Başıbüyüklü Köyü Hakkında Bilgi Merkez Yozgat

'Yozgat Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 5 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Başıbüyüklü Köyü Hakkında Bilgi Merkez Yozgat konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yozgat Başıbüyüklü Köyü - Başıbüyüklü Köyü Hakkında - Başıbüyüklü Köyü Tanıtımı - Başıbüyüklü Köyü Resimleri
  Başıbüyüklü, Yozgat ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Köyün adı yillar önce köye gelen değerli bir insan tarafından konulur. Köye geldiğinde yanında olan tepenin büyüklüğünden burasi başibüyüklü olsun der.

  Kültür

  Köyün gelenek, köyün yemekleri; bulama çorbasi, cacik, sulu börek, tatlilar, kuru fasülye-nohut. Köyümüz İç Anadolu kültürü ile doludur. Özellikle bayramları coşku ile kutlanir ve bayram namazlarından sonra Camii önündeki bayramlaşma geleneği görülmeye değerdir. Futbola düşkündür köy takımı bir zamanlar fırtına diye ün yapmıştır. Basibüyüklü köyü ugur özcelik aliihsan bal yusuf bicer gibi oyuncularla anılmıştır. Köy FENERBAHÇE ağırlıklıdır.

  Coğrafya

  Yozgat merkezine 11 km. uzaklıktadır. E23 Devlet karayolu köyün 300 m. doğusundadır. Yozgat, Yerköy, Şefaatli ulaşımı yakındır. Köyümümüz engebeli arazi yapisina sahiptir ve küçük tepeler vardir. köyün havasi ve suyu cok güzeldir. Köy kücük bir kasabayi andirir ve evleri doğallık kokar. RAKIM 1060-1080-1100 m.

  İklim

  Köyün iklimi, [[Karasal iklim hüküm sürer. köy dört mevsimi bir arada yasar yazlari sicak kislari soguk gecer.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 400
  2000 327
  1997 333

  align- 2009

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Başıbüyüklü köyü sebze ve meyve ürünlerinnde Yozgat bölgesinin en iyisi olmuştur. Sebzesi ile ün yapmistir.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyde içme suyu ve kanalizasyon altyapısı mevcuttur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır
  Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopedi  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş