Başınayayla Köyü Hakkında Bilgi Merkez Yozgat

'Yozgat Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 5 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Başınayayla Köyü Hakkında Bilgi Merkez Yozgat konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yozgat Başınayayla Köyü - Başınayayla Köyü Hakkında - Başınayayla Köyü Tanıtımı - Başınayayla Köyü Resimleri
  Başınayayla, Yozgat ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  köy sipahi mehmet bey tarafından kurulmuş yeniçeri ocağının kaldırılmasından sonra sipahi mehmet bey sarayı terk ederek çapan olğullarına sığınmış ve çapan oğlu tarafında bu günkü köyün yeri gösterilerek oraya yerleşmesi istenmiş tek hane olarakkurulan köye 93 harbi olarak bilinen osmanlı rus savaşından kaçan bazı ailelerde gelerek köyün nufusu artmıştır.

  Kültür

  Köy tamamen İç Anadolu kültürünü taşımktadır ,kısmı bir kültüre sahip değildir.Son yıllarda gelişen teknolojiye uyum sağlamakla beraber az da olsa köy geleneklerinden yozlaşmıştır.Bayram ve özel günlerde gelenek, görenekler hayat bulmaktadır.

  Coğrafya

  Yozgat merkezine yaklaşık 15 km uzaklıktadır.Köyün en büyük yükseltisi;kuzeydoğusunda kalan KIZILTEPE'DİR.Köy genellikle düz bir arazi yapısına sahiptir.Köyün doğusu koruluktan oluşmaktadır.KIZILTEPE ve doğusunda bulunan korulukta avcılık yapılmaktadır.Köyün büyük bölümünü tarla ve harmanlar kaplamaktadır.Yerleşimi;birbirine yakın mahalli yerleşimi andıran evlerden oluşmaktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 100
  1997 -

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Tarım alanında en çok üretilen ürün;TÜRKİYE ekonomisininde baçlıca gelir kaynaklarından olan buğdaydır.Diğer ürünler sırasıyla üzüm ve elma yazın yetişen sebzelerden oluşmaktadır.Köy halkı buğday dışında yetiştirdikleri meyve ve sebzeleri merkez ve çeşitli ilçelerde satarak hem gelir elde eder hem de çeşitli ihtiyaçlarını karşılarlar.Köy halkı kara ikliminin etkisiyle belrli meyve ve sebzeler üretebilmektedirler.Hayvancılık ise;meralar yetersiz olmasından dolayı gelşimemiştir.Köy halkı ellerindeki küçük baş ve büyükbaş hayvanlarla ancak kendi ihtiyaçlarını karşılayıp çok az bir bölümüyle ticaret yapabliyorlar.Köyde hayvancılık adına en önemli faaliyet boğa yetiştirme yerindedir.Burada devletin verdiği boğalar yetiştirilir.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  2009 - AVNİ KARADAŞ


  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köyün şehre ulaşımı iki ayrı yoldan yapılıp yolun biri asfalttır diğeri ise taşlık ve kayalıktır. köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]
  [​IMG]


  Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopedi  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Başınayayla Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş