş