Başıbüyük Köyü Hakkında Bilgi Merkez Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 18 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Başıbüyük Köyü Hakkında Bilgi Merkez Sivas konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sivas İli Köyleri - Başıbüyük Köyü Merkez - Başıbüyük Köyü Hakkında Bilgiler - Başıbüyük Köyü Resimleri

  Sivas
  Bilgiler
  Nüfus 251 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 58000
  Alan Kodu 0346
  Yönetim
  Coğrafi Bölge İç Anadolu Bölgesi
  İl Sivas
  İlçe Merkez
  Başıbüyük, Sivas ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi
  Köyün tarihi hakkında bilgi: köyümüzün ne zaman kuruldugu bilgisine ulaşılan bir bilgi yok.Günümüzde yaşayan nesilden edinilen bilgiler ışığında çok eski tarihi oldugu kesin.Ulaşılan bilgilerde 1850'den önce yaşanılanlar hatırlanmıyor.1850'den sonra köyümüzde 7 ailenin yaşadıgı bu ailelerden bu güne kadar gelindigi anlatılıyor.Bu aileler; 1-ÇAĞLAR (MICIRLAR) 2-AKPOLAT (ZAYDAAL) 3-YILDIRIM (İSMAİLAGA) 4-YAGMUR (APULGİL 5-ŞİMŞEK (ABAZAAL'GİL) 6-KÖSE (DEDE'GİL) 7-KARAGÖZ(KARAGÖZGİL) 8-EGELEK (ARİFEGİL) 9-TAŞKENTLER(lalegil) Bu ailelerden yetişen nesillerden alınan duyumlarla bir nebzede olsa köyün tarihi hakkında bilgi alınmaktadır.Köyümüzün ismi, köyümüzde bulunan taşların büyüklüğünden gelmektedir.Köyde taş ocakları olmamasına rağmen köyde mermer cinsi taşların çok bulunduğundan bu taşları kağnı arabaları ile ocaklara götürülüp işlenmesinden, taşlarımızın büyuk ve kullanışlı olmasından dolayı yörede yaşayanların söylemlerinden almıştır.Ayrıca köyümüzün geçmişinde anadolunun fethinden önceki dönemlerde bizans lılar tarafından yerleşim olarak kullanıldığı ve hatta o döneme göre bir yönetim merkezi olduğu,dönemin yöneticilerinyaşadığı bir idare merkezi olduğu rivayet edilir. Köyümüzde yapılan arkiolojik calışmalarda bir çok savaşın izleri görülmüştür.Köy halkından bu şavaşlara katılanların anıları ve belgeleri sadece anlatılanlarla sınırlı.Sarıkamış, 1. ve 2.Balkan savaşları, Kurtuluş savaşı, 1.Dünya ve 2.Dünya savaşına katılanların anlattıkları köyümüzün tarihimize ışık tutmaktadır.

  Coğrafya
  Sivas merkeze 22 km uzaklıktadır

  Kültür
  Köyümüzün kültür ve gelenekleri sivas ilinin kültür ve gelenekleri ile örtüşmektedir.

  İklim İklimi tipik karasal olup,yazları sıcak ve kurak kışları sert ve kar yağışlı geçer en çok yağış ilkbaharda düşer ama yağış miktarı yetersizidr yağışın yetersiz oluşu sulu tarım yapma imkânını kısıtlamıştır.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 260
  2000 251
  1997 269

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyde arıcılık faaliyetleride sürdürülmektedir. Ayrıca köyde çıkarılan ve özel sektör tarafından işletilen mermer ocakları köyün ekonomisine katkıda bulunmaktadır. Mustafa AKPOLAT

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Osman Yıldırım
  1999 - Turan Yıldırım
  1994 - Turan Yıldırım
  1989 - Turan Yıldırım
  1984 - Mehmet Akpolat
  1977 - ŞEVGİ KARAGÖZ
  1973 - ŞEVGİ KARAGÖZ
  1968 - ŞEVGİ KARAGÖZ
  1963 - ŞEVGİ KARAGÖZ
  ---- - OSMAN KARAGÖZ
  ---- - MAHİR KAYA Tarihleri bilinmemekle beraber burda yazılı olan şahislardan öncede muhtar isimleri gecmektedir ahmet yıldırım(karacoli) halil karagöz(kece halil)şemşi karagöz(şemşikahya)
  Altyapı bilgileri
  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yeni yapılmıştır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol stabilize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Başıbüyük Köyü Hakkında Forum Tarih
Başıbüyüklü Köyü Hakkında Bilgi Merkez Yozgat Yozgat Tanıtımı 5 Haziran 2010
Başıbüyük Köyü Kula Manisa Manisa Tanıtımı 15 Nisan 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş